Dnes po přečtení MediaFaxu a Lidových novin byli voliči šokováni. Odklad voleb zhruba o měsíc by Českou republiku stál nejméně 100 milionů korun navíc. Vyplývá to z informací ministerstva vnitra, zahraničí a Českého statistického úřadu.

„Mezi ty běžné výdaje patří třeba služby, pronájmy. Museli jsme zajistit pronájem asi 3500 počítačů (dalo by se možná spekulovat o tom, že pronájem vyjde daleko dráž než nákup přístrojů nových). Máme přes 500 přebíracích míst, kam 15 tisíc okrskových volebních komisí předává svoje výsledky. Dále musíme najmout sítě na přenos dat. To vše se musí dělat v předstihu a na všem samozřejmě už teď nějací lidé pracují. Za tohle vše jsme buď už vynaložili, nebo je smluvně sjednáno 60 milionů korun,“ uvedl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Protože jsou tyto smlouvy uzavřeny s ohledem na původně plánovaný termín voleb, hrozí podle Drápala, že by téměř celá částka v případě odložení voleb mohla propadnout. Zachránit by se tedy mohla jen ta část financí, která byla určena na odměny a mzdy lidí, kteří budou na volbách teprve pracovat. Podle Drápala je to přibližně 16 milionů korun.

Dalších zhruba 27 milionů korun již utratilo za tisk a distribuci volebních materiálů ministerstvo vnitra. Některé z těchto materiálů by podle Vladimíra Řepka z ministerstva vnitra šlo použít i o měsíc později, ovšem přesný počet zatím ministerstvo nedokáže odhadnout.

Co tomu říkáte? Neštve vás to?

Reklama