hacke.jpg
Foto: Shutterstock

Přesný původ háčkování není znám. Zmínka o něm se objevuje až z 19. století, ale je pravděpodobné, že historie sahá dál. O první háčkované kabelce se psalo v roce 1823 v nizozemském magazínu Penélopé. Byl k ní i návod. Další zmínky jsou třeba v deníku Elizabeth Grant z roku 1812. Knihy o háčkování začaly vycházet zhruba ve 40. letech 19. století.

hack3.jpg
Foto: Mango háčkovaný top 1 299 Kč / Pull and Bear háčkovaný kardigan  449 Kč  / Reserved háčkovaný kardigan 1 799 Kč

Hlavní rozdíl mezi háčkováním a pletením, kromě náčiní používaného k jejich výrobě, spočívá v tom, že při háčkování je každé oko dokončeno před započetím dalšího, zatímco při pletení zůstává mnoho ok najednou otevřených. Některé varianty háčkování, jako je tuniské háčkování a paličkovaná krajka, mají otevřeno více ok najednou.

V té době bylo háčkování ještě poměrně jednoduché. Složité tvary přišly v době viktoriánské éry, jež vrcholila mezi lety 1910 a 1920. Struktura byla velmi propracovaná a stehy složité.

hack4.jpg
Foto: H&M háčkovaný top  949 Kč  / Zara háčkovaný top na ramínka 449 Kč / Zara úpletový háčkovaný top ze 100% bavlny 499 Kč

Dnes jsou některé háčkované kousky v obchodech dělané strojově, proto jim také odpovídá cena. Za ruční práci si musíte připlatit, což je vidět třeba právě u šatů z Reserved, u kterých je uvedeno, že jsou dělané ručně. Ručně dělané seženete třeba na Fler, narazit na „háčkovací“ profil můžete i na Instagramu. Nebo se zkuste naučit háčkovat podle videa na YouTube sama! Kromě toho, že budete mít top podle posledních trendů, zklidníte psychiku.

hack5.jpg
Foto: Reserved  háčkované šaty handmade 1 799 Kč  / Zalando háčkovaný top Edited 960 Kč / Zara háčkovaný top 449 Kč
hack1.jpg
Foto: Reserved barevný háčkovaný klobouk, 699 Kč / Zara sada náhrdelníků s háčkováním 499 Kč / Zalando háčkovaná taška s příčným popruhem M Missoni 2 560 Kč

Většina z uvedených kousků z obchodů je z bavlny, nebo z bavlny s příměsí akrylu. Jsou tedy příjemné i v letních měsících.

hack2.jpg
Foto: Free People háčkovaná sukně Free People 1 557 Kč / Pull and Bear háčkované šortky  449 Kč / Bershka háčkované opalovací bikiny (top) 799 Kč

Foto: Se souhlasem značek Free People, Pull and Bear, Bershka, Zalando, Zara, Reserved , H&M, Mango .

Zdroj informací: Crochet, Crochet Penguin