Skupina cvičících maminek s kočárky kdesi v parku, na hřišti či jednoduše v klidných ulicích našich měst - v dnešní době již vůbec nic neobvyklého. Naopak, cvičení s kočárky se stává přirozenou součástí mateřské dovolené. A právě o cvičení s kočárky zvané STROLLERING si budeme povídat s Hankou Římanovou - lektorkou Strolleringu, výživovou poradkyní, wellnesskoučem, zkrátka s ženou plnou energie!

Hanko, jak jsi vlastně přišla na Strollering a co vás svedlo dohromady?
Strolleringová hvězda na mém nebi zazářila ještě v době těhotenství. V časopise pro maminky jsem si přečetla článek a okamžitě jsem se myšlenkou cvičení s kočárkem nadchla. Možná vás pobaví, že v okamžiku, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná ,byla moje první slova „to nebudu moct chodit“. Byla jsem v té době instruktorkou HEAT programu a šlapala jsem na pásu i sedm lekcí týdně. Pohyb byl nedílnou součástí mého života v každém období a je to odjakživa prostředek mé duševní hygieny. Dost jsem si lámala hlavu, jak to zařídím, až tu bude miminko. Strollering byl v tom okamžiku přesně padnoucí dílek do mého životního puzzle = mohu sportovat s kočárkem, děťátko stále u sebe, nebudu shánět hlídání...SKVĚLÉ! Mojí velkou starostí ale bylo, abych porodila v termínu, protože termín školení lektorek strolleringu vycházel v tom případě přesně na konec šestinedělí. Povedlo se a já jsem si na začátku října 2012 ze Stromovky hrdě nesla svůj certifikát.

Hanka Římanová: Nezapomenutelná mateřská v pohybu

Lektorkou Strolleringu jsi už 3 roky. Jaký je vývoj ve cvičení s kočárky? Vzrůstá stále zájem maminek?
Tak o tom není pochyb! Maminkám se myšlenka cvičení venku s kočárky velice líbí. Je to skvělá a zároveň nenásilná cesta zpět k předporodní formě. Nebo ještě dál! Navíc kočárkováním to nekončí. Už před více než rokem jsme pod značkou Strollering rozjeli projekt Rozhýbejte dětská hřiště. Strolleringové lekce tak dostaly další rozměr a maminky s odrostlejšími dětmi cvičí dál. No uznejte, že je parádní naplnit si svojí dávku pohybu v době, kdy jste s dětmi na hřišti. Děti to baví a je při tom neuvěřitelná legrace.

Jistě jsi pro mnoho maminek - svých klientek (cvičenek) velkým vzorem. Jak se ty sama udržuješ v kondici?No, trochu se červenám. Ale je to skutečně tak. S maminkami, které přicházejí na moje lekce Strolleringu, málokdy zůstane jen u cvičení s kočárkem. Podnikáme společné vyjížďky na kolech i pěší výlety. Velice mě těší, že jsem řadu maminek, které se mnou začaly cvičit s kočárkem, motivovala k dalším aktivitám. Se dvěma z nich jsem letos na jaře odběhla pražský půlmaraton. Další jsem inspirovala k nordick walkingu, cyklistice nebo třeba ke zdravějšímu stravování. To všechno se dá zvládnout s dětmi.

Hanka Římanová: Nezapomenutelná mateřská v pohybu

To jsou vlastně všechna moje tajemství dobré kondice. Vedete-li byť jen dvakrát týdně cvičení skupiny žen, věřte, že se v kondici udržíte snadno. Pak mám koníčky, které jsou mi radostí - běhám (občas i nějaký závod), miluji turistiku, jak pěší tak cyklo, v zimě lyžuji. Vedle sportování se věnuji zdravé výživě. Nejen té dětské, ale také sportovní, redukční, speciálním dietám apod. Vše, co radím svým klientům, mám odzkoušeno doma a na sobě. To jistě také nese ovoce.

Tím, že s maminkami pravidelně cvičíš a trávíš hodně času, pro mnoho z nich ses stala možná i blízkou osobou, které se svěřují se svými radostmi i strastmi. Je to tak? Jsi někdy i v roli „psychologa“?
Ano, maminky na MD řeší nejrůznější radosti i strasti a čas od času přijde (jako na každého) potřeba probrat „to“ s někým nezaujatým. Musím přiznat, že tahle role byla pro mě překvapením, výzvou a následně velkou motivací. V průběhu MD jsem si rozšířila obzory. Tím, že jsem poznala nekonečnou řadu zajímavých lidí, se mi otevřely obzory mého zájmu. Absolvovala jsem spoustu krásných seminářů, školení a kurzů. Jak jsem zmínila, role „psychologa“ mě motivovala k absolvování koučovacího výcviku. To, co jsem se naučila, využívám nejen profesně, ale v každodenním životě. Některé jednoduché techniky komunikace a práce s klienty šířím dál na školeních, která vedu. Druhým rokem školím nové lektorky Strolleringu. Snad z té „psychologické praxe“ nebudou na své lektorské dráze tak paf.

Hanka Římanová: Nezapomenutelná mateřská v pohybu

Navedla jsi mne na další otázku - je skvělé, že z vašich kurzů vycházejí nové a nové lektorky pro cvičení s kočárky. Jak vlastně kurzy probíhají? Může se zúčastnit kdokoli?
Naprosto. Po celou dobu, co školení probíhají, se účastní jak maminky, které před porodem vedly nějaký druh cvičení, tak ty, které se na MD rozhodly, že si splní svůj sen. Pamatuji se, že jedna absolventka vzpomínala, že se v osmnácti letech rozhodovala, jestli si udělá trenérský kurz, nebo řidičák. Dala přednost řidičáku. Lektorování přišlo na řadu o deset let později, právě na našem školení. Měla to v krvi, vede úžasně úspěšné lekce v Praze Hostivaři. Nikdy tedy není pozdě.

Vedení lekcí Strolleringu vyžaduje alespoň minimální kondici a odhodlání. Je velmi specifické tím, že probíhá venku a počet účastníků se násobí dvěma (děti jsou někdy opravdovou výzvou). Na to všechno připravuji lektorky během školení. Nejen, že získají nekonečnou zásobu cviků, ale získají know how k vedení skupinového cvičení, které se může stát základem pro jejich další růst a osobní rozvoj - cvičení s dětmi, apod.

Hanko, moc díky za příjemný rozhovor - a je třeba ještě něco, co bys ráda vzkázala všem maminkám, které právě teď ve svém pracovním statusu mají titul „mateřská dovolená“?
Vzkazuji, ať se nebojí dát své mateřské dovolené nový rozměr, ať si plní své sny, a byť je to v prvních měsících MD k nevíře, je to čas svobody a volnosti. Naučte se ho využít pro sebe, tak abyste byly šťastné a zajistěte si tak i šťastné děti. V pohybu to skutečně jde!

Rozhovor připravila Kristýna Urbanová, lektorka programu Strollering.

Přečtěte si také:

Reklama