Také obdivujete fantastické róby Adiny Mandlové v Kristiánovi či Lídy Baarové v Maskované milence? Tak tato nádhera pochází z luxusního modelového domu Hany Podolské, která spolu s konkurenčním salonem Rosenbaum udávala módní trendy v době první republiky. Mezi stálé zákaznice patřily nejen herečky a manželky továrníků, ale nakupovaly zde i sekretářky či úřednice, byť si na modely musely dost dlouho šetřit. A Hanin život? Jako na houpačce!

Johanna – tak se totiž původně Hana jmenovala - se narodila v roce 1880 a ne úplně špatně. Jenže osud rodině přichystal velkou ránu. Tatínek - architekt a stavitel František Vošahlík -  zemřel nečekaně ve 44 letech na tuberkulózu. A tak Johana jako nejstarší z dvanácti dětí, z nichž se však dospělosti dožilo jen pět, musela začít mamince pomáhat. Protože byla velice zručná, vyučila se švadlenou.

Hana PodolskáBrzy po vyučení ale opustila dílnu své mistrové Anežky Fišerové v Celetné ulici a začala chodit šít domů ke svým novým zákaznicím.

A pak ji potkalo štěstí. Seznámila se s polským šlechticem, akademickým malířem Viktorem Podolskim, který ji brzy požádal o ruku. Zanedlouho si otevřela v Nuslích svou první krejčovskou firmu. Zatím měla k ruce jen jednu švadlenu, později dvě, ale dařilo se jí. Mohla si tedy brzy dovolit přestěhovat firmu na atraktivní místo do centra Prahy. A pak si ještě polepšila – otevřela si salón v právě dokončeném Havlově paláci Lucerna.To byla exkluzivní adresa!

Hana byla především skvělá podnikatelka. Nic neponechala náhodě. Vsadila na spojení s tehdejšími celebritami, které jí dělaly tu nejlepší reklamu. Nejdéle spolupracovala s herečkou a zpěvačkou Národního divadla Jarmilou Kronbauerovou, nám už vlastně dnes skoro neznámou. S ní dokonce krátkou dobu podnikala. Konec spolupráce ale rozhodně neznamenal konec přátelství. Mezi další celebrity, které oblékala, patřily herečky Růžena Nasková a Olga Scheinpflugová, automobilová závodnice Eliška Junková a spousta dalších. Nejvzácnější zákaznicí ovšem byla elegantní Hana Benešová, manželka pozdějšího prezidenta Edvarda Beneše.

Hana Podolská používala na svou dobu moderní formy propagace. Začala vydávat módní časopisy Móda a vkus a Eva. Módní přehlídky, mnohdy soukromé, byly skutečnou událostí! Ve třicátých letech modely předváděly třeba Adina Mandlová nebo Jarmila Novotná, pozdější pěvkyně světového formátu.

Šťastné bylo i spojení se skvělým uměleckým fotografem Františkem Drtikolem. Dobrým tahem se ukázal i nápad Hany Podolské posílat manekýnky – jak se kdysi říkalo dnešním modelkám – projít se po lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních, kde s oblibou Hana Podolská trávila týdenní dovolenou. Modelky také často doprovázely Hanu Podolskou na dostizích v Chuchli.

Renomé firmy rostlo a zakázky se jen hrnuly! A rostla i čekací doba na ušití modelu, ta se mnohdy protáhla i na půl roku! Modely Hany Podolské nebyly zrovna levné. Byly z kvalitních dovážených materiálů a sledovaly módní evropské trendy. Zpočátku hledala inspiraci ve Vídni, později zejména v Paříži. Zaměstnávala jen zkušené a profesionální švadleny, často je osobně kontrolovala, byla opravdu nekompromisní šéfová. Na druhou stranu je ale dokázala náležitě ocenit.

Každoročně jezdila i se svou asistentkou na módní přehlídky do Paříže, což nebyla rozhodně levná záležitost. Účast stála třicet tisíc korun! V té době už paní Podolská modely nenavrhovala, její představy a nápady dokonale ztvárňovaly profesionální kreslířky.

Adina

Adina Mandlová – ta ale uměla modely Hany Podolské nosit!

Velkou slávu jí přinesl od třicátých let film. Katakomby, Maskovaná milenka a nezapomenutelný Kristián. Ve filmu Katakomby se dokonce objevil záběr, na němž byla krabice se šaty s názvem Modelový dům Hanna Podolská.

Zpočátku měla paní Podolská štěstí i v osobním životě. Manželství bylo harmonické, narodili se jí dva synové. Manžel měl pro Hanino podnikání nejen pochopení, ale dokonce jí pomáhal podnik rozšiřovat.

Jenže pak zasáhla rodinu tragédie a ne jedna! V roce 1926 Viktor Podolski  zemřel nešťastnou náhodou na honu. O několik let později oslepl, ochrnul a brzy nato i zemřel starší syn! A to stále nebylo všechno! Mladší syn byl uvězněn poté, co emigrovala v roce 1948 jeho manželka, která u paní Podolské pracovala jako kreslířka.

Nemyslíte, že jsou to draze vykoupené úspěchy?

Závěr života Hany Podolské byl smutný i profesně. Po znárodnění směla ve svém bývalém podniku, který změnil image i klientelu, pracovat jen jako prodavačka, aby si vydělala alespoň na nějaký důchod. I to ale bylo díky protekci Marty Gottwaldové, která si Hanu Podolskou oblíbila a myslela si, že z ní po válce v salonu udělají dámu! Jednoho dne v roce 1954 však šéf paní Podolské sdělil, ať už druhý den nechodí …

Nesla to těžce, i když jí bylo už 74 let a měla spíše odpočívat. … Ještě žila ale dlouhých osmnáct let, i když v závěru zcela opuštěná jen se svou ošetřovatelkou, které také odkázala svůj majetek. Syn totiž při vhodné příležitosti také emigroval...

Opravdu smutný konec života...

ModelPřed rokem jsem při jednom víkendovém pobytu v Praze navštívila v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavu Pražské módní salóny 1900-1948. Bylo to úžasné! Promítaly se tam i záběry z dostihů i z lázeňské kolonády. A ty nádherné modely – tedy nejen od Hany Podolské – mě doslova uchvátily …

Model Hany Podolské z výše zmíněné výstavy

V seriálu Jany Ládyové jste si také mohli přečíst:

Adina Mandlová, prvorepubliková megastar

Dáma s kaméliemi

Ohlédnutí za Klimtovým rokem

Reklama