Oni - Japonští démoni z buddhistických chámů
Oni jsou japonští rohatí démoni, kteří mají za úkol děsit hříšníky. Jejich oblíbenou aktivitou je však i degustace lidského masa či rozdávání pokladů sličným ženám. Jsou to zkrátka takoví ďábelští kanibalové. Oni se také mohou proměnit v lidi. Díky tomu se jim snadněji chytá kořist.

Vzhledově se příliš neliší od kulturně odlišných verzí všemožných ďáblů či démonů. Většinou jsou zobrazováni jako velcí a silní démoni mužského pohlaví. Na hlavě mají jeden či více rohů a na malbách či sochách často cení dlouhé tesáky. Oděni bývají pouze do bederní roušky z tygří kůže. Většinou mají pouze tři prsty a v ruce třímají železnou tyč, se kterou trestají hříšníky.

5da712c009e4aoni.jpg 
Tengu – Lesní skřeti
Tento tvor se vyskytuje v mnoha hrách a pohádkách v Japonsku. Údajně žijí v odlehlých horách a lesích, kde hlídají svá území. Japonci věří, že když se někomu něco v lese stane, má v tom prsty tamější tengu. Tímto japonským strašidlem se nahání strach i malým dětem. Říká se jim, že když budou zlobit, přijde si pro ně tengu a vezme si je s sebou.

Verzí, jak tengu vypadá, je hned několik. Jedni tvrdí, že vypadá jako člověk, který má protáhlý obličej s ptačím zobákem a orlí spáry a oči. Podle další verze se tengu také podobá člověku, ovšem má dlouhý nos připomínající Pinocchia. Někdo tvrdí, že existují oba druhy. Nosatí tengu jsou údajně nadřazení zobákovitým tengu. Oba druhy umějí létat, mají nadpřirozenou sílu, jsou skvělí šermíři a jsou velcí egoisté, lakomci a vandalové. Létají prý za pomoci kouzelného vějíře nebo neviditelných křídel.

blobid0.jpg

tengu.jpg
 
Čarodějnice Onibaba
Čarodějnice a ježibaby nejsou jen výsadou Evropy. Své mají i Japonci. Onibaba je mytická bytost z japonského folkloru. Démonická bába, stará baba, ježibaba, čarodějnice, horská žena, démon z Adachigahary nebo také Kurozuka, to všechno jsou její pojmenování. Je právě jedním z druhů oni.

Onibaba se řadí k japonským yókai (tedy duchům, fantomům a podivným stvořením). Má rohy a tesáky a věčně naštvaný výraz. Obvykle je popisována jako stará seschlá ženština. Její charakteristické rysy jsou rozcuchaná divoká hříva, maniakální výraz a velká tlama. Někdy je zobrazována s kuchyňským nožem nebo u kolovrátku. Obvykle svůj vzhled zakrývá svými magickými schopnostmi a klame chudáky, které k sobě láká.

 

Foto: Shutterstock 

Reklama