Také obdivujete fantastické róby Adiny Mandlové v Kristiánovi či Lídy Baarové v Maskované milence? Tak tato nádhera pochází z luxusního modelového domu Hany Podolské, která spolu s konkurenčním salonem Rosenbaum udávala módní trendy v době první republiky. Mezi stálé zákaznice patřily nejen herečky a manželky továrníků, ale nakupovaly zde i sekretářky či úřednice, byť si na modely musely dost dlouho šetřit. A Hanin život? Jako na houpačce!
Johanna – tak se totiž původně Hana jmenovala - se narodila v roce 1880 a ne úplně špatně. Jenže osud rodině přichystal velkou ránu. Tatínek - architekt a stavitel František Vošahlík - zemřel nečekaně ve 44 letech na tuberkulózu. A tak Johana jako nejstarší z dvanácti dětí, z nichž se však dospělosti dožilo jen pět, musela začít mamince pomáhat. Protože byla velice zručná, vyučila se švadlenou.
Brzy po vyučení ale opustila dílnu své mistrové Anežky Fišerové v Celetné ulici a začala chodit šít domů ke svým novým zákaznicím.
A pak ji potkalo štěstí. Seznámila se s polským šlechticem, akademickým malířem Viktorem Podolskim, který ji brzy požádal o ruku. Zanedlouho si otevřela v Nuslích svou první krejčovskou firmu. Zatím měla k ruce jen jednu švadlenu, později dvě, ale dařilo se jí. Mohla si tedy brzy dovolit přestěhovat firmu na atraktivní místo do centra Prahy. A pak si ještě polepšila – otevřela si salón v právě dokončeném Havlově paláci Lucerna.To byla exkluzivní adresa!
Hana byla především skvělá podnikatelka. Nic neponechala náhodě. Vsadila na spojení s tehdejšími celebritami, které jí dělaly tu nejlepší reklamu. Nejdéle spolupracovala s herečkou a zpěvačkou Národního divadla Jarmilou Kronbauerovou, nám už vlastně dnes skoro neznámou. S ní dokonce krátkou dobu podnikala. Konec spolupráce ale rozhodně neznamenal konec přátelství. Mezi další celebrity, které oblékala, patřily herečky Růžena Nasková a Olga Scheinpflugová, automobilová závodnice Eliška Junková a spousta dalších. Nejvzácnější zákaznicí ovšem byla elegantní Hana Benešová, manželka pozdějšího prezidenta Edvarda Beneše.
Hana Podolská používala na svou dobu moderní formy propagace. Začala vydávat módní časopisy Móda a vkus a Eva. Módní přehlídky, mnohdy soukromé, byly skutečnou událostí! Ve třicátých letech modely předváděly třeba Adina Mandlová nebo Jarmila Novotná, pozdější pěvkyně světového formátu.
Šťastné bylo i spojení se skvělým uměleckým fotografem Františkem Drtikolem. Dobrým tahem se ukázal i nápad Hany Podolské posílat manekýnky – jak se kdysi říkalo dnešním modelkám – projít se po lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních, kde s oblibou Hana Podolská trávila týdenní dovolenou. Modelky také často doprovázely Hanu Podolskou na dostizích v Chuchli.
Renomé firmy rostlo a zakázky se jen hrnuly! A rostla i čekací doba na ušití modelu, ta se mnohdy protáhla i na půl roku! Modely Hany Podolské nebyly zrovna levné. Byly z kvalitních dovážených materiálů a sledovaly módní evropské trendy. Zpočátku hledala inspiraci ve Vídni, později zejména v Paříži. Zaměstnávala jen zkušené a profesionální švadleny, často je osobně kontrolovala, byla opravdu nekompromisní šéfová. Na druhou stranu je ale dokázala náležitě ocenit.
Každoročně jezdila i se svou asistentkou na módní přehlídky do Paříže, což nebyla rozhodně levná záležitost. Účast stála třicet tisíc korun! V té době už paní Podolská modely nenavrhovala, její představy a nápady dokonale ztvárňovaly profesionální kreslířky.
Adina Mandlová – ta ale uměla modely Hany Podolské nosit!
Velkou slávu jí přinesl od třicátých let film. Katakomby, Maskovaná milenka a nezapomenutelný Kristián. Ve filmu Katakomby se dokonce objevil záběr, na němž byla krabice se šaty s názvem Modelový dům Hanna Podolská.
Zpočátku měla paní Podolská štěstí i v osobním životě. Manželství bylo harmonické, narodili se jí dva synové. Manžel měl pro Hanino podnikání nejen pochopení, ale dokonce jí pomáhal podnik rozšiřovat.
Jenže pak zasáhla rodinu tragédie a ne jedna! V roce 1926 Viktor Podolski zemřel nešťastnou náhodou na honu. O několik let později oslepl, ochrnul a brzy nato i zemřel starší syn! A to stále nebylo všechno! Mladší syn byl uvězněn poté, co emigrovala v roce 1948 jeho manželka, která u paní Podolské pracovala jako kreslířka.
Nemyslíte, že jsou to draze vykoupené úspěchy?
Závěr života Hany Podolské byl smutný i profesně. Po znárodnění směla ve svém bývalém podniku, který změnil image i klientelu, pracovat jen jako prodavačka, aby si vydělala alespoň na nějaký důchod. I to ale bylo díky protekci Marty Gottwaldové, která si Hanu Podolskou oblíbila a myslela si, že z ní po válce v salonu udělají dámu! Jednoho dne v roce 1954 však šéf paní Podolské sdělil, ať už druhý den nechodí …
Nesla to těžce, i když jí bylo už 74 let a měla spíše odpočívat. … Ještě žila ale dlouhých osmnáct let, i když v závěru zcela opuštěná jen se svou ošetřovatelkou, které také odkázala svůj majetek. Syn totiž při vhodné příležitosti také emigroval...
Opravdu smutný konec života...
Před rokem jsem při jednom víkendovém pobytu v Praze navštívila v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavu Pražské módní salóny 1900-1948. Bylo to úžasné! Promítaly se tam i záběry z dostihů i z lázeňské kolonády. A ty nádherné modely – tedy nejen od Hany Podolské – mě doslova uchvátily …
Model Hany Podolské z výše zmíněné výstavy
V seriálu Jany Ládyové jste si také mohli přečíst:
Adina Mandlová, prvorepubliková megastar
Dáma s kaméliemi
Ohlédnutí za Klimtovým rokem
Nový komentář
Komentáře
hezká móda
nádherné šaty,já jsem mněla hrozně ráda paní Olgu Scheinpflugovou plus ona byla vžycky úžasně oblečená
Hezká móda
Myslím, že by se uživila i dnes
Jo,to byly modely
osud opravdu zlý,ovšem její modely - krása
Známé jméno!V našem městě bylo krejčovství velmi známé,a majitel se jmenoval taky Podolský,za mlada jsem si tam nechala ušít dvoje šaty.
Marta Gotvaldová a Hanna Podolská...to je jako černá a bílá
Myslím,že jméno Podolská má zvuk ještě dneska.Ale asi jen málokdo ví,včetně mě,jaký byl vůbec její osud.Díky za tento článek
Smutný konec
další perla na magazínu
krása, děkuji. moc ráda vás čtu a oceňuji výběr zajímavých osobností. ještě jednou
(jen se mi malinko nelíbí ten patos u úspěchů vykoupených rodinnými tragédiemi - tam není myslím přímá souvislost)
Nádherná móda!
Pani Podolska byla opravdu talentovaná, svědčí o tom i modely, které vytvořila. Taky jsem netušila, jaké ji potkaly tragédie.
ty róby jsou skutečně nádherné, takhle nějak šila moje teta, která dodávala přednímu salonu. Pečlivé vypracování, to byla její značka. Chudák paní Podolská, tolik peněz a přece nestála synovi za to, aby se jí postaral o klidné stáří.
Opět výborně zpracované téma. A vůbec jsem netušila, co ji potkalo za rodinné tragédie...