Krev má ve zdravotnictví nezastupitelnou roli. O to více je vzácnější, že ji nelze uměle vyrobit. Statistiky uvádí, že každý občan dostane za svůj život čtyřikrát krevní transfuzi, a dokonce dvanáctkrát preparát vyrobený z krve. Víte, že…
Transfuze je třeba například při těžkých úrazech, řadě operací (plicní, cévní, ortopedické, transplantace...) či léčbě otrav. Na cizí krvi jsou celoživotně závislí lidé léčení umělou ledvinou nebo pacienti se zhoubnými nemocemi krve. Krev také slouží k výrobě některých léků pro nemocné s poruchou srážlivosti, s poruchou imunity či k léčbě popálenin.
Mohu darovat?
Kromě váhy nad 50 kilogramů musí dárce splňovat i další podmínky, například věk 18 až 65 let. Dárcem krve se nestane ten, kdo prodělal onemocnění jater, zánět ledvin, prodělal vážná onemocnění (TBC, syfilis, kapavka, tyfus), má onemocnění nervové soustavy a další. Ze hry jsou také vyřazení všichni, kteří v posledním roce podstoupili piercing, tetováž nebo akupunkturu mimo zdravotnické zařízení. Celá pravidla pro dárce naleznete zde.
Splňuji podmínky…
Že muži mohou darovat čtyřikrát, ženy třikrát do roka?
Pokud chcete darovat a splňujete zároveň všechny podmínky, můžete se vydat na nejbližší transfuzní oddělení. Pozor! K odběru se nechodí nalačno, ale 16 hodin před odběrem je třeba omezit mastná a tučná jídla, hodně pít, ale žádný alkohol. V naprosté většině případů se dárce nemusí objednávat ani chodit ke svému lékaři. Stačí přijít a vyplnit dotazník. Dárce, kterému je následně otestována moč a krev, podstoupí lékařskou prohlídku.
Pak už začíná samotný odběr, ten trvá 5 až 10 minut. Dárce sedí v polohovatelném křesle V případě, že by se mu udělalo nevolno, je odběr zastaven a pacient si lehne. Celý dárcovský proces můžete mít za sebou za půl hodiny až hodinu. Po odběru se doporučuje zůstat ještě 20 minut v klidu. „Na rozloučenou“ dárci často dostávají poukázku na občerstvení v nemocničním bufetu.
Je nějaké riziko?
Darovat můžete i krev pupečníkovou
„Pupečníková krev je tekutina, která proudí mezi placentou a plodem a jejímž prostřednictvím je v matčině břiše vyživováno miminko. Je plná vzácných kmenových buněk krvetvorby, tedy zárodků nové krve. Pro naše účely - k použití k případné transplantaci - se získává při porodu odběrem z již odstřiženého pupečníku, metodou tedy naprosto bezbolestnou. Kmenové buňky krvetvorby z pupečníkové krve je možno stejně jako kmenové buňky z kostní dřeně použít k transplantaci nemocných s poruchami metabolismu, imunity či leukémií," vysvětlila MUDr. Šárka Rahmatová, jedna z koordinátorek projektu Banka pupečníkové krve ČR.
Čtěte také: Vzácnou krev dejte do sejfu
Darujte vzácnou pupečníkovou krev!
Darovala jste už někdy krev? Přidáte se k dárcům?
Nový komentář
Komentáře
Dášule: taky chodím před pracovní dobou, nebo využívám prázdniny
lumpici: dvakrát ano, při plazmě jsem na sále kolem hodiny, dárci krve jsou za 10-15 minut pryč
Dášule: Výhody jsou různé a různě, nejen podle zdravotní pojišťovny. Odečet z daní má každý, to je slušná výhoda. Moji rodiče už pěkných pár let mají ve svém městě zcela zdarma MHD, taky bez ohledu na pojišťovnu.
Ťapina: Ty slušné výhody jsou podle zdravotní pojišťovny. Jenže jsou lidé, kteří si tu zdravotní pojišťovnu vybrat nemohou. A tak se stane, že manželé, kteří oba dávají krev, nejedou spolu na týdenní pobyt v lázních, protože jeho pojišťovna jej nenabízí a on změnit pojišťovnu nesmí. To samozřejmě není důvod krev nedávat, ale je to jeden z absurdních nesmyslů. Proč není možné v tomto případě sjednotit výhody? Je opravdu konkureční prostředí i v této oblasti důležité?
punh:To máš sice pravdu. Problém je ovšem někde jinde. Kdo platí mzdu - zaměstnavatel. A pracovník ten den nepracuje. Takže kdo vlastně platí krev - zaměstnavatel, který z toho nic nemá. A projevuje se to tím, že lidé, kteří chtějí dávat krev se snaží chodit po práci a druhý den jdou normálně do práce, protože jinak někteří z nich mají problémy se zaměstnavatelem. A asi těžko jako důvod výpovědi napíší, že pracovník v posledních 3 měsících 2x nepracoval z důvodu odběru krve. Tohle si nevymýšlím. A jestliže, zejména v dnešní době, má majitel platit za nic nebo "poflakování se v nemocnici" /taky odposlouchané/, dárce krve je ohrožený druh.
chodím dávat od 18,ale teď nemůžu-loni jsem byla na katetrizační opravě sińový přepážky a pak jsem půl roku papala plavix a po lékách na srážlivost je tam dlouho pauza..jinak odběry zvládám svkěle i přes nižší tlak,před dvě lety jsem se přihlásíla i do registru dárců kostní dřeně,ale zatím po mnb nikdo netoužil. bohužel prý nemůžu dávat plazmu,protože mám pod 60 kg..a jinak mám 0+ a celkem často mi chodí mailem pozvánky na odběr..
Dášule: Vzhledem k tomu, že dárce krve nesmí trpět žádnou chronickou nemocí a díky odběrům má pravidelně preventivně kontrolovaný zdravotní stav, tak co by měl z odpuštění poplatků? Že by ušetřil těch třicet korun, když jednou za pár let dostane angínu?
Dárci krve mají slušné výhody, ale tipuju, že kvůli nim to nikdo nedělá.
Proč je krve málo? Mj. taky proto, že řada soukromých podnikatelů má vážné výhrady proti celodennímu volnu pracovníka, protože to musí platit. Taky proto, že náš stát je tak nenažraný, že není schopen bezplatným dárcům krve ani odpustit poplatky, ale dovolí, aby tady byly i jiné organizace /často zahraniční/, které za krev platí.
Vivian: tak jsem našla na netu tohle:
Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště.
To by znamenalo celý den. Mně se to tedy taky nezdálo, aby se člověk oslabený po odběru vracel na pracoviště, ale skutečně jsem viděla napsáno jen - na dobu nezbytně nutnou. Asi to bylo nějak pomotaný s tím, když se udělá vyšetření krve, ale nepovolí odběr. V každém případě dík za informaci
Já jsem chtěla darovat krev,ale prý jsem měla něčeho mínˇ tak jsem měla smůlu.Zajímalo by mě,kdy je nejlepší chodit tu krev darovat.Jestli po menzes nebo před.
vládík: Já jsem letos v lednu přešla na jinou transfuzku a tam ten papír od praktika chtěli
Vivian: já začínala dávat v roce 1998 a papír od praktika po mně nechtěli
vládík: no já dávala taky na třech :) Ale na té první právě chtěli lejstro od praktické lékařky, která znala moji anamnézu a věděla, jestli můžu nebo ne... No ale bylo to v roce 1999, čili třeba se poměry od té doby změnily.
Vivian: na transfuzce se vyplňuje poměrně hodně podrobný dotazník, který paměť osvěží .... a lékař při první návštěvě ví, nač se ptát ... o dokumentaci od obvoďáka jsem tedy nikdy neslyšela a ani ji nikdo po mě nechtěl a to jsem dávala na třech transfuzkách
punh: jako dárce krve máš nárok na volno na CELÝ DEN. Ono jaksi nejde jen o to, že někde absolvuješ nějaký odběr, ale hlavně o to, že tvůj organismus bude chudší o cca 400 ml krve, což se většinou projeví únavou, sníženou schopností soustředění apod. - proto je to volno celodenní (a nárok na něj plyne ze zákona). Samozřejmě se můžeš vrátit do práce a tam sedět s nohama na stole, vrávorat po kanceláři (nebo nedejbože po rizikovějším pracovišti) a nebo chrápat na stole
vládík: (47) obvoďák má její zdrav. dokumentaci, kde by byl případně záznam o něčem, co by ji z dárcovství krve vylučovalo, hlavně pokud jde o prodělané choroby nebo o probíhající léčbu... A na to se při prohlídce na transfúzce přijít nemusí, dotyčný to zapomene uvést nebo si zrovna nevzpomene, že kdy něco prodělal...
punh: Doma nezbytně nutná může být i celý den. Určitě to upřesňuje ZP.
Darovala, a pred par lety dokonce se Zenou-in. To tu jeste byla Meryl. Taky sla Vivian, Houserop, a mam dojem ze jeste jedna ctenarka ale uz si nevrpominam jmeno/nic.
S temi pravidly je to fakt sranda jak je to v CR prisne, v Kanade muze i zena darovat kazdych 56 dni. A puvod v CR v Kanade neva, pricemz maj list x evropskych zemi ze kterych clovek nemuze byt aby mohl darovat (BSE) - ne jen UK nebo Francie, ale taky Nemecko a hromada dalsich, docela jsem cumela ktere zeme na tom seznamu jsou...
Vivian: já tam volala proto, abych se domluvila, kdy mám přijít a taky to bylo na letákách. Mám to do nejbližší nemocnice přes 30 km, takže bych nerada přijela a pak třeba půl dne čekala než na mě dojde řada. Nehledě na to, že by v práci asi prskali, kdybych chyběla celej den. Četla jsem, že pro dárce krve není volno na celý den, ale jen na dobu nezbytně nutnou. Možná to vyřeším tak, že se tam rozjedu až budu mít dovču a buď mě vezmou nebo ne
Proč je krve málo? Plýtvá se jí u jiného článku
Aktij: tim jak je A hodně rozšířený, tak tim víc se ho zas spotřebuje, proto jsou dárci potřeba stejně jako u vzácnejších skupin