S populární cvičitelkou aerobiku, trenérkou a propagátorkou zdravého životního stylu, Hankou Kynychovou, jsme se sešly v jejím pražském Fitness clubu v Hodkovičkách, kdy už měla „docvičeno“ a byla po osvěžující sprše. Než dorazily její dcerky s manželem, stačily jsme probrat kde co. Přirozená, otevřená, přátelská a neustále dobře naložená, taková je Hanka Kynychová, která miluje svůj život i práci, a jde to na ní neuvěřitelně vidět. 

Hana Kynichová

Máte svou internetovou televizi Hejbejse TV. Co vás motivovalo k tak velkému projektu?
Pustila jsem se do toho proto, že internet je dnes prostě fenomén, na kterém lidé hledají úplně všechno. Měla jsem pocit, že by to tedy mohlo fungovat i s tím cvičením. A vyplatilo se mi to. Zatím mohu říct, že v Česku nemám ani konkurenci. Je tu sice jedna internetová televize, tam je to spíš o posilování a také v tom vidím lehký nádech erotiky. To jistě zabírá, ale zase je to málo funkční a aplikovatelné na zájemce o cvičení. U mých programů diváci dělají to, co by dělali v tělocvičně, a pomůcky, které při tom občas používám, jsou snadno k dostání.

Jak jste se vůbec k aerobiku a práci cvičitelky dostala?
S odstupem času mohu říct, že za tento můj zásadní životní krok mohou rodiče, kteří mě k němu nasměrovali. Když mi bylo sedm, táta mě vzal na gymnastiku, protože mě prostě bylo doma víc, než rodiče dokázali zvládnout. Od té doby jsem dokázala svou energii hned lépe využít a začalo mě to opravdu naplňovat. Sport mi prospíval a myslím, že všichni rodiče by měli nějak podobně své děti směrovat. Je jedno, jestli to bude atletika, gymnastika nebo jiný sport. Stačí, když bude dítě sport brát jako normální lidskou očistnou kúru. Dnes se hodně mluví o hyperaktivitě dětí, ale za tím slovem se skrývá normální dítě, které potřebuje vydávat energii. Když ale nemá dostatek pohybu, hned je nazýváno hyperaktivním.

Chcete říct, že rodiče dnes o takových věcech vůbec nepřemýšlí?
Tak to bohužel působí. Rodiče přemýšlí o tom, aby jejich děti měly dobré vzdělání. To je samozřejmě správné, ale zatímco vzdělaných lidí přibývá, těch zdravých je čím dál tím míň. Potřebujeme lidi, kteří budou zdraví i v šedesáti nebo v sedmdesáti. Nestačí, že budou mít vystudované všechny možné školy. Mělo by to být vyvážené. To znamená, že rodiče by měli dbát na to, aby měli vzdělané, ale také neobézní dítě, pro které je sport stejně samozřejmý jako čištění zubů.

Hana Kynichová

V 80. A 90. letech byl aerobik nesmírně populární a lidem byl prezentován jako symbol zdravého životního stylu. Dnes ho na žebříčku oblíbenosti předběhla Zumba, pilates a další nové trendy. Není vám to trochu líto? Tehdy to byl marketing. Všichni dělali aerobik, protože se zkrátka nic jiného nenabízelo. Pak přišla fitcentra, což bylo dobře, protože na aerobik může chodit jen omezená skupina lidí, která ho uměla. Následoval spinning a oslovil ty, kteří aerobik nedělali, protože se považovali za arytmické. Pak se začala zvyšovat popularita jógy a k nám se konečně všechny tyhle novinky ze Západu přicházely, což logicky rozmělnilo skupinu aerobiček. Teď je tu Zumba, pro mě je to návrat o dvacet let zpátky, o němž jste mluvila, protože tělocvičny jsou zase plné, ale mladší generací. Takže stejně jako mě v pětadvaceti zasáhl aerobik, tak dnešní pětadvacítky zasáhne Zumba. A je to tak dobře. Já doufám, že každých dvacet let přijde takováto nová vlna, která mladou generaci zasáhne.

Nicméně vy jdete s dobou, alespoň podle toho, co jsem viděla, když jsem se dívala na váš rozvrh a nabídku… Snažím se a doufám, že ještě nějaký čas s dobou půjdu. Jediné, co mě minulo, je spinning. Tuto vlnu jsem si dobrovolně nechala ujít, protože mě prostě nebaví a musela bych se do toho nutit. Taky nedělám pilates ani jógu, na tu jsem ještě moc roztěkaná. Co mě ale zasáhlo, je právě Zumba a Heat program. Nicméně všechno včetně jógy, pilates a spinningu ve svém fitcentru nabízím. Je to samozřejmě proto, aby bylo dostupné pro všechny, aby si prostě všichni mohli vybrat. Takže když sem přijde těhotná paní, je tu pro ni gravid jóga. Ženě s nadváhou zase doporučím pilates, břišní pekáč nebo H.E.A.T. program.

Zaujal mě program břišní pekáč. Řeknete mi o něm něco víc? 
Úplně na začátek bych chtěla říct, že jsem tento program pojmenovala břišní pekáč proto, že to zní úsměvně, česky a je to výstižné pro ty, kteří chtějí mít pevné břicho. Kdybych to nazvala například pevné břišní svaly, tak by to znělo nudně a příliš anatomicky. Posláním tohoto tréninku je to, co jsem si na svém těle sama vyzkoušela. Já jsem totiž měla možnost rodit oběma způsoby, jak přirozenou cestou, tak císařskHana Kynichováým řezem. V obou případech se mi pak povedlo břicho vytvarovat, navíc jsem nikdy neměla problém s inkontinencí. Tím jsem chtěla ženám dokázat, že vůbec není normální mít po dvou porodech problém s únikem moči, jenže to vám gynekolog neřekne. Ženy se o tom většinou stydí bavit i s kamarádkou.

Jak jste se o tento problém začala zajímat vy?
Před dvěma lety jsem se stala tváří jednoho programu na posílení pánevního dna, v rámci kterého se o interkontinenci docela dost hovořilo. Jinak bych se o tom možná styděla mluvit také. Dnes už program břišní pekáč ženám představuji tak, že je v něm všechno, co jim zpevní břišní svaly, ale hlavně svalstvo pánevního dna právě u močového měchýře a v porodních cestách. Pokud s tím nic nebudou dělat, tak se interkontinence dostaví, možná ne ve čtyřiceti, ale v šedesáti. Při přechodu totiž dochází k daleko většímu uvolnění svalů. Tím si nechci hrát na spasitelku, ale jen se snažím říct, že to má svůj smysl a je to v první řadě o tom, že ženy, které mají tento problém, nemohou chodit například na Zumbu. Přitom stačí jen pár cviků, které se dají dělat i v sedě.

Co byste doporučila člověku, který nikdy necvičil ani nedělal žádný sport a přijde za vámi, že by chtěl s sebou prostě něco dělat, ale neví jak začít?
Důležité je to, co jste řekla, a sice, že si ten člověk uvědomuje, že se sebou musí něco dělat. Pak mu můžu radit. Mám tu pro takové klienty vstupní konzultaci, kdy si s nimi jen povídám a ptám se na různé otázky, abych zjistila, jaké jsou jejich problémy a zdravotní komplikace. Zda například nemají cukrovku, srdeční problémy a tak podobně. Také musím zjistit, jak se běžně stravují, pak už mohu sestavit trénink přesně na tělo. Horší je, když se mě někdo z vaší branže zeptá, co bych doporučila lidem, kteří se nechtějí hýbat. Na to přece nejde odpovědět jinak, než aby se nad sebou dotyčný zamyslel.

Pravidelné návštěvy fitcenter mají lidé spojeny spíše s mladší a střední generací, kteří si tím kompenzují nedostatek pohybu způsobený kancelářskou prací. Jak jsou na tom s cvičením naši senioři? 
Na pilates i na „pekáče“ sem chodí i ženy, kterým je už kolem šedesáti let. Je hezké, že si to ty ženské nedají vzít ani v tomhle věku. Když jsem například školila instruktory na program břišní pekáč, tak jsem si pozvala svoji učitelku Helenu Jarkovskou, které je 66 let a která tu s aerobikem začínala. Řeknu vám, ta udělala takovou hodinu, že ty mladé holky totálně utavila! To jen dokazuje, že když se o sebe člověk stará, tak i v 66 letech může být stále vitální a není nikomu na obtíž, naopak. Ona je stále neuvěřitelně aktivní, pomáhá dceři s dětmi, zvládá spoustu věcí… To je přece skvělé mít takovou aktivní babičku!

Kolik hodin denně věnujete cvičení vy?
Teď už se snažím nedávat dvouhodinovky, a pokud je mám, tak se snažím, aby jedna hodina byla neaerobní. Není to proto, že bych se cítila stará, ale každý den cvičím dvě až tři hodiny a nechci se totálně vyčerpat.Hana Kynichová

Je pravda, že jste cvičila i v pokročilém stádiu těhotenství?
Když jsem byla poprvé těhotná se synem, tak jsem cvičila až do úplného konce těhotenství. V pondělí jsem ještě cvičila a v úterý jsem šla rodit. U holek jsem přestala až v sedmém měsíci, tedy také nedlouho před porodem. Ale takhle to tu dělá spousta žen. Dá se to. Zpočátku jsem se bála, jestli jsem si ten císař nezavinila, ale později jsem se ujistila, že cvičením to nebylo. K Sofii se prostě nedostávalo dostatek výživy, takže bylo lepší dvojčátka raději vyndat. Ale to bylo ve 28. týdnu, což není zas tak špatné, vzhledem k tomu, že dnes se děti rodí běžně o čtyři nebo tři týdny dříve.  Já jsem navíc byla pod pravidelným lékařským dohledem, takže jsem nenechávala nic náhodě.

Netajíte se tím, že jste u svých dcer podstoupila umělé oplodnění. Bylo vám 39 let. Počítala jste s komplikacemi, když jste se rozhodla podruhé otěhotnět?
Já jsem s tím vlastně počítala už od mládí. Gymnastika, které jsem se věnovala, je totiž takový „studený“ sport. To znamená, že věčně trénujete oblečené jen v trikotu a ne vždycky jsou tělocvičny vytopené, přičemž mají vysoké stropy, aby se dalo házet obručemi a stuhou. Dá se tedy říct, že jsme byly věčně vystavené zimě. Když jsme tenkrát s holkama sedávaly na zemi, nepřemýšlely jsme o tom, že máme nějaké vaječníky a vejcovody. Následky se dostavily, až když jsem se snažila otěhotnět se svým prvním manželem, zjistilo se, že mám na vejcovodech srůsty. Začala jsem to řešit, ale věděla jsem, že budu mít problém. S mužem jsme se rozešli a mně se podařilo otěhotnět až sedm let poté, kdy jsem byla už se svým nynějším manželem. Když jsem chtěla otěhotnět podruhé, tak to přirozenou cestou už nešlo. Nebyl čas čekat, protože mi bylo 38 a já ještě chtěla děti, tak jsme se rozhodli pro umělé oplodnění.

Umělé oplodnění přesto není věc, o které ženy většinou takto otevřeně mluví, čím myslíte, že to je?
Hana KynichováNevím, lidé nemají problém říct, že jdou k zubaři, protože je bolí zub, ženy už mluví o tom, že si jdou zmenšit prsa, protože je z nich bolí záda, nebo že jdou na operaci karpálního tunelu, protože prostě musí pracovat s počítačem a ovládat myš, ale když přijde na umělé oplodnění, pořád je kolem toho takové trapné ticho. Já osobně to beru jako normální věc a chtěla bych, aby si ženy uvědomily, že to není nic, za co by se měly stydět. 

Máte tři děti, devítiletého Filipa a tříletá dvojčata Sofii a Alexandru. Jak zvládáte skloubit rodinu s prací?
Je to cvrkot. Před dvěma lety jsem zaznamenala, že mi není úplně nejlíp, a tak jsem zrušila alespoň páteční dopolední hodiny, což mi hodně mi to pomohlo. Dřív jsem totiž cvičila od pondělí do neděle. Mě pracovat hrozně baví, ale už cítím, že občas potřebuju vypnout, protože tělo si o to říká. Teď si tedy nechávám celou neděli volnou.

 

Jste vy ve výchově ta přísnější?
Ano, dá se říct, že funguju jako takový vychovatel a soudce, když se holky hádají. Filip je často pokouší, takže začnou ječet, a to pak pochopitelně občas začnu i já. Někdy mi prasknou nervy, ale normálně si dám tu práci a snažím se jim vše vysvětlovat. Je to úmorné, ale baví mě to.

Když jsem vám volala, abychom se domluvily na rozhovor, zvedl to váš syn Filip a řekl mi, že k telefonu nemůžete, protože právě uspáváte děti. Jak takové uspávání u vás vypadá? 
Vypadá tak, že si mezi holky lehnu, přikryjeme se a já jim vyprávím Kálu, to je pohádka o Červené Karkulce. Je to ale zkrácená verze, protože holky už ji znají zpaměti. A když pak řeknu: Zazvonil zvonec a pohádky je konec, dobrou noc, ony odpoví: blešky na pomoc a jdeme spát. Holky se ke mně otočí prdelkama a spí. Je to hrozně hezké a já si mezi nimi taky dám nějakých dvacet, než vstanu a přesunu se.

Kdo vám s dětmi pomáhá, když pracujete?Hana Kynichová
Manžel. Dohodli jsme se tak, když se narodily holky, a já jsem mnohem klidnější, než kdybych je svěřovala chůvě. Představa někoho cizího s mými dětmi je něco, co bych asi nezvládla.

Nemrzí vás, že s dětmi nejste častěji?
Poslední dobou vidím, že jsem nasadila hodně rychlé tempo a že nejsem zázemím rodiny já, ale tak jsme se s manželem dohodli. On je tím tmelitelem a já mám to rodinné přístřeší, které potřebuju, když přijdu domů. Role jsou tedy přehozené, takže když mám volno, tak pozici hlavního rodičovského prvku přebírám já.

Co obvykle děláte?
Sedneme si třeba ke krbu a povídáme si. Teď už jsou holky taky ve věku, kdy se mnou chtějí vařit a mýt nádobí, tak je nechám i přesto, že pokud pečeme třeba buchtu, je to trošku kruté, protože se to neobejde bez pořádného nepořádku. Taky jsme spolu pekly vánoční cukroví. Snažím se zkrátka být mámou jako každá jiná, ale pět dnů v týdnu to prostě dělat nemůžu už proto, že se domů vracím až kolem půl osmé večer, kdy už holky akorát okoupeme a dáme je spát.

Vedete už vašeho syna ke sportu?
Ano, od čtyř let hraje fotbal.

Projevil o to zájem sám, nebo jste ho s manželem navedli?
Určitě jsme ho navedli. Fotbal je klučičí záležitost, a i kdyby se mu Filip v budoucnu přestal věnovat, tak to bude alespoň normální kluk, který umí kopnout do míče. Tak by to mělo být. Nicméně syn samozřejmě vnímá to, co dělám. Je u mě často v tělocvičně a vidí, jak se na hodiny připravuju. Jednou zkusil nějaké pohyby a mně došlo, že je docela nadaný, navíc je štíhlý a vysoký. Přihlásili jsme ho tedy na společenské tance a jeho to začalo bavit. Mimoto chodí také do dramatického kroužku, takže myslím, že má docela široký záběr.

Hana KynichováS manželem jste již 18 let, to už je ve světě známých osobností skoro na medaili…
To nic není! Nedávno jsem o tom mluvila se svými kamarádkami a ony mi řekly, že už jsou s manželem třeba 27 nebo 30 let, protože jsou s ním už od nějakých svých osmnácti. To je moc hezké.

Jak udržujete partnerskou jiskru a romantiku? Přece jen jste známá osobnost a setkáváte se denně se sportovně zapálenými muži, nečelíte občas dvoření nápadníků?
Já to nějak nevnímám (smích). S klienty si ráda popovídám, ale tím to pro mě končí. I po těch letech manželství s naprostou jistotou mohu říct, že můj muž je pro mě tím, co nechci v žádném případě měnit. Jsem šťastná a můj život mi perfektně vyhovuje, což je klíč k naší manželské spokojenosti.    Snažíme se hodně si s mužem povídat a užít si každou volnou chvilku, kdy děti spí. Myslím, že tím, že jsme si děti pořizovali později, si to dokážeme víc užít a máme z toho teď spíš legraci, než abychom se rozčilovali a byli nervózní.

Nemáte někdy potřebu odjet s manželem někam bez dětí?
Ne! Nedávno mi to taky říkala jedna kamarádka. Nechápala, proč si někdy nevyčistím hlavu a neodjedu třeba i bez manžela na den na dva pryč, abych byla úplně sama. Jenže to já nemůžu. Mně by bylo strašně smutno!  A taky bych si připadala jako strašný sobec. Ani manžel tu potřebu nemá. Prostě jsme nastavili takový model a já, i když jsem přes den pryč, trávím všechny večery s rodinou. Takhle nám to bezvadně vyhovuje. Vím, že jsou páry, které dávají od pátku do neděle děti někam hlídat, ale tohle u nás prostě nehrozí.

Zpátky k aerobiku. Máte dvě fitcentra, jedno v Praze, druhé v Jesenici, jak je to s konkurencí? Nebojujete o klienty například s Olgou Šípkovou, která podniká ve stejné oblasti?
Já myslím, že ne. Každá si to děláme pro své klienty, kterých je dost. Klienti nemají potřebu hledat jiné lektory. Když si najdou toho svého „koně“, tak už s ním prostě zůstanou. Já se navíc snažím pořád přizpůsobovat tomu, o co je zájem. Samozřejmě, že kdybych zůstala jen u jednoho, tak bych se dnes asi konkurence bála.

Jaké jsou nyní vaše aktivity?
Teď na jaře připravuji sadu čtyř DVD, které budou obsahovat různé druhy tréninku – s balonem, step body, Zumba a břišní pekáč. Tato DVD by se měla křtít letos 5. dubna. Také se věnuji charitativnímu projektu pro děti v dětských domovech. Snažíme se jim dopřát možnost navštěvovat kroužky, kterým se mohou věnovat děti z běžných rodin. V domovech děti většinou takové možnosti nemají. Náš projekt jim tedy umožňuje věnovat se jak sportovním, tak například dramatickým, nebo hudebním kroužkům.  Připravujeme pro ně závody i různá soustředění.  Je to skvělé a velmi mě to baví.

Make-up: Zuzana Hrušková


Hanka Kynychová

  • Narodila se  10. 4. 1968 v Kroměříži
  • Vystudovala pedagogiku a školu aerobiku v Praze
  • Pracovala jako vychovatelka v Domově mládeže, televizní diváci ji zaznamenali poprvé díky pravidelnému cvičení v pořadu Snídaně s Novou.
  • Na téma životní styl napsala již 3 knihy, natáčí DVD s cvičebními programy a už tři roky pravidelně točí videa pro svou vlastní televizi Hejbej se TV.
Reklama