Když se řekne háčkování, okamžitě se mi vybaví nenáviděné lapače prachu. Krajkové dečky, naškrobené a vypnuté do tuhých placiček, co „zdobily“ všechny možné i nemožné plochy nábytku v domácnostech mého dětství.

Neskutečně barevné polštářky posešívané z háčkovaných čtverečků, kosočtverečků a hvězdiček trůnící na gaučích a v čelech manželských postelí, nebo zažloutlé ručně háčkované záclony, přes které nebylo vidět ven.

hack

S háčkováním si spojujeme shrbené tetky v brejličkách a dobu takřka dřevní. Umět háčkovat a plést patřilo k dobrému mravu dívek jako umět vařit a péct. I moje maminka to uměla a snažila se mi tuto bohulibou ruční práci předat, ale nějak se jí to nepovedlo. Na rozdíl od mé šikovné, zručné a trpělivé sestry jsem neměla ten správný „sicflajš“ a skončila jsem u dlouhých a krátkých sloupků.  Já vím, že je to základ, dokonce jsem si s ním vystačila na výrobu svetříku pro medvěda a slušivého kloboučku s jelenem, ale u to ho jsem také skončila. Dnes bych si možná vzpomněla leda tak na řetízek. A proč taky, háčkování přece vyšlo z módy.

 Ale jen zdánlivě. Ruční práce se dnes vyvažují zlatem a zažívají (ne sice triumfální) ale prokazatelný návrat. Háčkované věci jsou zase in a vrací se k nám s šedesátými a sedmdesátými léty, v podobě  háčkovaných kabelek, různých topů a tunik, vsadek  a světe div se, dokonce i plavek. A musím uznat, že některé nevypadají špatně. Takže vládnete-li háčkem, vytáhněte ze dna skříně klubka s přízí a pusťte se do práce.

hack

Chytáte se za hlavu, kde byste na to v současné hektické době vzala čas? Obchází vás mrákoty při představě tenké příze, tenkého háčku a stovky hodin se shrbenými zády? Nemusí, jestli se vám háčkované věci líbí, stačí se porozhlédnout po obchodech a koupit si krajkovinu strojovou, i tak budete in.

Kde se inspirovat nebo nakoupit?

Pletené a háčkované modely na špičkové úrovni najdete u návrhářky Hany Stoklasové v butiku Boheme. Za lidové ceny a v širokém výběru třeba i na internetu.

Jak se vám líbí háčkovaná móda? Umíte háčkovat? Co jste si sama uháčkovala? Pochlubte se.

Reklama