Tato okouzlující a talentovaná dívka trpěla odmalička nedostatkem sebevědomí. Přestože ji miloval a obdivoval celý národ, ona o sobě stále pochybovala. Později si tak trochu sebevědomí dodávala rychlou jízdou ve svém vysněném autíčku. Jedna taková jízda se jí ale stala osudnou.

Narodila se v roce 1949 do úplně obyčejné rodiny. Maminku však ještě před jejím narozením postihla velká tragédie. Její první - těžce nemocný - manžel se oběsil, když ještě předtím zabil jejich dvě malé děti. Není tedy divu, že se paní Mašková až nezdravě upnula na svou jedinou dcerušku z druhého manželství.

Hana MaškováMalá Hanka moc nechtěla chodit do školky, tak jí maminka vymyslela na svou dobu populárního koníčka – krasobruslení. Začínala v předškolním věku na stadionu na Štvanici a brzy si jí všimli hledači talentů. Ráno ji tam tehdy vodil tatínek, který byl číšníkem v hotelu Paříž, takže to neměl daleko. Dcerku předal trenérovi a v poledne ji zase vyzvedávala maminka, kuchařka v blízké školce. Vlastně zpočátku neměla žádné velké ambice ani ona, ani její matka. Jenže se ukázalo, že to holčičku nejen baví, ale že má skutečný talent. A tak začala Hance dennodenní řehole. To už začala chodit do školy. Brzy ráno vstávala a ještě poslední noční tramvají za tmy jezdila před začátkem školy trénovat. I když byla maminka „jen“ kuchařka, kladla důraz na vzdělání, a tak bylo samozřejmostí, že musela mít Hanka samé jedničky, chodila na klavír, do baletu a do němčiny. Zpočátku nevěřila v nějakou krasobruslařskou kariéru. Byla ale velice poctivá a zodpovědná, takže úspěchy se docela brzy dostavily.

Jenže to nebylo zadarmo. Hanka neměla žádné dětství ani mládí, jen každodenní dřinu. Moc nemilovala povinné cviky, věděla ale, že je musí zvládnout. O to lepší bývaly její volné jízdy. Díky nim se stávala miláčkem publika. A začala vyhrávat – nejdříve republiková mistrovství. Od roku 1963 už Československo pravidelně reprezentovala, třeba v roce 1964 na ZOH v Innsbrucku coby čtrnáctiletá obsadila 15. místo. Ve druhé polovině šedesátých let už dosahovala na medaile. Největší úspěchy zažila v roce 1968. Stala se mistryní Evropy ve Västeräs a z olympiády i z mistrovství světa přivezla bronzové medaile.

To už byla zamilovaná do textaře Jiřího Štaidla, s nímž se seznámila po koncertě Karla Gotta, kam dostala pozvání. Moc jim to spolu slušelo, byli opravdu krásný pár. Radost z toho neměla Hančina maminka, tak trochu si stále dělala nárok na dceřino soukromí. Díky tomuto vztahu konečně Hanka začíná získávat tolik potřebné sebevědomí. Je z ní nádherná dívka, kterou celý svět obdivuje nejen pro její krasobruslařské umění, ale i pro její krásu.

V roce 1969 už začíná být unavená z té neustálé dřiny, chtěla by už konečně taky trochu víc žít! Jenže má přece obhajovat evropský titul a tlak ze strany funkcionářů je veliký. Na mistrovství Evropy ale skončila „až“ druhá. Je to její poslední medaile. Pak se chystá na mistrovství světa v Colorado Springs. Čtrnáct dní předtím se ale nepříjemně zranila na exhibici ve švýcarském Winterthuru. Zvažuje, zda vůbec do Colorada jet. Nakonec odcestuje, ale po povinných cvicích odstupuje a ukončuje svoji kariéru. Tehdy zahazuje jednu brusli za přítomnosti trenérky Novákové do coloradského jezera. Je to pro ni ohromná úleva… U nás ji za to kritizují, dokonce prý lidé rozhořčeně píší do Rudého práva, že se tak „socialistická“ sportovkyně nechová.

Hana MaškováOkamžitě o ni projeví zájem lední revue. Nakonec podepisuje smlouvu do Holiday on Ice, i když měla – díky bývalé mistryni světa Áji Vrzáňové žijící v USA – možnost získat podstatně lepší smlouvu do konkurenční Ice Follies. Tehdy jí to prý překazili funkcionáři z ÚV ČSTV. V revui začíná jezdit na podzim 1969, stává se hlavní hvězdou jednoho ze souborů. A začíná konečně naplno žít, poprvé v životě se cítí svobodně. Sice také trénuje, ale už ne nudné povinné cviky. Nemusí se nervovat z hodnocení rozhodčích. Hodně cestuje, konečně si vydělává. Kupuje si krásné oblečení a při první příležitosti sportovního Peugeota, miluje totiž rychlou jízdu. Občas přijede za svým milým do Prahy, častěji jezdí za ní on. Stále to vypadá idylicky. Hanka si dokonce do budoucna plánuje i svatbu. Po dvou letech už není z revue tak nadšená jako zpočátku a uvažuje o tom, že bude jezdit ještě dvě sezóny, vydělá nějaké peníze a vrátí se do Prahy. Chce trénovat malé děti.

Časem se objevují trhliny i ve vztahu se Štaidlem, který mezitím prožívá krátký románek s lyžařkou Ivanou Zelníčkovou, budoucí paní Trumpovou. Nakonec dochází k rozchodu. Hovoří se o tom, že má Hanka novou známost s bohatým Němcem, podle jiných zase s Francouzem.

To už jezdila ve Vídeňské lední revui, kterou zakoupila Holiday on Ice. Diář roku 1972 má pořádně nabitý: jen namátkou Vídeň, Brusel, Paříž… a taky v dubnu Praha. Na tu se obzvláště těšila. Předčasně.

31. března 1972 je Velký pátek. Hanka má po vystoupení a zastavuje se ještě na pár hodin na večírku u svých francouzských přátel. A spolu s kolegyní z revue Květou Celflovou se rozhodnou ještě pozdě večer pokračovat do místa své další štace. Trénink na zítřejší představení začíná druhý den v 11 hodin.

Zastaví stopaři – mladému francouzskému vojáčkovi, který dostal na Velikonoce opušťák. Ve francouzské obci Vouvray se však malý Peugeot čelně střetne s vojenským náklaďákem.

A výsledek? Na místě umírá stopař a Hančin pes, těžce zraněná krasobruslařka dodýchá v nesnesitelných bolestech v sanitce. V pouhých dvaadvaceti letech…

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Uložit

Reklama