Jaká trápení postihla fenečku Hafinu? O tom mi napsala čtenářka Lyoness.

Lyoness, Hafina je moc statečná psice!


Hafina

Dobrý den,

Už téměř jedenáct let se mnou domácnost sdílí moje hafina.

Je to nádherná směska, kterou jsme dostali zadarmo - její matka byla malý krátkosrstý jezevčík, otec jorksheer.

Vyvedla se úplně dokonale, což ostatně můžete zhodnotit na přiložených fotografiích :)

Mám ji od 6ti týdnů a v červnu ji bude 11 let.

Za její život jsme si prošli několika onemocněními a věřte mi, párkrát to vůbec nebyla legrace :-(

Jako první vážnější věc, která nás postihla bylo úporné drbání až do krve, vyrážka, vypadávání srsti.

Veterinář, kterého jsme na doporučení navštívili, byl asi hodně špatně vyspaný...

Jednak nás seřval, že barví, že mu to tam všechno ušpiní. Pak na ni jen tak kouknul a dal jí prednison, aby se prý přestala drbat. Když jsem si přečetla všechny účinky léku, žasla jsem (je to lék na potlačení imunitních reakcí organismu - teď ho zrovna bral kamarád s rakovinou - a je návykový).

Hafina

Asi nemusím říkat, že do této ordinace jsme již nikdy nešli.

Naštěstí jsme našli v našem městě veterinární kliniku, kde jsou milí a zkušení lékaři, kteří se nám vždy věnovali a chápali jak můj, tak její strach.

Problém byl v tom, že moje kráska je alergická na blechy, parazity a roztoče. Bohužel ne každý přípravek ji vyhovuje, takže jsme trochu zkoušeli, ale dneska už víme, co a ošetřujeme preventivně.

Pak proběhlo pár takových "běžných" chorob jako je kašel, zánět spojivek nebo pořezaná tlapka. Nemluvím o tom, že se mi začala "zasekávat" v dýchání a lapat po dechu. Ukázalo se, že to je dědictví po předcích jorksheerech - občas se jim "slepí" trubice v krku. Povolí to samo. Udusit se prý nemůže.... Na operaci to není....

Jednoho krásného dne jsme byli na běžném očkování, ale během noci z něj najednou dostala ošklivou alergickou reakci na ředicí látku, na boku měla ohromné jelito, bolelo ji to a nemohla chodit.

Na veterině ji napíchali nějaké injekce, naštěstí do večera byla v pohodě. Dneska dostává něco jiného a ve dvou dávkách.

Stejně chodím očkovat odpoledne, abych mohla být zbytek dne s ní a sledovat, jestli je ok. (naše veterinární klinika má díkybohu nonstop pohotovost)

Hafina

Bezpochyby nejhorší zážitek byl, když mě nad ránem vzbudila a naříkala... Nemohla skoro chodit, jen stála a třásla se. Nevěděla jsem, co s ní je, co mám dělat. Celou jsem jí prohmatala a špatné to bylo na zádech nad zadními tlapkami.... Hned jsem volala veterinu, bylo mi řečeno, že nesmí za žádnou cenu nikam skočit - na postel, na gauč - ani chodit po schodech a že máme hned ráno přijet. Vyklubal se z toho problém s páteří - dědictví po předcích jezevčících. V nejhorším případě by mohla ochrnout. Chodili jsme několik dnů na injekce - máme doživotní zákaz skákání a chození po schodech. Nové bydlení jsem vybírala podle toho - bydlíme v prvním patře bez výtahu, těch jejích 8 kilo se unosit dá. Do obýváku smí jen se mnou - ležení na gauči miluje - dávám ji nahoru a dolu. Spí se mnou v posteli. Nechala jsem si udělat postel bez nohou - aby do ni jen pohodlně vkročila. Je to nízké, ale zvykla jsem si docela rychle. Spousta lidí mi řekla, že jsem blázen, že tohle by neudělali, ale je to moje zlato a tohle je to nejmenší, co jsem mohla udělat. Je to člen mojí rodiny, mám povinnost se o ni postarat a vyčítala bych si, kdyby kvůli takové maličkosti, jako je nošení do a ze schodů nebo výška mé postele, měla trpět bolestmi, ochrnout, umřít...

Za zmínku stojí ještě absolvování kastrace, kterou jsme museli podstoupit v osmi letech kvůli opakovaným falešným březostem a zánětům mléčných žláz. Byla ve mně malá dušička, když jsem ji tam nechávala... Všechno dobře dopadlo, jizva dneska už ani není vidět. Jen musí držet dietu, aby nepřibírala. Hrozně ráda mlsá :-)

Poslední ošklivá nemoc (doufám, že už fakt poslední, protože toho máme za sebou podle mě dost), která nás potkala, byl nádor na tlapce, který jí operovali tři dny před vánocemi. Operace to byla rychlá, jen na tři stehy, ale stejně jsem zase ořvala to, že ji tam musím nechat. Pan doktor byl velice chápavý, hned po operaci mi zavolali, sdělili, že všechno proběhlo dobře, a že si pro ni za hodinku můžu přijet. Večer už lítala za míčkem a druhý den o tom ani nevěděla... Horší bylo, že na výsledky z histologie jsme museli čekat - byly až po novém roce. Zažila jsem ještě chvíli nervů, protože sestřička mi na můj telefonický dotaz řekla, že mi pan doktor zavolá - už jsem čekala ten nejhorší scénář - naštěstí bylo vše ok, nádor byl nezhoubný. Jen je tu možnost opakování..... :-(

Hafina

Za prachy, které jsem za ty roky nechala na veterině, by byla luxusní dovolená nebo pěkné ojeté auto. Nelituji ani koruny.

Chodíme na procházky, užijeme si spoustu legrace při hraní. Je šikovná a poslušná. Nikdy nic nezničila.

Každý den, když přijdu z práce, mě vítá a má radost, že už jsem doma. Večer se přitulí. A jak hřeje. Po ranním budíčku se nemusím ani mýt. Jo a naučila se, že když zvoní budík, tak se vstává, venčí a snídá. Otravuje tak dlouho, že musím vylézt z postele. Díky tomu nezaspávám do práce tak často :-)

Je tak akční, že na ní těch skoro 11 není většinou vidět. Doufám, že to tak bude ještě hodně dlouho...

Bojím se, co bude jednou......

Závěrem bych ještě chtěla poděkovat personálu veterinární kliniky na Weilovně. Díky za jejich péči a pochopení!

Lyoness

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou

Mazlíčkové téma

Potřebujeme povzbudit, protože Charonek na tom neí poslední dobou zdravotně nejlíp, posílejte mi proto dnes příspěvky do Mazlíčkovho tématu! Příspěvek musí obsahovat fotku mazlíčka, o kterém píšete a nějakou historku, kterak mazlíček stonal a jak to dobře dopadlo!

Reklama