Spánek je důležitou součástí každého z nás. V dnešní hektické době plné změn a pracovní zátěže je více než dobré ho pravidelně dodržovat. Někdy stačí malá hádka před spaním – a máme zajištěnou nechtěně probdělou noc. Spaní je velice často ovlivněno stresem, a spánkové problémy ke stresu vedou. Spánek totiž může kopírovat mechanismus stresu nebo úzkosti. Tyto teorie vycházejí ze studie pro stres a úzkost z roku 2007,  ve které vědci zkoumali vliv stresu a úzkosti na spánek.

Nejvíce stresu a úzkosti během denního života uvedli hlavně lidé pod 55 let věku, zejména ti, kteří mají děti, dále zaměstnaní a také lidé mezi 18 a 24 lety. Více stresu podle studie zažívají ženy.

Pozor na hádky

Naše tělo potřebuje spánek a odpočinek, a to hlavně právě v období stresu. Podnětem k špatnému spánku může být i obyčejná hádka před spaním. Rozčilovat se před spaním škodí dobrému usnutí a celému průběhu našeho spánku. Organismus se tím nastartuje, a jen tak se neuklidní.

Proto jsou obecně doporučené rady pro dobrý spánek:

+ Berte spánek v úvahu jako svou prioritu, sedm až devět hodin v noci nerušeně spěte a vstávejte každý den ve stejnou hodinu, i o víkendech.
+ Před spaním nevyvíjejte přílišnou fyzickou aktivitu. Není rovněž vhodné dívat se na televizi, pracovat na počítači nebo platit účty.
+ Omezte pití kávy, konzumaci čokolády a kouření na dobu nejméně tři hodiny před spaním. Vaše ložnice by měla být chladná, tmavá a tichá.
+ Choďte spát jen tehdy, když jste unaveni.
+ Během noci nesledujte, kolik je hodin.
+ Denní zdřímnutí by nemělo přesáhnout půlhodinu.
+ Pokud máte přetrvávající problémy s usnutím, je dobré kontaktovat lékaře. Zapomeňte na hádky před spaním. Vše si raději vyříkejte v klidu přes den.

Zdroj:
The Anxiety Disorders Association of America (ADAA)
AnxietyConnection.com, August 04, 2008.

Připravil www.dobry-spanek.cz