Není to složitý úkon a netrvá ani dlouhou dobu. Jediný nástroj, který při něm lékař používá, jsou jeho ruce. Jednou stlačí břišní stěnu, zatímco prst té druhé vsune co nejhlouběji do pochvy. Jakmile zjistí, že je děložní hrdlo alespoň částečně prostupné, může uvnitř středu čípku prstem krouživým pohybem oddělit vak blan od děložní stěny. To by mělo následně spustit hormonální reakci, dojde k vyplavení prostaglandinů. Ty v ideálním případě vyvolají kontrakce a do 48 hodin porod.

Podle lékařů je tato metoda účinná zhruba v polovině případů. Proto není výjimkou, že zákrok v případě neúspěchu provedou s odstupem pár dní znovu.
Zda je tento zákrok bolestivý, či nikoli, je velice individuální. Některé ženy popisují, že při něm skoro nic necítily. Jiné zase pociťovaly nepříjemné štípání a pálení. Ale jsou tu i nastávající maminky, pro které byl Hamiltonův hmat bolestivou záležitostí.
5a1ebe7c469b3obrazek.jpg

Jaké jsou výhody?

  • Jde o rychlý zákrok, který může pomoci vyvolat porod, když už těhotná žena takzvaně přenáší, tedy je po předpokládaném termínu porodu.
  • Je možné, že se díky tomuto zákroku vyhnete vyvolání porodu pomocí medikamentů.
  • Může pomoci šetrně vyvolat porod v případě, že se miminku v děloze již nedaří a hrozí například zkažení plodové vody.

Jaké jsou rizika?

  • I lékař je jen člověk, a tak může při zákroku dojít k protržení vaku blan.
  • Zákrokem se může zanést do pochvy a dělohy infekce.
  • Pokud se lékař snaží vyvolat porod uměle, hrozí větší riziko dalších lékařských zásahů do průběhu porodu. Ať už je to nutnost protržení vaku blan, podání oxytocinu, nebo jen častější elektronické monitorování plodu. To všechno může vést až k použití kleští, nebo ukončení porodu císařským řezem.
  • Hamiltonův hmat se nesmí provádět při placentárních abnormalitách.
  • Vhodný není ani v případě, že stěr ve třetím trimestru v pochvě odhalil přítomnost streptokoka skupiny B.

Jak se rozhodnout?

Hamiltonův hmat nepatří k běžně prováděným zákrokům. Lékaři by jej při bezproblémovém těhotenství neměli provádět před termínem porodu. Mějte na paměti, že fyziologické těhotenství sice trvá 40 týdnů, ale s tolerancí dva týdny na obě strany. Ideální tedy je, pokud je možné nechat vše na přírodě.

Myslete také na to, že finální rozhodnutí, zda Hamiltonův hmat podstoupíte, či nikoli, je jen a pouze na vás. Lékař potřebuje váš souhlas. Musí vás tedy o svém záměru informovat a také vám sdělit všechna možná rizika. Bohužel, ne vždy se tak děje. Spousta že se shoduje na tom, že je lékař o zákroku informoval až zpětně, nebo vůbec. To je ale zásah do vašich práv, ke kterému nesmí docházet.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit