Medúzy bývaly spíše exotickým nebezpečím, které hrozilo výletníkům v teplých, dalekých krajích. Situace se ale změnila, dnes se vám může stát, že vás popálí na dovolené v Itálii. Víte, co dělat, když se s ní potkáte?

Medúzy ke svému životu potřebují mořskou vodu o dostatečně vysoké teplotě. (Jejich tělo je ostatně z 98% tvořeno vodou, takže bychom je mohli nazvat skutečně ,,vodními" živočichy.) Donedávna jsme na ně mohli narazit v Rudém moři, v Indickém oceánu či u Afrických břehů... Vinou globálního oteplování však stoupla teplota Středozemního moře natolik, že se medúzám zalíbilo i u břehů Itálie, Chorvatska či Španělska, které jsou častými cíly (nejen) českých milovníků slané vody. A protože takové medúzy nejsou zrovna neškodná zvířata - a proto, že podle zpráv biologů jich bude v evropských vodách spíše přibývat - by se vám mohlo hodit pár rad, jak se vypořádat s poraněními, která vám medúza může způsobit.

Tělo medúzy se skládá z jakéhosi ,,klobouku" a z chapadel, která z něj visí. Toto je ovšem velmi obecný popis, mnoho druhú medúz se tohoto popisu drží jen vzdáleně... v zásadě ale platí, že zatímco chapadla jsou žahavá a nebezpečná, klobouk, zvon či chcete-li tělo medúzy žahavá tělíska neobsahuje. Pokud tedy musíte na medúzu sáhnout, určitě nesahejte na chapadla, ale právě na tělíčko. 

Záludné je, že medúzy jsou téměř průhledné a v mořské vodě (i vyplavené na pláži) jsou velmi nenápadné. Pokud plavete a náhle vás začně intenzivně pálit kůže, pravděpodobně vás skutečně potkalo nějaké to chapadélko. Nepanikařte, doplavte ke břehu a tam se nechte ošetřit.  

Pokud najdete mrtvou medúzu na břehu, raději se jí nedotýkejte, pokud si náhodou nejste jisti, že je naprosto neškodná a patří k té menšině medúzích druhů, které nemají žahavé schopnosti.  :)

Žahnutí způsobené medúzou je poměrně bolestivé, projevuje se pálením, které bez ošetření přetrvává velmi dlouho. Navíc se špatně hojí. Existuje i riziko, že zranění způsobí plavci takový šok, že se kvůli této malé želatinové potvůrce utopí.

Co tedy dělat, když na ,,to" dojde?  

Poraněné místo nejdříve otřete osuškou, pískem či čímkoli jiným (ne holou rukou!), abyste z rány odstranili zbytky tkání medúzy, které mohou obsahovat další jed. Poté postižené místo namažte gelem či krémem s anitihistaminiky, levandulovým olejem či přiložte obklad z čerstvých rajčat. To zmírní otok. Jogínský recept velí popáleninu řádně počůrat - to prý také zmírní otok a navíc urychlí hojení.   

Některé medúzy mohou způsobit závažnější otravu či alergickou reakci. Pokud se tedy postižený dusí či má závratě (nebo jinou nestandardní reakci), je nanejvýš vhodné ho dopravit k lékaři.

Informace  o výskytu medúz snadno zjistíte na internetu. Na jednotlivých plážích pak nebezpečí oznamuje bílá vlajka s modrou medúzou.  

Reklama