Některé z nás s úsměvem vzpomínají na ručně háčkované záclony našich babiček a prababiček, na jejich šikovné ruce, spojené s touto pracnou „výrobou“, a poté ještě pracnějším tvarováním a vypínáním. Dnes tyto kousky nostalgicky uchováváme jako památku, a nebo je také dál věšíme na okna.

zaclonkyyO víkendu se chystáme na chalupu. Budeme natírat okenní rámy. Až je natřeme, umyju okna a pověsím záclony - samozřejmě háčkované. A sousedi se mě jako obvykle zeptají: „A máte i doma v Praze háčkované záclony?“
Mám a nejsem jediná. V oknech starých, vinohradských činžovních domů se setkávám s háčkovanými záclonami poměrně často, nějak k těm vysokým stropům prostě patří. I když sousedi odnaproti, ti například nemají v okně vůbec nic, prý je teď moderní mít okna odkrytá. V tomto směru jsem asi nemoderní.

Co je moderní?

záclonyCo je vlastně moderní a co nemoderní? Kdo to určuje? Bytoví designéři? Není spíš otázkou samotného majitele bytu, co si do bytu pořídí, co se jemu samotnému líbí? Já například nemám moc ráda umělé materiály, včetně umělých záclon. Doma i na chalupě u nás převažuje dřevo... a v oknech háčkované záclony.

Prosímtě, vyhoď to!

„Prosímtě, jak to můžeš na těch oknech mít, vždyť to jsou akorát lapače prachu,“ řekla mi nedávno při návštěvě u nás moje hyper-moderní sestra.

„Mně se to líbí,“ odpověděla jsem: „A vůbec, pojeď se mnou, něco ti ukážu“

A zajely jsme společně do jednoho pražského nákupního centra, do oddělení s bytovými doplňky a textiliemi. Vedle štosů povlečení, polštářů, závěsovin a záclon se zde nacházel i koutek s háčkovanými záclonami a nad nimi nadpis: Háčkované záclony - pohlazení pro vaše okna. Byly to repliky dělané na stroji, určitě je neháčkovala maminka majitele centra či onoho obchodního oddělení, ale mezi těmi umělými vypadaly jako princezny. Měly své kouzlo, s nádechem nostalgie.

zaclonkyyy

Ty od babičky mají i duši

Sestru jsem nepřesvědčila, a ani to nebylo mým úmyslem. Každá žena má svůj styl, svůj vkus. Co se líbí jedné, nemusí se líbit druhé. I mezi umělými záclonami najdeme krásné kousky, kdoví, třeba mě jednou osloví. Ale zatím zůstanu u těch babiččiných. Ty mají totiž navíc i duši.

zaclonky

 

Čtěte také: