„Jdi se bodnout se strachem!“ vyzývá nás z plakátu upírka Eva Čerešňáková. Tato modelka a zároveň první česká vicemiss roku 2007 společně se zpívajícím lékařem Ali Amirim propůjčila tvář kampani Českého červeného kříže, která si klade za cíl přilákat nové dárce krve i z řad mladších generací.

Krev má ve zdravotnictví nezastupitelnou roli. O to více je vzácnější, že ji nelze uměle vyrobit. Statistiky uvádí, že každý občan dostane za svůj život čtyřikrát krevní transfuzi, a dokonce dvanáctkrát preparát vyrobený z krve.

Transfuze je třeba například při
těžkých úrazech, řadě operací (plicní, cévní, ortopedické, transplantace...) či léčbě otrav. Na cizí krvi jsou celoživotně závislí lidé léčení umělou ledvinou nebo pacienti se zhoubnými nemocemi krve. Krev také slouží k výrobě některých léků pro nemocné s poruchou srážlivosti, s poruchou imunity či k léčbě popálenin.

Mohu darovat?
„Podmínky pro dárcovství jsou u nás nejpřísnější v celé EU, což je trochu paradox. Krve je málo, a tak se stejně musí dovážet odjinud, kde jsou podmínky mírnější. Uvedu-li příklad: Čech, jehož váha se pohybuje pod 50 kilogramů, darovat nemůže, a proto dovezeme krev odjinud, která mohla například patřit cizinci se stejnou hmotností, jenž ve své zemi darovat mohl,“ říká pracovnice transfuzního oddělení Zdena Zavadilová.

Kromě váhy nad 50 kilogramů musí dárce splňovat i další podmínky, například věk 18 až 65 let. Dárcem krve se nestane ten, kdo prodělal onemocnění jater, zánět ledvin, prodělal vážná onemocnění (TBC, syfilis, kapavka, tyfus), má onemocnění nervové soustavy a další. Ze hry jsou také vyřazení všichni, kteří v posledním roce podstoupili piercing, tetováž nebo akupunkturu mimo zdravotnické zařízení. Celá pravidla pro dárce naleznete zde.

Víte, že…

  • během jednoho odběru darujete 450 mililitrů krve?
    Že muži mohou darovat čtyřikrát, ženy třikrát do roka?
  • mezi jednotlivými odběry musí uplynout alespoň dva měsíce?
  • darovaná krev najde uplatnění jako sálová rezerva pro lidi s akutním krvácením, nebo je zpracována na jednotlivé složky a využita pro léčení specifických stavů různých pacientů?
  • těžce raněný člověk může během 48 hodin spotřebovat krev i od 100 dárců stejné krevní skupiny?
  • za bezplatné dárcovství máte nárok na snížení základu daně z příjmů o 2000 Kč?
  • po celý den, kdy jste darovali krev, máte nárok na placené volno?
  • pojišťovny nabízí dárcům řadu výhod?
Splňuji podmínky…
Pokud chcete darovat a splňujete zároveň všechny podmínky, můžete se vydat na nejbližší transfuzní oddělení. Pozor! K odběru se nechodí nalačno, ale 16 hodin před odběrem je třeba omezit mastná a tučná jídla, hodně pít, ale žádný alkohol. V naprosté většině případů se dárce nemusí objednávat ani chodit ke svému lékaři. Stačí přijít a vyplnit dotazník. Dárce, kterému je následně otestována moč a krev, podstoupí lékařskou prohlídku.

Pak už začíná samotný odběr, ten trvá 5 až 10 minut. Dárce sedí v polohovatelném křesle V případě, že by se mu udělalo nevolno, je odběr zastaven a pacient si lehne. Celý dárcovský proces můžete mít za sebou za půl hodiny až hodinu. Po odběru se doporučuje zůstat ještě 20 minut v klidu. „Na rozloučenou“ dárci často dostávají poukázku na občerstvení v nemocničním bufetu.

Je nějaké riziko?

Jako reakce na odběr se mohou v místě vpichu objevit modřiny. Prvodárcům se může z nervozity udělat nevolno, je vhodné o nervozitě promluvit s ošetřujícím personálem. Mdloby mohou nastat u osob nervózních, psychicky a fyzicky unavených, u osob hladovějících nebo u těch, jejichž organismus se hůře vypořádá se změnou krevního oběhu. K mdlobám může dojít i při rychlém opuštění křesla.

Darovat můžete i krev pupečníkovou
„Pupečníková krev je tekutina, která proudí mezi placentou a plodem a jejímž prostřednictvím je v matčině břiše vyživováno miminko. Je plná vzácných kmenových buněk krvetvorby, tedy zárodků nové krve. Pro naše účely - k použití k případné transplantaci - se získává při porodu odběrem z již odstřiženého pupečníku, metodou tedy naprosto bezbolestnou. Kmenové buňky krvetvorby z pupečníkové krve je možno stejně jako kmenové buňky z kostní dřeně použít k transplantaci nemocných s poruchami metabolismu, imunity či leukémií," vysvětlila MUDr. Šárka Rahmatová, jedna z koordinátorek projektu Banka pupečníkové krve ČR.

Čtěte také: Vzácnou krev dejte do sejfu
Darujte vzácnou pupečníkovou krev!

Darovala jste už někdy krev? Přidáte se k dárcům?