Některé věci, které se v minulosti běžně v domácnosti používaly, nás často pobaví, překvapí nebo v nás vyvolají smíšené pocity. Abych řekla pravdu, následující pomůcka tehdejší doby mi trošku vyrazila dech. Běžně k dostání byla na počátku minulého století.

Teprve když jsem si přečetla článek o pedolatoru, uvědomila jsem si, jakých vymožeností si dnes dopřáváme. Ale jak by ne, doba dospěla úplně jinam…

nadpis

A co o tehdejší pomůcce napsali v časopise Šťastný domov v roce 1913?

„Mezi prsty nohou hromadí se prach, který proniká i nejlepší obuví a tvoří s vlhkostí, pedolatorzde zdržující, za krátko, zejména když se nohy často nemyjí nebo chodí denně rozprášenými cestami, špína, která přisýchá na okrajích, kdežto uvnitř rozkladem potu stává se i kůži nebezpečnou a rozšiřuje nepříjemný zápach.

Je proto pravidelné koupání nohou, zvlášť u lidí potivých (u těchto s přísadou formaldehydu) důležitým požadavkem zdravotním. Kde nelze tomuto požadavku dost často vyhověti, měl by aspoň po ruce býti PEDOLATOR, jednoduchý přístroj k čištění prstů, jejž si ostatně dle vyobrazení lze snadno poříditi.

Je to dvojhrotá vidlice kovová, jejíž hroty jsou vzdáleny, co by obemkly normální prst nohy, jsou potaženy frotovací látkou z jaké se dělají ručníky a která se nad hroty pevně přiváže. Užití vidlice je zřejmé z obrázku. Hlavní věcí je, aby přístroj ukládán byl do pouzdra, kde se povlak jeho posype desinfekčním práškem, takže se zbaví  všeho zápachu.

Povlak ten se také občas vypere. V obchodě jsou takové pedolatory i s pouzdrem a desinfekčním práškem pohotově ve dvou velkostech (pro muže a pro ženy a děti).“

Možná si řeknete: „No fuj, to je strašný!“

Ale určitě i v té době existovalo hodně lidí, kteří si nohy raději vymáchali v potoce, když to nešlo zrovna jinak...

Reklama