Hanu Strejčkovou jsem si vyhledala v rozsáhlém seznamu laktačních poradkyň. Moje volba nebyla náhodná. Její mailová adresa zněla: „kojení je radost“ a na své telefonní lince je k zastižení 24hodin denně. Uznejte, že jsem nemohla najít obětavější.

Daly jsme si sraz v obchodním centru s tím, že si najdeme tichý koutek někde v kavárně. Přece jenom tematika kojení je poměrně intimní záležitost.

breast

Jaký byl můj první dojem? Představovala jsem si, že bych byla Hančinou klientkou. Jak na mě asi zapůsobí. Vzájemné sympatie a důvěra jsou přece důležité,  zvláště když si člověka pouštíte do soukromí a k tělu. My jsme vedly jen rozhovor, ale měla jsem pocit, jako bychom se znaly. Občas jsem ji možná zaskočila pro ni nepochopitelnými dotazy, ale zřejmě je zvyklá na ledacos. Zasmála se a v klidu odpověděla. Třeba na mou první otázku:

Vůbec nepochybuji o prospěšnosti kojení z hlediska výživy, nepodceňuji hledisko sociální ani ekonomické, ale přece jen by mě zajímalo, co byste vyzdvihla vy, jako odbornice, na kojení. „Proč vlastně kojit?“
„Jejda mane,“ povzdechla si Hanka Strejčková a zřejmě si řekla, že to se mnou nebude mít lehké...

Dál už nechám hovořit paní Hanu.

Nejprve podotýkám, že odbornicemi na kojení jsou pro mne např. ředitelka Laktační ligy paní doktorka Anna Mydlilová či lékařka Magdalena Paulová. Sebe bych nazvala zapálenou (a říkají i obětavou) laktační poradkyní, která se ráda a neustále vzdělává a poradenství praktikuje dnem i nocí ve 4 jazycích.  Ale možná za dobu své praxe jsem již odbornicí na některé situace v terénu a také na diagnostiku na dálku. (smích)

Pro mě je kojení jedinečný a velice intimní vztah mezi matkou a dítětem. Je to to nejcennější, co maminka může miminku po porodu dát. Byli k sobě připoutáni devět měsíců, miminko slyšelo tep jejího srdce, byli jedno tělo, a najednou je miminko venku a svět je tak obrovský a cizí. A když ho maminka přiloží k prsu, znovu vytvoří pomyslnou pupeční šňůru a dítě pocítí jistotu a bezpečí. Dítě tak skrze matčin prs a mateřské mléko poznává svět.

Samozřejmě mateřské mléko je ideální výživou pro miminko, protože se přizpůsobuje jeho aktuálním potřebám, velmi významný je imunologický přínos, je prevencí i neinfekčních onemocnění (např. do jisté míry brání vzniku obezity, snižuje pravděpodobnost vzniku diabetu, přispívá k prevenci aterosklerózy…), u kojených dětí také méně často dochází k výskytu syndromu náhlého úmrtí dítěte. A kojení má mnoho výhod i pro matku – stručně: pozitivně ovlivňuje její duševní zdraví, rychleji se zastavuje poporodní krvácení, snižuje se riziko rakoviny vaječníků a prsu…

Pro mě je to psychologické, psychosociální hledisko ale vůbec nejdůležitější.

soutez

To jste řekla moc krásně, ale já jsem trochu předběhla. Řekly jsme si, že na to půjdeme od začátku. Proč by se ženy o kojení měly zajímat už v těhotenství?
V těhotenství se maminky připravují na porod, péči o miminko, ale ne tolik na kojení – mnohdy ho berou jako samozřejmost a pak jsou zaskočené. Doporučila bych, aby si nastávající maminky (v cca 5.-6. měsíci těhotenství) o kojení popovídaly s kamarádkami, s gynekologem, na kurzu v porodnici či přímo se setkaly s laktační poradkyní. A také doporučuji seznámit se s Deseti kroky k úspěšnému kojení.

Například jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se o kojení zajímat v těhotenství, je vyšetření bradavek – zda jsou vpáčené, ploché, dlouhé či normální. Fyziognomie každé ženy a tedy i prsů je velmi rozdílná a některé ženy s plochou nebo dokonce vpáčenou bradavkou by mohly mít při kojení potíže. V těhotenství je možné je ještě připravit, ale nastávající maminky musí být informované a vědět jak na to. Řešit to až v porodnici je pro maminku zbytečně stresující.

Jak zjistí, žena, že její bradavky nejsou ke kojení ideální?
Samozřejmě maminka sama může odhadnout, že pokud je dvorec plochý, bude nutné bradavku na kojení připravit - trochu povytáhnout, tudíž povolit svalstvo okolo ní. Může si i vyzkoušet jednoduchý test: zmáčknout dvorec, a pokud se bradavky při zmáčknutí vtáhnou, jde o vpáčené bradavky. Také může zkusit, jak bradavka zareaguje na dotek kostky ledu – nakolik bradavka vystoupne. Pokud jsou bradavky ploché, nebo dokonce vpáčené, měla by se poradit se svým gynekologem, nebo s laktační poradkyní, jak postupovat, aby během těhotenství vystouply a usnadnily kojení. Nejčastěji se doporučují formovače bradavek, na trhu jsou dva základní druhy. Ovšem, o výběru vhodného typu a použití by se ale měla každá maminka individuálně poradit s odborníkem (gynekolog, laktační poradkyně). 

Jsou ploché nebo vpáčené bradavky častým problémem? Týká se spíš žen s malými, nebo velkými prsy?
Velikost prsů nehraje takovou roli, tento problém se týká zejména prvorodiček, které podcení přípravu na kojení a nenapadne je prsa v tomto ohledu zkontrolovat, ale i druhorodiček, u nichž za selháním kojení prvního dítěte byla i malá vytažitelnost bradavky.  

A k velikosti prsů - velká prsa automaticky neznamenají, že maminka bude mít hodně mléka, a malá prsa zase málo. Mnohdy je tomu naopak. Maminky s malými prsy se totiž většinou více o kojení informují před porodem, neboť mají obavy právě kvůli velikosti svých prsů. I takzvaná velikost „oříšek pod kobercem“ může miminko celý jeho první půl rok plně vyživit a dále kojit s příkrmy do roka i do dvou let a déle.  

Říkala jste, že je velice individuální, kdy se ženám zvětší prsa. Některým už na začátku těhotenství, jiným až na jeho konci. Co byste poradila budoucím maminkám, jak se mají v těhotenství o svá prsa starat.
Doporučila bych je mazat krémem, mohou použít např. Purelan či krém proti striím. Tak, jak se starají o zvětšující se bříško, měly by se starat i o svá prsa; velmi jemně krouživými pohyby lehounce masírovat, spíš hladit a zbytečně nedráždit bradavky. Pokud ucítí zatvrdlinky, či je znepokojí pnutí nebo bolest, měly by o tom informovat gynekologa v poradně, nebo zavolat pro jistotu laktační poradkyni. Před porodem od cca 38. týdne těhotenství jsou pak vhodné speciální bylinné olejíčky pro masáž prsou, krásně prsa prohřejí a připraví na kojení.

Každá maminka si už během těhotenství shání výbavičku, ale v dnešní době existuje i spousta pomůcek, které usnadní kojení. Na které by rozhodně neměla zapomenout?
Krém na promazávání pokožky prsu, olejíček na masáž prsu a mastičku na bradavky. Pak bych určitě doporučila poohlédnout se po odsávačce, tj. poptat se na zkušenosti kamarádek a zajít si i do zdravotnických potřeb. Každopádně je dobré mít odsávačku předvybranou nebo od kamarádky domluvené zapůjčení. Nedoporučovala bych ji ale kupovat předem, protože jich je mnoho druhů a maminka předem nemůže vědět, jak se kojení rozvine. Odsávačku pro první dny a týdny považuji za nutnost. Do porodnice bych dále přibalila jednorázové vložky do podprsenky, vhodnou podprsenku – ideálně určenou pro kojící maminky, žínky na teplé/studené obklady na prsa (nebo gelové obklady), praktické jsou i chrániče bradavek a zjistila bych si předem, jak vypadají a na co se používají hydrogelové náplasti a informovala se o výhodách a nevýhodách kloboučků. A opět platí, že nejjednodušší je, když nastávajícím rodičům poradí zkušená laktační poradkyně a vyberou pomůcky tzv. na míru, mnohdy jim ušetří spoustu peněz a zbytečných krabic.

Co říkáte na předporodní kurzy?
Maminkám, které chtějí ke kojení přistoupit zodpovědně, bych je rozhodně doporučila. Vybrala bych si ten, který nepřipravuje jen na porod, ale věnuje se i přípravě na šestinedělí a kojení. Maminka se pak cítí mnohem jistější a dokonce i miminko pak mnohem lépe spolupracuje (miminko zpravidla odráží pocity maminky).

Ne ve všech porodnicích se totiž kojení plně věnují a je tam na „učení“čas. Proto je také dobré již během těhotenství oslovit některou z laktačních poradkyň, která může mamince v mnohém pomoct a ušetřit ji tak zbytečného stresu, že se kojení třeba zpočátku nedaří. A mnohdy stačí jeden jediný telefonát :o)

Jak laktační poradkyni vybrat? Ideální je začít u kamarádek a zeptat se, zda mají s laktační poradkyní zkušenosti a nejlépe jí ještě v těhotenství zavolat, zeptat se jí na vše, co vás zajímá a pak mít číslo na ni u sebe. Je to mnohdy lepší než pak, objeví-li se problém, rychle hledat kontakty a obvolávat laktační poradkyně a zjišťovat, co jim která laktační poradkyně může nabídnout.

Proč je ještě dobré mít laktační poradkyni?
Je to pro maminku jistota. V současném dlouhotrvajícím „baby boomu“ není v porodnicích čas, pak některé maminky odcházejí s pocitem, že vlastně v porodnici kojily, ale samy po návratu domů vůbec neví například, jak správně miminko přiložit, zda zavádět režim, jak s odsáváním… nebo znejistí. Nevěří si a mnohdy se jim po příchodu z porodnice ještě nalijí prsa a vůbec je překvapí mnoho neočekávaného…. Je toho na ně najednou moc, každá kamarádka radí jinak, internet si protiřečí a k tomu poporodní hormonální houpačka. A dobrá laktační poradkyně je tu od toho, aby byla v jakoukoliv denní dobu k dispozici a maminku uklidnila a pomohla ji řešit vše, co s kojením souvisí. V této době nejčastěji osobně nebo telefonicky. Když se seznámíte s laktační poradkyní před porodem a zjistíte, že „vám sedne“ a máte k ní důvěru, nepřerostou problémy s kojením v neřešitelné a ušetříte si mnohé zdravotní problémy.

Takže vy vlastně máte službu čtyřiadvacet hodin denně.  Jak se na vás dívají třeba v porodnicích, když se jim „pletete“ do řemesla?
Ano, ale to je má osobní volba být 24 hodin „ve službě“, protože razím (neustále potvrzované) heslo, že kojení nemá odklad.

A porodnice - to je kapitola sama pro sebe, záleží na oddělení, na přístupu personálu, ale i na klientce samotné. Když jde například o cizinky, kterým tlumočím, tam není vůbec problém, protože mě potřebují obě strany. A jinak jsem jako kamarádka na pokoji. Pro mě je blaho klientky a jejího dítěte na prvním místě a nějaké poznámky personálu mě nerozházejí.

Vaše práce ale přece není jenom procházka růžovým sadem. Neříkejte, že vaše, i když bezesporu krásná, profese nemá svoje stinné stránky.
Na nepříjemnosti zapomenete, když vidíte, jak pak maminka po všem, čím si musela projít, spokojeně kojí své miminko.

Ale ano, někdy má i stinné stránky – například při první návštěvě u nové klientky, v prvních minutách se občas setkávám s nedůvěrou rodinných příslušníků v toto laktační „řemeslo“, nebo musíte umět odhadnout situaci, aktuální psychický stav klientky a umět se především ovládat a vždy zachovat chladnou hlavu, např. když klientka nemá dobrou náladu, je na vás nepříjemná, či odmítá spolupracovat. Některé ženy například kojí jenom proto, že se to „nosí“, ale jinak k tomu mají vlastně negativní vztah. S takovými není mnohdy jednoduché vyjít, ale vždycky jsem řešení našla a nakonec mi maminka děkovala.

Máte nějakou profesní deformaci?
Když vidím maminku kojit na veřejnosti a zpozoruji chybku, mám nutkání mamince naznačit, že by nebylo od věci upravit jeden detail...

Když vidím, jak se rodinní příslušníci maminky novorodičky trápí ve zdravotnických potřebách s výběrem pomůcek či obchodech se zdravou výživou...

Když vidím šestinedělku s miminkem a lahví - vždy mne napadne otázka proč, a zda tomu šlo předejít...

Ale nikdy nikomu nic nenutím, nevnucuji se. Laktační poradenství je už vzhledem k tomu, že maminky jsou po porodu a i následující dny na houpačce hormonů, velice citlivou záležitostí.

Seznamte se blíže s laktační poradkyní

 

Své služby nabízí ve 4 jazycích: ČJ, AJ, RJ a FJ; služby zahrnují internetovou poradnu, nonstop „kojící“ telefonní linku, skupinové a individuální kurzy předporodní přípravy na kojení, osobní konzultace u maminek doma, v porodnici, či laktační poradně a pohotovostní výjezdy i v noci a ve všechny svátky včetně Vánoc atp. - tj. 365(6) dnů v roce, součástí je i výživové poradenství pro těhotné a kojící ženy a děti do 3 let (včetně zkušeností s potravinovými alergiemi a atopickým ekzémem). Pro dlouhodobé klientky (a nejen pro ně) připravila a vede i kurzy pro maminky s dětmi.

Je členkou a spolupracovnicí Laktační ligy a laktační poradkyní s vysokoškolským vzděláním. Laktační poradenství je pro ni obor, který ji motivuje se neustále vzdělávat, číst zahraniční tisk o kojení a výstupy ze zahraničních konferencí, navštěvuje konference pořádané Laktační ligou, workshopy Laktační ligy, semináře a kurzy týkající se péče o dítě a zpravidla 1-2x ročně jezdí na workshopy.

Takže milé ženy-in, maminky současné i budoucí, máte široké pole pro inspiraci. Pokud vás něco ohledně kojení zajímá, uvítáme vaše dotazy, které můžete posílat pod heslem KOJENÍ na adresu: redakce@zena-in.cz

 Hanka Strejčková, na ně bude průběžně odpovídat. Další díl se bude týkat porodu, prvních dní doma a šestinedělí.

Reklama