V Africe jsem nikdy nebyla. A upřímně musím říct, že mě to ani moc neláká. Zato knížky o Africe se mi líbí. Nedávno jsem v knihkupectví objevila nějaké romány z Afriky, které si plánuji přečíst. Dva z nich napsala Hana Hindráková.

Mladá spisovatelka Hana Hindráková už toho za svůj život stihla docela hodně. Jen vydat v dnešní době dvě knížky je úspěch. Jak je to těžké a jak se žije v Africe? I o tom jsme si s Hankou Hindrákovou popovídaly.

V dnešní době vychází velká spousta knih. Mrzí mě, že jsem zatím nečetla ty Vaše, budu to muset napravit. O čem jsou?

detiMoje romány jsou o Africe. První z nich - Děti nikoho - je inspirovaný příběhem mého přítele Davida, který vyrostl na ulici. Když David, John a malá Susanne osiří, skončí v rukou krutého strýce. Chlapci se rozhodnou, že utečou. Sestřičce slíbí, že se pro ni vrátí. Tehdy netuší, co dívenku u strýce čeká. V Nairobi lepší život nenajdou, skončí v dětském gangu, kde platí tvrdé zákony, drogy a násilí. John se z gangu vymaní díky dívce Kioni, zatímco Davida spaluje pocit viny za smrt malé sestry.

A ten druhý, s názvem Karibu Keňa?

Druhý román - Karibu Keňa s podtitulem Láska v ohrožení voodoo - vypráví příběh Sáry Ječmínkové, která se po zklamání v osobním životě rozhodne začít znovu, a to od základu. Rodnou zemi nechává za zády a jako delegátka cestovní kanceláře odjíždí do Keni. Ta jí hned od první chvíle učaruje a její život dostává nový rozměr. Se všemi klady a přese všechny zápory, které život v okouzlující, ale také velmi chudé a povolebními nepokoji zmítané exotické zemi nabízí. Seznamuje se s Benem Okongem, jenž pochází z kmene Luo, dozvídá se o tradičních kmenových rituálech a zvycích. A zamiluje se. Je tu však také někdo, kdo Sáře nový život nepřeje a ohrožuje ji černou magií. V knize se čtenářky dozví, zda se Sáře podaří vytoužené a přitom tak křehké štěstí v Keni ubránit.

A proč jste si vybrala zrovna příběhy z Afriky?

Afrika mě přitahovala už od dětství, a když jsem na vysoké škole objevila na nástěnce inzerát jedné organizace, která hledala dobrovolníky do Afriky, neváhala jsem, zkontaktovala ji a o rok později jsem se vypravila do Keni.

han

Hana Hindráková (druhá zprava) při křtu jedné své knížky

Vím, že jste byla v Africe několikrát. Kde?

Byla jsem čtyřikrát v Keni, tam jsem se pohybovala většinou v nairobských chudinských čtvrtích a potom na západě země u Viktoriina jezera. Kromě Keni jsem navštívila ještě Egypt, Tunisko a Kapverdské ostrovy.

Jela jste tam sama, nebo s nějakým mužem?

Cestovala jsem buď s kolegy z neziskové organizace, nebo s manželem.

Je pro samotnou ženu Afrika bezpečná? Když teď člověk čte, co všechno se děje třeba v Nigérii nebo v Egyptě, připadá mi, že Afrika je nebezpečná vůbec, nejen pro ženy.

Vždycky jsem říkala, že Keňa je bezpečná a krom jedné situace jsem si tam nikdy nepřipadala v ohrožení. Vím, že tam teď došlo k teroristickému útoku, ale to se vám může stát i v Praze. Nejvíc ohrožená jsem si tam připadala, když jsem v roce 2007 onemocněla malárií. Tehdy jsem pobývala na západě země a dostala se do státní nemocnice. To byl opravdu nezapomenutelný „zážitek“.

han

Při čtení s herečkou Nelou Boudovou (vlevo)

Jela byste se tam podívat znovu? Plánujete to?

To bych moc ráda, ale konkrétní termín další cesty do Keni zatím nemám.

Kam byste určitě nejela?

Po prodělání malárie se vyhýbám zemím s touto nemocí. Opravdu bych to nechtěla zažít znovu.

To věřím. Po všech zkušenostech - vzala byste do Afriky svoje děti, až je jednou budete mít?

Děti zatím nemám, a pokud nějaké budu mít, ráda bych jim jednou Keňu ukázala. Ale samozřejmě až budou větší. Nechtěla bych je v raném věku zatěžovat očkováním.

hanPojďme zpátky ke knížkám. Bavilo Vás psaní i v dětství?

Psaní mě bavilo už od základní školy.

To možná baví hodně lidí, ale málokdo napíše knížku. Jak Vás napadlo, že ji vydáte?

Měla jsem spoustu zážitků a v Keni jsem poznala pár lidí, jejichž příběh by dal na román. To byl asi prvotní impuls.

A bylo těžké najít vydavatele?

Těžké to je, to ano. Ale já jsem měla štěstí a uspěla jsem hned se dvěma knihami - Dětmi nikoho u nakladatelství Alpress a Karibu Keňa u nakladatelství Ikar.

Jakým stylem píšete? Máte příběh předem připravený, nebo hodomýšlíte při psaní?

Hlavní osnovu příběhu a charaktery postav si připravuji dopředu, zbytek vymýšlím při psaní.

Co máte v nejbližší době za plány?

Do konce října musím odevzdat finální verzi románu Dobrovolnice, který vyjde v lednu v nakladatelství Alpress. To je můj jediný blízký plán.han

O čem tahle knížka bude? Zase o Africe?

Ano. Román Dobrovolnice vypráví příběh Amélie Statečné, která objeví inzerát na práci dobrovolnice v uprchlickém táboře Kakuma v Keni. Zaplatí poplatek, ale po příletu zjistí, že naletěla podvodníkům. Začne pomáhat ve slumech, kde panují otřesné podmínky. Navíc zde někdo unáší děti. Amélie zkusí pátrat, netuší však, jaké nebezpečí jí hrozí. Jednoho dne procitne v chýši v zakrváceném oblečení a vůbec nic si nepamatuje...

To bude určitě zajímavé. Tak ať se jí daří!

Více o Haně Hindrákové si můžete přečíst TADY na jejích stránkách.

Další zajímavé rozhovory:

Reklama