Akim

V dalším pokračování seriálu Polepšovna mazlíčků jste minulou sobotu viděli problémy brazilské fily Akima. Co nám k tomuto dílu řekla Hanka Žertová? A jak odpověděla na vaše čtenářské dotazy?

Akim

V čem byl Akimův případ zajímavý a kde mohou pánečci udělat největší chyby?
Tady šlo o dvě zásadní chyby ve výběru plemene: Majitelé byli nezkušení a neměli pro brazilskou filu prostorové podmínky. Jako štěně byl Akim v pohodě, ale jakmile dospěl, projevila se jeho přirozená povaha, se kterou si majitelé nevěděli rady a ze které byli nešťastní nejen oni, ale také široké okolí.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Akim, setkáváte častěji?
Poměrně mnoho lidí si pořizuje psa na základě módních trendů nebo jako doplněk k domu či k životnímu stylu. Pak bývají nemile překvapeni tím, že jejich pes má vrozené sklony k činnosti, která je v jejich prostředí naprosto nežádoucí. Bohužel většinou tento problém podcení, zanedbají výchovu štěněte a začnou řešit až opravdové průšvihy.

Čtenářské otázky

Čtenářka Lemmon4u: Rádi bychom si pořídili pejska k domku. Poradíte nám vhodné plemeno? Plánujeme časem i další zvířata: slepice, králíky… Potřebujeme tedy psa, který bude k jiným zvířatům nekonfliktní. Díky za odpověď!
Záleží na tom, zda chcete psa hlídacího, nebo „vítacího“. Dobří hlídači jsou například knírači, hodní psi, kteří vyjdou s každým, ale moc nehlídají, jsou retrívři. Rozhodně ale doporučuji prvně pořídit hospodářská zvířata a štěně přinést mezi ně, aby je bralo jako přirozenou součást domácnosti. Přivykat dospělého psa na nový druh zvířat už nemusí být tak jednoduché.

Čtenářka Čtverečka: Chtěli bychom si pořídit naháče, je jejich chov náročný? Vyžadují něco speciálního, nebo je to stejné, jako s jinými psy? Jako děti jsme měli pudlíka.
Pokud jde o chov naháčů, s tím nemám zkušenosti - obraťte se raději na poradce chovu nebo na zkušené chovatele. Ale mohu říci, že jsem snad ve své praxi nepoznala jediného agresivního naháče. Řešila jsem jen veliký strach fenečky peruánského naháče importované přímo z Peru za dramatických okolností, a problém se značkováním bytu a úporným obtěžováním fenek u dospívajícího čínského chocholatého psa.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Jakou rasu psa preferujete?

Reklama