Eliška

Hanu Žertovou znáte jako moderátorku a odbornici z reality show Polepšovna mazlíčků, kterou uvádí TV Nova každou sobotu odpoledne. Položili jsme jí vaše otázky a také otázky k minulému dílu Polepšovny, ve kterém byla hlavní hrdinkou jorkšíračka Eliška.

Otázky k Elišce

V čem byl tento případ zajímavý a kde mohou majitelé udělat největší chyby?
S Eliškou zacházeli majitelé jako s miminkem a paradoxně tím prohlubovali její nejistotu a strach z neznámého. Největší chyby spočívaly v tom, že ji vzali od mámy velice brzy a potom jí nedopřáli kontakt s ostatními psy. Eliška tak už asi nikdy nebude mít psí kamarády, protože se všech psů bojí a nedůvěřuje jim.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Eliška, setkáváte častěji?
Tohle je velice časté chování páníčků malých plemen psů - mají potřebu je stále ochraňovat, nosit, mazlit se s nimi. U bázlivých povah to vede k ještě větší bázlivosti, u pejsků se sklony k dominanci to končívá tím, že pes začne kousat. A přitom většina psů malých plemen se dokáže naučit nejen běžné cviky základní poslušnosti, ale i spoustu veselých triků. Dá se s nimi provozovat i nějaký psí sport, například agility nebo flyball. Jsou to naprosto „plnohodnotní" psi.

Vaše otázky

KebuleČtenářka kebulkaevulka: Paní doktorko, moje minulá otázka směřovala hlavně k tomu, že můj pejsek skáče na lidi venku na ulici - dá se proti tomu dělat něco, co bude zabírat rychle? Ty situace jsou velmi nepříjemné... (předchozí otázka viz: Odpovědi doktorky Žertové k první epizodě).
Pokaždé, když máte někoho potkat, pejska zavolejte, připněte na vodítko a upoutejte jeho zájem nějakým pamlskem nebo hračkou. Až lidé přejdou, zase ho pusťte.

Čtenářka Bedna 1: Máme doma starou (13 let) nemocnou fenku na lécích. Bere léky na odvodnění a neudrží moč, čůrá na koberec. V bytě je k nevydržení kvůli zápachu. Myslíte, že ji to můžeme nějak odnaučit? Bohužel s ní nemůžeme chodit tak často, jak by asi teď potřebovala, jsme zaměstnaní a dopoledne doma asi šest hodin nikdo není. Nepomáhají pochvaly ani trestání...
Když fenka užívá léky na odvodnění, nemá šanci udržet moč, musí chodit ven častěji. Proto pochvaly a zvláště tresty jsou naprosto k ničemu.
Zkuste sehnat někoho, kdo bude fenku brát zhruba po dvou hodinách ven.

Čtenářka Lillinka55: Chci si koupit pejska do garsonky ve městě. Poradíte mi vhodné plemeno? Líbí se mi takoví ti s rozplácnutým čumáčkem, ale ne moc velcí... slyšela jsem ale, že mají problémy s dýcháním...
Jestli chcete pejska do bytu a nebudete mít velké nároky na fyzickou zátěž, pak se docela hodí mopsi, grifonci, bostonští teriéři i francouzští buldočci. Běžný pohyb na procházkách snášejí velice dobře (když není velké vedro) a znám spoustu takových, co i sportují.

Čtenářka PAJUŠKA: Mám tříměsíční štěně a dělá loužičky doma. Jak ho mám naučit čůrat venku, když není schopné naučit se ani na plínky? Je to jezevčík, kluk...
Je třeba chodit s ním ven pokaždé, když je to aktuální - tedy hned po vyspání, zhruba 20 minut po krmení, hned po vydatnější hře apod. Chce to pejska stále sledovat a předejít tomu, aby se vyčůral doma. Tresty tu nejsou nic platné - čůrání je normální fyziologická potřeba.

V průběhu dnešního dne uvedeme novinku, ve které najdete informace o 3. epizodě. Pokud budete mít nějaké otázky na paní Žertovou, můžete je napsat do diskuze pod touto novinkou, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. My je potom paní doktorce položíme.

Více o seriálu

Hanka ŽertováKaždý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hana Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

Sledujete tento seriál? Máte ve svém okolí problémového domácího mazlíčka? Líbí se vám rady doktorky Žertové?

Reklama