Krásný čtvrtek všem. Když se zamyslím, květiny mám ráda všechny. Je pravda, že dávám přednost těm v květináčích, řezané květiny rychle zvadnou a mně to připadá jako mrhání. Tak nějak nemám ráda pohled na vadnoucí předraženou kytici a nerada umývám smrdutou vázu.

Mám moc ráda jarní kytičky, je to jako zázrak, když vykvete sněženka, nebo bledulka. Filaky mi připomínají dětství, rostly na louce kolem našeho domu. A petrklíče? Je to přece "jara klíč!" Páni jak já jsem se těšila k babičce až si jich pár natrhám, okolo potoka jich byly žluté koberce, u nás nerostly. I květiny si vybírají místo k životu. Miluji narcisky i tulipány, rostou jakoby před očima. Také frézie mám ráda, to ale nevím proč.

Měčíky patří k mým favoritům - kvetou dlouho a jsou to silné rostliny. Jednou jsem jich dostala od, tehdy ještě budoucího, manžela kytici s 45 květy, vezl ji na kole přes rameno 20 kilometrů, tak snad z nostalgie.  Líbí se mi křehké vlčí máky v obilí, slunečnice, luční květy. Kopretiny někomu páchnou, ale s jakou kytičkou chcete hrát - "má mě rád, nemá mě rád?" Luční zvonky - trpělivě jsme si je lepily jako děti na oči i nehty a hrály si na princezny a víly. Nesměl samozřejmně chybět věneček z léčivé pampelišky. Nejraději mám ale žluté růže a levandule. To jsou květiny, které mě fascinují. A také všechny bylinky, i když to nejsou květiny v pravém smyslu slova, jsou nádherné a ještě navíc užitečné. No znáte třeba polévku ze šťovíku, to je lahoda, v létě ji vařím každý týden. I stromy mají nádherné květy, a to nejen ovocné.

Cizokrajné květiny v květinářství se mi líbí, ale nijak zvlášť mě neoslovují. Mám ráda i sušené květiny, někdo říká, že vyzařují negativní energii, že jsou mrtvé, ale pokud si nasušíte co najdete na louce a zkrášlí Vám to byt na pár měsíců, je to nejen hezké, ale podle mne i užitečné. Takový sušený řebříček vypadá moc hezky a ještě Vás ochrání.

Rozhodně nemám ráda gerbery a karafiáty. U gerber si nejsem jistá proč. A karafiáty? To jsou květiny pionyrů, svátku "Den žen" a pohřbů.

Hezký den Hanice

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.