Pocházím z vesnice a plesám od 15 let, kdy jsem začala chodit tančit s přáteli a rodiči. Na to vzpomínám s nostalgií. Krásné, dlouhé dívčí šaty poseté fialovými kytičkami a stažené pod ňadry fialovou saténovou stužkou, připadala jsem si jak princezna.

První šaty a první láska. Rozjívení rodiče tančící "banb", tombola plná  "krámů", osobitá výzdoba  viz. Slavnosti sněženek a domů jsme chodili v pět ráno - až když nám pánové oblékli kozačky. Připravovala jsem se od tří hodin, abych v osm mohla vyrazit. No a nesmím zapomenout také na stříbrné botičky a psaníčko. Romantické šaty vystřídaly šaty brokátové (ty byly úúúžasné, bohužel neskutečně škrábaly a nedalo se v nich dýchat), poté diolenové s peříčkem do barvy, šaty s holými zády se stříbrnou nitkou (kdykoli jsem tančila rychlejší tanec, měla jsem holá záda na prsou). Všechny byly krásné a já děkuji rodičům, že mi je pořídili.

Dnes bydlím na malém městě, kde všichni plesy doslova milují. A nejen plesy, společenský tanec obecně. Když jsem jednou pozvala na ples svého bratra udiveně valil oči, kroutil hlavou pravíc: "Tak to jsem ještě neviděl, aby všichni tančili, to co mají!" No, pokud to nezažijete, neuvěříte. Pořádají se zde taneční kurzy pro mládež i dospělé. A je o ně obrovský zájem. Máme malé divadlo s úžasným sálem a není nic krásnějšího, když Vaše dcera nebo syn víří v kole. A že tančí nejlépe ze všech? To je samozřejmé! Mám dcery dvě a věřte, že když šly do tanečních, zapřísáhla jsem se, že to nebudu nikterak přehánět. Jenže! Pak se náhle něco stane a Vám jakoby "hrábne". Je to snobské, uznávám, ale tady to prostě tak chodí. Najednou si připadáte, jako když se to celé odehrává mimo Vás, na každou hodinu tanečních kadeřnice, na prodloužené složité výčesy a drdoly, několikery dlouhé šaty, coutry šaty, několikery krátké šaty, botičky, šperky, kabelčičky, vagón punčošek a pak .......věneček. No a to je něco. Všechny slečny mají svatební bílé šaty a musíte je mít objednané tak 4 měsíce dopředu, spíš půl roku. Když si vystojíte nejméně pěti hodinovou frontu v prosincovém mrazu, abyste měli lukrativní místo, tak vše řádně vidíte a sledujete ostřížím zrakem. Ale stojí to za to. Puberťačky ze který se stanou slečny a rozjívenci proměnění ve sličné mladíky plují parketem při dojemném hodinovém nástupu, několikrát zatlačíte slzu. Co na tom, že už máte vykloubené obě nohy z toho stání ve frontě, prázdnou peněženku a skříně plné šatů, které už nikdy dcera neoblékne. A víte co je na tom nejkrásnější? Že ty naše ratolesti nás tam chtějí, pokukují po nás, sledují, zda je i my sledujeme a zda včas utíkáme do fronty na pití, aby se o přestávce osvěžili. Trpitelsky vystojíme fronty na fotky, na pití, na stužky a pak, pak to nastane, jdou s námi na první opravdový ples.

Jak jsem se zmínila, pořádají se u nás i kurzy tanečních pro dospělé. Pro začátečníky, pokročilé i hodně pokročilé. A že jsou "narvané" to Vám nemusím snad zdůrazňovat. Také jsem s manželem po tři roky kurz absolvolala. Tedy bránil se jak lev. Šla jsem na něho jemně, pomalu a roztomile. Ale Miloslav se chtěl zabít, zlomit si nohu nebo měl "koleno v háji" a tak to nějakou dobu bojkotoval. Pak mě tedy hrůzostrašně naštval, když mi řekl, že mu zkazím celý pozdim. Ječela jsem,  že pokud mě nevydrží mít 10 nedělí dvě hodiny v náručí je to smutný, vysekla jsem scénu, práskla dveřmi od auta a Miloslav vyměknul! No žrali jsme se na těch tanečních jako psi! Ale umíme tančit a já ho za to miluji! A ptáte se co oblečení? 

Je to stejné jako v tanečních pro mládež, snobárna. Osobně si plesy a tanec užívám, tudíž nemám čas sledovat, jakou róbu která dáma má. Nejraději tančím v krátkých šatech. Potrpím si na roztomilé botičky na podpatku, doplňky a "šmuky". A víte co? Mnohé dámy také mají krátké šaty a nebo kalhoty! A víte proč? Protože se jim lépe tančí naučené kroky z tanečních a pak ... je vidět, že to umí!

Krásný den Hanice

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


U vás to tedy jede! :) Je krásný, když spolu dva tančí, naši mi jednou takhle donutili až k slzám...

  • Chodíte tančit? Co si na ples oblékáte?
  • Nosíte pokaždé něco jíného, nebo to zvládáte v jednom úboru?
  • Jak vypadají vaše večerní šatičky?
  • Dáváte přednost kalhotám?
  • Co podpatky, dokážete v nich přejít sál bez úhony? A tančit?
  • Na jaké plesy chodíte? Co tombola? Co jste kdy pěkného vyhrály? Jak vám to jde na parketu, jste vidět, slyšet? Co nějaké veselé plesové historky?

Pište na redakce@zena-in.cz

předmět: plesy

Během dne budeme vaše příspěvky zveřejňovat a jedna z vás vyhraje parfém Lolita Lempicka.

vyhra

Reklama