Polepšovna

O tom, že výchova psa není žádná psina, vás přesvědčí další odpovědi Hanky Žertové. Nejprve dvě otázky k minulému dílu Polepšovny mazlíčků, ve kterém pejsek Riki štěkal, šěkal a štěkal...

V čem byl tento případ zajímavý a kde mohou pánečkové udělat největší chyby?
Riki má doma velmi vysoké hierarchické postavení, a tak je přesvědčen, že mu přísluší o některých situacích rozhodovat - především o těch, ve kterých si nejsou páníčci jistí. Rikimu jeho štěkání dlouho procházelo, a pak už se nedalo obvyklými způsoby zastavit.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Riki, setkáváte častěji?
V soužití starších lidí a jejich psů je takovýto problém velice častý. Pes bývá pro ně kamarádem a mnohdy velkou oporou. Ale pokud jde o psa se sklony k dominanci, bývá pak těžké jeho projevy regulovat a řídit.

Čtenářské otázky

Čtenářka Eva: Mám šestnáctiměsíční peruánskou naháčku, která se dlouho baví tím, že okusuje nábytek, hračky ji absolutně nezajímají. Někdy likviduje věci, i když je večer přítel v jiné místnosti, než se vrátím domů z práce. Už si nevím rady, veškeré rady pejskařů nezabraly. Mám ještě 10 let starého staforda, který asi jen mlčky přihlíží jejímu řádění.
Takhle mladá fenka potřebuje hlavně hodně práce, aby se nenudila. Choďte častěji ven, naučte ji pár cviků a důkladně ji venku unavte. Doma ji naučte hrát s hračkami, které něco vydrží, například s Kongem.

Čtenářka Koččiččka: Dobrý den, vyznáte se také v papoušcích? Máme doma hodnou kočku a syn by chtěl papouška kakadu. Myslíte, že to můžeme zkusit? Bojím se, aby Eliška, to je ta naše kočka, papouškovi neublížila... Chceme klukovi papouška koupit, jak je máme zvykat?
Papouška ke kočce rozhodně nepořizujte. Kočka má velice silný lovecký pud, který se nedá ovlivnit výchovou.

Čtenářka MartinaC: Chtěla bych poprosit o radu, jak na naši slečnu westíka, teď bude mít 18 měsíců. Je moc hodná, ale nevíme si rady, jak ji naučit, aby nebyla tak fixovaná. Příklad: Jdu pro pečivo do pekárny, přivážu ji hnedka ke dveřím do obchodu, aby viděla, kde jsem, ale ona hnedka děsně štěká, kňučí, děsně tahá, až se škrtí. A v obchodě to pak vypadá, jako by ji někdo venku vraždil. Nikde jsme ji nenechali, je to mazel, tak nevím, proč tak blázní, když ji jdu odvázat, dávám jí dobrůtku, neb jak mě vidí, tak přestane štěkat a čeká. Takhle taky blázní, když manžel vystoupí z auta a jde natankovat. Hrozně si nás hlídá. Jinak je v pohodě, poslouchá, běhá agility, je fakt, že je dost mazlivá, ale lepší mazel než zlý pes, miluje lidi. Takhle taky vyvádí, když ji nechám na cvičáku uvázanou a potřebuju si projít trať.
Učte ji pomaličku - uvažte ji a poodejděte tři kroky. Zastavte se, rozhlédněte a vraťte se k fence. Krátce, klidně pochvalte, odvažte a za chvíli to zopakujte. Nesmíte jít tak daleko, aby začala štěkat. Postupujte velmi pomalu, protože když to uspěcháte, můžete se vrátit na začátek. Fenka musí mít ve vás absolutní důvěru.

Čtenářka Kamčilka: Mému hladkosrstému foxíkovi nevydrží žádná hračka déle než půl hodiny. Popíšu to na tenisáku: Jonáš dostane tenisák, chytí ho, vrčí, cupuje a nenechá si ho vzít, dokud není dokonale oholený a rozkousaný. Pak spokojeně odkráčí. Můžu ho to nějak odnaučit?
Pokud Jonáš vrčí, když mu dáte hračku, nenechávejte mu žádnou. Hrajte si s ním - naučte ho aportovat a tenisák mu házejte. Jakmile skončí hra, míček schovejte.

V průběhu dnešního dne uvedeme novinku, ve které najdete informace o 4. epizodě. Pokud budete mít nějaké otázky na paní Žertovou, můžete je napsat do diskuze pod touto novinkou, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. My je potom paní doktorce položíme.

Více o Polepšovně mazlíčků

Hanka ŽertováKaždý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hana Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

Reklama