Každá žena to alespoň jednou za život zažije – úporné svědění, pálení, nepohodlí, různě zbarvený výtok a někdy i zápach – to jsou nejčastější projevy gynekologických zánětů. Je velmi individuální, jak často a jestli vůbec se záněty objeví. Někdo je k tomu náchylnější a někdo má to štěstí, že to zažije opravdu jen jednou. Bohužel, gynekologické záněty se rády vrací, takže jakmile ho okusíte jednou, je možné, že se budou rády vracet.

649c1d2385e88obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Žádné vlhké prostředí
Bakteriím a kvasinkám se daří nejlépe ve vlhkém teplém prostředí, proto se vyhněte dlouhému pobytu v mokrých plavkách. Nespoléhejte ani na to, že při opalování rychle uschnou a raději sebou vždy mějte jeden suchý kus, který si budete mít možnost převléknout. Některé ženy, které mají s mykózami častou zkušenost, si takto například dvakrát denně převlékají i běžné spodní prádlo.

Hygiena na prvním místě
Nedostatečná, ale ani přílišná hygiena nejsou správnou cestou. Pokud na mykózy trpíte nebo se hodně potíte, noste u sebe intimní vlhčené ubrousky a po záchodě se lehce otřete. Pro mytí intimních partií většině lidem stačí voda, ale pokud vám ne, pořiďte si speciální intimní mýdlo, které kyselému prostředí ty správné bakterie dodají.

Rychleschnoucí plavky
Pokud nemáte možnost si plavky převléknout, skvěle se vám budou hodit rychleschnoucí plavky, které mají schopnost uschnout během chvíle a vy tak nebudete v mokrém a nebudete se cítit nepříjemně.

Probiotika
Existují speciální probiotika, které se zavádějí dovnitř a tam ty správné bakterie tvoří ideální prostředí a zároveň zabraňují šíření nežádoucích kvasinek.

Do vody raději s tamponem
Jdete do chlorovaného bazénu, kde je hodně lidí? Nebo do rybníčku, kde neznáte čistotu vody? Nejlepší je to samozřejmě nepokoušet, ale chápeme, že pokud se koupou ostatní, vy na ně nechcete jen koukat. Záchranným řešením je jít do vody s tamponem a nenechat dovnitř projít žádnou infekci. V lékárně se prodávají také speciální tampony napuštěné látkami, které ještě navíc vnitřnímu prostředí prospívají.

Pozor na umělé materiály
Vybírejte si bavlněné spodní prádlo ve správném střihu. Tanga nejsou dobrou volbou a syntetické umělé materiály také ne. Nejlepší je zvolit klasický střih, ale jestli ho odmítáte, zvolte kompromis a zkuste brazilky.

Omezte cukr
Cukr je potravou pro nežádoucí kvasinky, pokud se jim proto chcete vyhnout nebo cítíte, že začíná být něco v nepořádku, cukr rapidně omezte, abyste jim ještě nevytvářely živnou půdu.

První pomoc
Přepadl vás zánět a vy u sebe nemáte nic z volně dostupných léků či mastiček, které by vám mohly pomoci? Účinnou první pomocí, která uleví od pálení a svědění, je obyčejný bílý jogurt. Ten naneste na vnější prostředí a pokud bude vychlazený, uleví vám o to víc. Co nejdříve pak jděte k lékaři, aby určil příčinu a dal vám vhodné léky, které zánět vyléčí.

Horké koupele nejsou tím pravým
Také milujeme horské koupele, ale pozor na ně, nedopřávejte si je moc často, pokud na záněty trpíte. Jak už bylo řečeno, teplé prostředí kvasinkám prospívají, takže jim nedejte touto cestou šanci.

Zdroj: autorka článku, studie, studie, webmd, clevelandclinic

Čtětě také: