Druhému největšímu městu Německa se ne nadarmo říká „německá brána do světa“. Starobylé hanzovní město Hamburk se pyšní bohatou historií, druhým největším přístavem Evropy, nádhernými vodními plochami, zelenými parky, netradiční architekturou, špičkovými muzei, ale i útulnými restauracemi. V létě se mohou návštěvníci těšit na bohatý kulturní program, který tato pulzující metropole nabízí.

Hamburk

Druhý největší přístav Evropy

Starobylé hanzovní město proslavil zejména přístav, který je druhý největší v Evropě a ročně sem připluje více než 13 000 námořních lodí. Právě pro svůj význam v námořní dopravě bývá Hamburk často označován jako „Tor zur Welt“ neboli „Brána do světa“. Turisté mohou obdivovat obrovské kontejnerové nákladní lodě i luxusní zaoceánské parníky, ale také si vychutnat atmosféru námořnických putyk s tradičními červenými lucernami, které lemují celý hamburský přístav.

Milovníci moderní architektury by si rozhodně neměli nechat ujít nově vznikající čtvrť Hafen City neboli Přístavní město, která se rozkládá přímo v srdci Hamburku nedaleko řeky Labe. Přístavní město patří v současné době mezi největší a zároveň nejočekávanější projekty městského rozvoje v celé Evropě.

Moderní čtvrti dominuje budova Elbphilharmonie, skvostná hamburská koncertní hala, která se tyčí do výšky sto deseti metrů. Tato hamburská filharmonie leží přímo na břehu Labe a je vybudována na střeše starého cihlového skladiště. 

Hamburk

Historická čtvrť Speicherstadt

Zcela jiné století přivítá turisty při návštěvě historické čtvrti Speicherstadt, největšího souvislého komplexu skladových budov na světě. Speicherstadt, v doslovném překladu „čtvrť skladišť“, byla postavena v roce 1883, tedy pět let předtím než získal Hamburk svůj svobodný přístav. Celá čtvrť je protkána sítí dopravních kanálů a všudypřítomných mostů. Červené cihlové budovy a ocelové mosty jsou umělecky nasvíceny 800 světlomety a s nástupem soumraku tak získávají tajemnou atmosféru.

Jednotlivé památky komplexu skladových budov je možné obdivovat během turistických plaveb po kanálech, stejně tak jako během pohodlné vyhlídkové jízdy autobusem. Čtvrť je mimo jiné nominována na seznam světového dědictví UNESCO.

Ve Speicherstadtu se nachází také kouzelný svět miniatur „Miniatur Wunderland“ s největším modelem železnice na světě. Procházkou se lze dostat do nedaleké čtvrti Kontorhaus, kterou zdobí kancelářské budovy ze začátku 20. století, jež nebyly zničeny ani během druhé světové války. Mezi budovami vyniká netradičně tvarovaný Chilský dům z roku 1920 s cihlovou fasádou, který je ukázkou ryzí expresionistické architektury.

Staré město – nejatraktivnější místo Hamburku

HamburkStaré město Hamburku bývá právem řazeno mezi nejatraktivnější místa této metropole. Staré město dýchá časy dávno minulými, kdy se v přístavu plavily gigantické lodě, v ulicích voněla káva, čaj a exotické koření. Na kráse mu neubírá ani fakt, že bylo během 2. světové války vybombardováno a tak se nezachovalo v původní podobě.

Působivou architekturou přímo v centru města uchvátí hamburská novorenesanční radnice se stometrovou věží, postavená v letech 1886-1897. V roce 1842 radnice zcela vyhořela a znovu otevřena byla opět až v roce 1897. Radnice má více než 647 pokojů a její základy tvoří 4000 dubových pilotů. Na rozdíl od typické architektury hanzovních staveb má bohatě zdobenou fasádu, kterou lemuje 20 soch císařů. Velkolepá pískovcová budova je v současnosti sídlem parlamentu, který zde zasedá každé druhé úterý v 15 hodin.

 

Další zastávkou musí být jednoznačně barokní kostel sv. Michala, nazývaný také „Michel“. Jedná se o nejznámější kostel v Hamburku, na který jsou místní náležitě hrdí. Kostel svatého Michala představuje charakteristický znak tohoto hanzovního města, neboť ho mohli dobře vidět i námořníci na připlouvajících lodích.

Zelená metropole Evropy

Hamburk bývá nazýván nejen „bránou do světa“, ale také ekologickým srdcem Evropy. Čtyřicet procent městské oblasti tvoří parky, vodní plochy, lesy a chráněné přírodní oblasti. Právem tak získal v roce 2011 titul hlavního ekologického města Evropy.

Populární turistický cíl představuje velké jezero Alster, které je rájem veslařů, jachtařů a dalších milovníků vodních sportů. Je oblíbenou zastávkou turistů právě během horkého letního období. Jezero Alster o rozloze 160 hektarů pochází již ze 13. století, kdy bylo uměle vytvořeno postupným napouštěním z malé řeky Alster a dalších menších přítoků. Jezero Alster je rozděleno na dvě části – menší jižní část se nazývá vnitřní Alster (Binnenalster) a severní velká část je vnější Alster (Aussenalster).

Hamburk

Uprostřed menšího jezera nalezneme fontánu, která chrlí vodu až do výšky šedesáti metrů. Kuriozitou je hloubka samotného jezera, která nepřekračuje 2,5 metru.

 Kulturní sezona v Hamburku

Hamburk je pulzující metropolí, která nabízí každoročně pro své návštěvníky bohatý kulturní program.

  Nejzajímavější tipy: Kulturní sezona v Hamburku

  • Cruise Days

11. - 13. září 2015                                  

Cruise Days se řadí k největším lodním festivalům hamburského přístavu. Přehlídky, bohatý hudební doprovodný program, ochutnávka místních specialit, působivý ohňostroj přilákají každé dva roky 500 tisíc návštěvníků. Více na www.hamburgcruisedays.de 

  • Reeperbahn Festival

23. – 26. září 2015

Největší hudební klubový festival v Německu čítá více než 400 koncertů z oblasti indie, popu, rocku, folku, elektra, hip hopu, jazzu a mnoho dalšího. Více na: www.reeperbahnfestival.com

  • Alstervergnügen

3. – 6. září 2015

Alstervergnügen se řadí k nejoblíbenějším festivalům v Hamburku. Jeho tradice sahá až do roku 1976. Hudební, divadelní i akrobatická vystoupení zaujmou malé i velké. Více na www.hamburg.de/alstervergnuegen

  Tipy:

-       Více informací o Hamburku - http://www.hamburg-tourism.de

-       Z Prahy do Hamburku létá pravidelná linka letecké společnosti Germanwings, letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com.

Letecká společnost Germanwings létá za příznivé ceny z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe. Produktový koncept i koncept značky umožňují všem zákazníkům nastavení služeb tak, aby vyhovovaly jejich individuálním potřebám. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si cestující mohou sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů.

Reklama