Hugo

V minulém díle Polepšovny mazlíčků řešila Hanka Žertová případ foxíka Huga, který měl absolutní svobodu, a ta se zvrtla v agresivitu vůči paraglidistům. Jak na doktorku Žertovou případ působil? Zeptali jsme se jí na to a položili jí i několik vašich otázek...

V čem byl tento případ zajímavý?
Hugo měl absolutní svobodu – nemusel poslouchat, nechodil na vodítku, běhal, kde chtěl, a navíc měl doma svůj malý „harém“, kterému vládl. Proto když se vyskytl problém s „lovením“ paraglidistů, nebylo možné zastavit ho.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Hugo, setkáváte častěji?
Podobné případy jsou velmi časté, protože lovecké chování je psům vrozené. Obvykle to začne holuby a veverkami, a pak to někteří psi zkoušejí na běžce a na cyklisty, nebo dokonce na motorky a auta.

Čtenářské otázky

Čtenářka Zajďula: Náš pes štěká na všechny běžce v parku. Dokonce už párkrát i kousl. Jak ho to mám odnaučit?
Takovému chování je snazší předcházet – prostě štěněti lovecké aktivity jednou provždy zakázat. Kdykoli se jen podívá směrem, kde jsou ptáci, okamžitě křiknout „NE!“ a zaujmout ho něčím jiným. V dospělosti to chce pečlivé a trpělivé cvičení, založené hlavně na respektování zákazového povelu a na přivolání. Rozhodně ale zabraňte tomu, aby váš pes poranil dalšího běžce – dokud nebude dobře ovladatelný, voďte ho na vodítku.

Čtenářka Jitka: Máme dva psy, jeden je hodný voříšek, ale druhý westík venku na všechno štěká a voříšek se k němu pak přidává. Jak to máme řešit?
Soustřeďte se na výchovu westíka. Naučte se zarazit ho v pravou chvíli správným povelem a přivolat. V nebezpečných situacích ho mějte vždy na vodítku – druhý pejsek se bude určitě zase chovat podle něj.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hana Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Je váš pes dobře naučený na zákazový povel?

Reklama