Má vaše fenka kašel a záchvaty dušnosti? Trpí váš kocour alergií? Nebo má písek v ledvinách? Není to nic neobvyklého. Naše domácí mazlíčky totiž trápí civilizační choroby stejně jako nás.

Dnes už není nic výjimečného, že náš zvířecí společník absolvuje preventivní prohlídky u zvěrolékaře, pravidelné očkování, „manikúru“ i prohlídku zubů. Ale někdy musí „svého praktického lékaře“ navštívit v ordinaci prostě proto, že odbornou pomoc doopravdy potřebuje.

Račte vstoupit!
Vypravili jsme se proto do veterinární ošetřovny v pražských Vršovicích, kde se nás ujal MVDr. Jiří Filip se svým asistentem. Ošetřují zde hlavně psy, kočky a drobné savce – králíky, potkany, křečky a křečíky, myši a často fretky. „Například ptáky či plazy až na nezbytné výjimky neošetřujeme. Na ně a na další méně často chované tvory se specializují jiné kliniky,“ uvedl nás do ordinace pan doktor.MVDr. Jiří Filip pracuje na klinice už 19 let

Kvůli narůstající klientele pracují lékaři na klinice v Madridské ulici už dokonce na tři směny. Každý tým zvládne během služby přibližně dvě desítky pacientů. Na jedno běžné ošetření tak připadne kolem patnácti minut. Po zhruba pěti hodinách ambulantních zákroků následují další, náročnější ošetření a operace.
Kocour Peťuna na kapačkách ještě netuší...
Chudák Peťuna
My jsme zvěrolékaře zastihli hned se třemi pacienty zároveň. V menší místnosti se chystal na operaci šestiletý zrzavý kocour Peťuna, kterému selhávaly ledviny. Byl napojený na infuzi s výživou a minerály a společnost mu dělala jeho nešťastná majitelka. Peťunovi šlo totiž skutečně o život.

„Záněty močových cest ve spojení s pískem jsou u koček poměrně časté,“ říká veterinář Filip a pokračuje: „Jsou to běžné civilizační nemoci, způsobené nedostatkem pohybu a naopak – nadbytkem potravy. Kočky také obecně málo pijí. Zvířata pak trpí záněty, nezřídka se jim tvoří v močových cestách písek, mají imunitní problémy, v krajním případě jim selhávají ledviny.“Kříženec Leon s obvazem na noze

Pajda Leon
Druhým „klientem“, kterému právě dokončoval bandáž pravé zadní nohy lékařův asistent Karel Wheeler, byl dvouletý kříženec Leon. V ordinaci se ocitl po autonehodě, kdy jej odrazilo jedoucí vozidlo. „Má sedřenou kůži na noze v oblasti kloubu až na šlachy,“ prozradil nám diagnózu ošetřující lékař. Rotující kotouč kola auta doslova zbrousil psovi tkáň na patě a na záprstí. Leon ale svůj úděl nesl statečně.Veterinář se obává Ťapčiných metastáz

Dýchavičná Ťapka
Zato třetí pacientka – patnáctiletá Ťapka – se křečovitě tiskla ke své majitelce. Právě absolvovala rentgen, protože se jí nelepší zánět průdušnice a ona neustále kašle. „Loni jsme jí odoperovali nádory mléčných žláz. Musíme proto provést ještě další vyšetření, abychom vyloučili, že nemetastázovaly,“ sdělil své podezření majitelce psí „seniorky“ doktor Filip.

„Hrdina“ Rony
Asistent Wheeler pozval dalšího klienta. Do ordinace se doslova vřítil patnáctiměsíční labrador Rony. Jemu nic nescházelo a zvíře vycítilo, že mu také nic nehrozí. Zodpovědná majitelka s ním přišla jen na preventivní prohlídku a na očkování. Rony – nikoliv už tak statečně – absolvoval vakcinaci, takzvanou šestikombinaci. Dostal nový obojek proti klíšťatům (hlavní klíštěcí sezona má propuknout už za šest týdnů), na krk vzteklinovou známku (potvrzení, že je zvíře očkované proti vzteklině) a „cukrátka“ na odčervení.

Šestileté Rozárce se čištění zubů evidentně nelíbí Ve veterinární ordinaci se dveře netrhnouKlienti
Za zvěrolékařem přišli ještě během naší návštěvy například pokulhávající jorkšírský teriér Herkules s paničkou. MVDr. Filip tří a půlleté zvíře prohlédl a potvrdil svůj dřívější nález na kolenním jablku jeho pravé nožičky. Bojácné zvířátko odcházelo se svou majitelkou s léky, zbrusu novým obojkem proti klíšťatům a objednáním k nezbytnému ortopedickému zákroku.

Strach z nemocničního prostředí nemohl překonat ani bázlivý patnáctiletý dlouhosrstý jezevčík Ben či křížený nalezenec – šestiletá Rozárka. Vzpouzející se divoška dala veterináři pořádně zabrat!Přišívání cévky k šourku je pro kocoura velmi nepříjemné

Operace

Pak přišel „na sál“ kocour Peťuna. Reportáž z jeho velmi nepříjemné operace, kterou musel podstoupit jen s lokální anestezií, přineseme příště v pokračování našeho nového seriálu – Zvířecí osudy.

Reklama