profimedia-0647123619.jpg
Monsta X / Foto: Profimedia

Kapely z Jižní Koreje dobývají velká pódia už několik let. Po fenoménech jako byli BIGBANG, SNSD, Block B, 4MINUTE, Sistar, 2NE1 nebo Super Junior, zvedli další vlnu zájmu o tento hudební žánr mladší skupiny v čele s BTS a BlackPink. Fanoušci z Česka a Slovenska na koncerty svých oblíbenců museli jezdit za hranice – nejblíže většinou do Německa, Rakouska nebo Francie.

Nyní ale mohou zajásat! Do Prahy míří rovnou šest K-POP kapel v čele s Monsta X. V rámci festivalu K-POP Prague 2023, který se uskuteční 6. října 2023 v pražské O2 areně, se dále objeví chlapecké skupiny Cravity a AB6IX. Další tři kapely organizátoři odhalí později. Prozradili zatím alespoň to, že jedna ze skupin bude dívčí.

Moderování show se ujme Dominika Hašková, zpěvačka kapely We Are Domi, společně s parťákem z Jižní Koreje. Dominika na tiskové konferenci k festivalu prozradila, že K-POP sama zaznamenala až s popularitou Gangnam Stylu. Avšak následně se o něj poté zajímala a sama si jej oblíbila. „Když mi můj bratr představil několik kapel z asijského prostředí, okamžitě mě velmi zaujala hudba, móda a velmi cool chytlavé choreografie především v K-POPu. Opravdu si vážím talentu, který vzešel z K-POPové scény, a jsem velmi nadšená, že mohu být součástí této úžasné události, kterou se Česká republika rozhodla uspořádat,“ říká mladá zpěvačka.

Předprodej vstupenek začíná v sobotu 9. 9. v 11 hodin v sítích Ticketportal a Ticketmasters.

scrsz.png
Foto: K-POP Prague 2023

Co je to K-POP?

K-pop je hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji. Obahuje elementy taneční hudby, popu, elektropopu, hip hopu, r'n'b, rocku, jazzu, disco i reggea. Hudební vystoupení doplňují propracované taneční choreografie a výrazný vizuální projev.

K-POP umělci mívají velmi úspěšná hudební turné po celém světě a není výjimkou, že jsou často během pár minut vyprodaná. K-POP komunita je semknutá skupina lidí, která se hodně liší od klasických fanoušků hudebních kapel. Fanoušci K-POPu totiž nejsou jen posluchači, ale často je K-POP jejich životním stylem.

Od roku 2019 je korejská populární hudba PODLE Global Music Report 2019 na šestém místě mezi deseti nejlepšími hudebními trhy. V roce 2020 zažil K-POP rekordní rok, kdy zaznamenal 44,8% růst a stal se nejrychleji rostoucím hlavním trhem roku.

Rostoucí popularita K-POPu tvoří součást Hallyu neboli korejské vlny. Jde o popularitu jihokorejské kultury v jiných zemích. K-POP se stále více objevuje v západních hitparádách, jako je Billboard a K-POPové videoklipy často boří žebříčky sledovanosti na YouTube.

Po celém světě existují především taneční K-POP cover skupiny, které rády napodobují taneční choreografie svých oblíbených interpretů, pořádají K-POP flash moby. Hromada je jich i v Česku a jejich taneční videa mají na YouTube miliony zhlédnutí.

Zdroje: tisková konference K-POP Prague 2023, AsianStyle.cz, Marta Kratochvílová

Reklama