V rámci svého cestovatelského blogu vám přináším rozhovory se zajímavými lidmi, kteří jsou spjatí s cestováním. Na Hanku Beránkovou, která žije v Amasterdamu, jsem narazila úplnou náhodou při brouzdání po Instagramu. Moc se mi líbily její fotky, a tak jsem se dostala na její blog www.amsterdamcesky.cz. Zjistila jsem, že nejen v Amsterdamu žije, ale píše o něm a dělá příležitostně průvodkyni po tomto krásném městě. Rozhodla jsem se ji zkontaktovat a nabídla jsem jí spolupráci s www.zena-in.cz, budu moc ráda uveřejňovat její tipy a upozornění na různé akce. Amsterdam je místo, které bych sama ráda poznala blíž, proto jsem se rozhodla ji nejprve vyzpovídat. Přečtěte si náš milý rozhovor.

Jak dlouho žijete v Amsterdamu a co vás sem přivedlo?

profil

Před deseti lety dostal můj muž pracovní nabídku v Amsterdamu s možností bydlet ve městě s celou rodinou. Ani chvíli jsme neváhali. Původní plán - přestěhovat se jen na dva roky a pak se vrátit - se v běhu času měnil a dnes máme za sebou spokojených a naplněných deset let a určitě chceme zůstat i dál.

Jací jsou Holanďané? Co se vám na nich líbí a co naopak byste jim vytkla?
Díky své práci průvodkyně chápu povahu Holanďanů v historických souvislostech. Jejich zvyklosti jsou formované staletým bojem s tak nevyzpytatelným a ohromným živlem, jakým je moře, a přísnou kalvinistickou vírou jejich předků. Jsou celou duší svobodomyslní cestovatelé a přísní obchodníci. Mám opravdu ráda, jak umí odpočívat, hodně čtou, sportují, cestují. Jen když jedou na kole, tak jsou schopní jadrně nadávat a být velmi nepříjemní, pokud se jim připletete do cesty.

Co pro vás toto místo znamená? Jste tady doma?
Amsterdam od první chvíle miluji a cítím se tu opravdu doma. Každé ráno cestou do práce žasnu, jak nádherné je to město. Jeho krása tkví v detailech a jemných odlišnostech domovních štítů, tvarů oken, vstupních dveří, stromů lemujících vodní grachty, v pestrosti jeho obyvatel i všeobecnému duchu tvořivosti a tolerance.

Co je symbolem Amsterdamu podle vás?
Jízdní kola, vodní kanály - grachty, do všemožných úhlů naklánějící se domy, lodě, déšť, mosty, červená čtvrť, multikulturalita, kavárny a hospůdky, zvonkohry...

Amsterdam

Píšete blog www.amsterdamcesky.cz a máte profil www.facebook.com/Amsterdamcesky, jaká témata si tady vaši čtenáři mohou číst a o čem máte v plánu psát? Na jaké novinky upozorňujete?
Snažím se přiblížit město, jeho historii a aktuální dění z pohledu člověka, který v něm bydlí a každodenně se okouzleně prochází jeho ulicemi. Píšu o výstavách, festivalech a dalších zajímavostech z pestrého dění. Mým cílem je, aby návštěvník mé stránky, facebooku a instagramu získal co nejširší a nejucelenější informace o Amsterdamu.

Kromě vaší práce jste také průvodkyně pro Amsterdamu, můžu se s vámi domluvit, přijet s kamarádkami a poznat Amsterdam?
Určitě můžete. Moc ráda pro vás připravím program na míru - podle vašich přání a představ. Poradím, kam zajít na nákupy, na drink, nebo kde se právě děje něco vyjímečného. Nejsem klasická profesionální průvodkyně. Město mám ráda a moc mě baví přenášet mé nadšení i dál.

Kolik dní myslíte, že minimálně potřebujeme pro poznání nejzajímavějších míst?
Centrum města je poměrně kompaktní a dá se projít a poznat docela rychle. Spoustu času se dá strávit ve zdejších muzeích a na výstavách. Lákavé jsou i výlety do okolí a nebo na pobřeží Severního moře. Minimálně doporučuji dva až tři dny.

Kdy je dobrá doba na návštěvu Amsterdamu?
Podle počasí určitě dobu svého výletu neplánujte. To je tady u moře totiž nepředvídatelné, během dne se několikrát změní a s prudkým větrem a každodenním deštěm musíte počítat. Doporučují spíš vybírat termín podle vašich zájmů - zahradnice určitě nesmí minout jarní tulipánovou nádheru. Kdo má rád dlouhé letní večery, hudební festivaly a zábavu, ten musí přijet v létě. Podzim v Amsterdamu je překrásný a asi nejfotogeničtější a nejvhodnější pro vášnivé fotografy, což platí i pro zimu, kdy dny začínají mlhou, co by se dala krájet, končí úchvatnými západy slunce a pokračují množstvím světel odrážejících se na temné hladině vodních kanálů. Přes zimu můžete najít velmi levné letenky a snadněji i ubytování, což je v Amsterdamu vždycky oříšek. Tohle místo je víc než vhodné pro spontánní návštěvu v kteroukoliv roční dobu.  

Je to město kanálů, vody, jezdíte také k moři, je to z centra daleko?
Obecně se Holandsku vyčítá, že je to země rovná, bez jediného kopce. Na jihu se nachází nejvyšší vrchol, který měří pouhých 321 m. Vyjímečná je tu ale všudypřítomná voda a téměř dva a půl tisíce kilometrů dlouhé pobřeží Severního moře s pásem písčitých dun. Amsterdamané milují výlety k moři. Z přeplněného hektického města se velmi často vydávají na blízké pláže, kde relaxují, prochází se, běhají, jezdí na koních, hrají fotbal, pouští draky a koupou se, i když teplota moře málokdy přesáhne 17 stupňů. Vlakem z hlavního amsterdamského nádraží přijedete do přímořského městečka Zandvoort aan Zee za 30 minut. Můžete tam ale dojet i na kole po síti dobře značených cyklistických stezek.

Je čas adventu, jak vypadá předvánoční Amsterdam? Pokud sem někdo přijede mezi svátky, na co se může těšit? Probíhají zde nějaké vánoční akce?
Zima je v Amsterdamu mlhavá, deštivá a sluníčko často nevidíte mnoho dnů. Ale když se připravíte na to, že počasí nic moc, tak se vám otevřou oči pro romanticky nasvícené město, které jako by vypadlo z nějaké pohádky. Velmi poetické je bruslení na kluzišti na Museumplein s živým okolním vánočním trhem. Opravdu zajímavé jsou instalace Amsterdam Light Festivalu, který prosvětluje noční čas centra celý prosinec a leden. No a dámy se určitě rády ztratí v obchodních uličkách, kde už touhle dobou začínají velké zimní výprodeje.

Amsterdam

Na co byste pozvala své návštěvníky? Co si myslíte, že nesmíme minout?
Zažít se toho tady dá opravdu hodně. Jako průvodkyně se vždy snažím zjistit, co vás zajímá. S někým můžu zajít do muzea holandského malíře Vincenta van Gogha, ale jiného víc zaujmou tržnice, plavba lodí a opravdu jedinečná je procházka proslulou červenou čtvrtí. Určitě ochutnejte místní specialitu - v soli naložené rybičky - herinky. A co nejvíc doporučuji? Ztratit se v křivolakých uličkách a zdánlivě bezcílně se jen tak toulat. Protože to, co dělá Amsterdam vyjímečným, je kosmopolitní přátelská atmosféra. Pozorovat život mezi vodními kanály, nakukovat do oken bez záclon a popíjet místní silné pivo v lokálních hospůdkách, ochutnávat sýry na trhu - to je pravý a nezapomenutelný Amsterdam.

Určitě je v Holandsku krásné jaro… jsou plánované nějaké zajímavé události, které by mohly být inspirací pro plánování cesty do Amsterdamu?
Máte pravdu, že pro nás ženy je v Nizozemí asi nejzajímavější a nejkrásnější jaro, kdy je celá země rozkvetlá doslova miliony tulipánů a dalších cibulovin neuvěřitelných barev a tvarů. Můžete navštívit zahradu Keukenhof nedaleko Amsterdamu, kde jsou cibulky vysázené do všelijakých obrazců, nebo barevné pruhy tulipánových polí táhnoucí se podél pobřeží moře a dokonce i Amsterdam je na jaře vyzdobený záplavou těchto jarních květin.

Budeme moc rádi, když s vámi budeme spolupracovat, informovat, co se v Amsterdamu chystá, kde se dobře najíst, kde se dá dobře nakupovat nebo že probíhá zajímavá výstava…  Co byste vzkázala našim čtenářkám – proč se vydat do Amsterdamu? Myslím, že nás čte mnoho milovnic květin a tulipánů, žen, které mají rády památky nebo nakupování...
I já se s vámi moc ráda podělím o nadšení pro tuto krásnou zemi a jedinečný Amsterdam. Tohle město mě asi nikdy nepřestane inspirovat a okouzlovat.

Amsterdam

Milé čtenářky, až budete mít chuť vydat se byť jen na chvíli mimo každodenní rutinu a nadechnout se svobodomyslného, pestrobarevného světa, tak Amsterdam je přesně pro vás. Najdete tu skvělá muzea, romantické uličky, nabídka na květinovém trhu vás ohromí a nakupuje se tu vážně skvěle, zejména v období výprodejů. Neváhejte, a pokud budete potřebovat poradit, ozvěte se mi, nebo sledujte stránky www.zena-in.cz

Moc děkuji Hance za milý rozhovor. Těším se, že se někdy poznáme osobně, v Amsterdamu.

Můžete ji sledovat a zkontaktovat na www.amsterdamcesky.cz  a na FB www.facebook.com/Amsterdamcesky

Reklama