Minulý týden jste nám mohly psát své dotazy pro gynekoložku. Děkujeme paní doktorce za její čas a vám přinášíme její odpovědi na vaše dotazy

gyn

Většinu vašich dotazů jsme předali paní doktorce MUDr. Radce Vetešníkové-Koubové, která působí v poradně na http://www.obtampony.cz/


Dobrý den, v poslední době se dost mluví o chlamydiích. Zajímalo by mě, jaký je předpoklad dostat toto onemocnění mimo pohlavní styk. Lze onemocnět i v sauně nebo na koupališti? U svého gynekologa musím sama požádat, pokud mám podezření na toto onemocnění o mimořádné vyšetření? Kdo je hradí, pojišťovna? Mohou se problémy s chlamydiovým onemocněním ozvat až za pár let? Jaké jsou nejčastější příznaky a jak se léčí?
Většina přenosů je pohlavní cestou, chlamydie žijí uvnitř buněk a jsou málo odolné vůči okolí, hned odumírají. Co se týče placení, má-li i gynekolog sám podezření, pak je platba na pojišťovně, není-li nález, ale Vy na vyšetření trváte, pak si hradíte sama. Ano, příznaky, bolesti břicha, neplodnost, se mohou objevit až po letech.

Paní doktorko, mé dceři je 14 let a ještě nemá menzes. Tlačím na ni, aby si došla k lékaři, ale zatím tam nebyla. Je to v tomto věku normální? Podle mě by ji již měla mít. Děkuji.
Netlačte, má čas do 15. narozenin, nebude-li menses ani pak, pak ji opravdu k dětskému gynekologovi objednejte.

Dobrý den, paní doktorko. Jaké intimní mýdlo byste mi doporučila? Používám Lactacyd, ale nevím, zda není na trhu ještě něco lepšího. Děkuji
Ještě existuje Saporelle, chilly intima.

Prosím o odpověď - stále se mi vrací kvasinky. Léčíme se oba s partnerem - buď mi něco předepíše lékařka, nebo si kupuji Canesten. Jsem již ve stresu, jakmile mi skončí menzes, do dvou dnů cítím pálení. Bobule typu Gyno.pevaryl v začátku již nezabírají. Je to hrozné, mám je skoro dva roky. Jak se mám zbavit tohoto chronického problému? Četla jsem, že by mohl pomoci Wobenzym - je to pravda? Já už zkouším kde co, ale výsledek zatím žádný. Do měsíce, do dvou mám kvasinky zpět.
Ano, Wobenzym by Vám pomohl nebo kúra Alivictus (najdete na internetu). Na to je spousta rad, ale zároveň je často těžké takovou situaci vyřešit. Doporučují se tzv. režimová opatření - nejíst sladké, nenosit těsné neprodyšné oblečení jako jeansy, nenosit jiné než bavlněné prádlo, které se má vyvářet a vyžehlit, používat nealergizující prací prášky, na intimní hygienu jen vodu či speciální antialergenní emulze z lékárny, nepoužívat parfémované vložky atd.
Z léků se doporučuje hned na další zánět navázat ke stabilizaci poševní flory výplachy Rosalgin nebo Aflovag, které nejprve aplikujete denně, pak 2x týdně dlouhodobě (rok i déle, jako součást večerní hygieny a zároveň do pochvy „nasadit“ správný lactobacilus - tedy buď vymazávat bílým jogurtem se živou kulturou, nebo lactobacilus zakoupit v lékárně. Další možné přípravky: Femigel, Vitagyn C, Feminella vagi C, Gynocaps atd.

o.b.Paní doktorko, mám kromě partnera ještě milence. Je možné, abych byla alergická na jeho sperma? Po styku mě většinou pálí pochva. Ale do hodiny to zmizí. Děkuji za odpověď na můj nevšední dotaz.
Ano, alergie na sperma existuje, zjistíte to tím, když to při kondomovém styku nebude.

Dobrý den, byl mi potvrzen Sjogrenův syndrom a já stále trpím na kvasinkové záněty. Tak jsem došla za svým gynekologem a řekla o svém onemocnění a problémech. Přečetl si i zprávy od odborných lékařů, kteří mě vyšetřili. Vzal mi stěr na kultivaci (výsledky ještě nevím), ale mne zarazilo to, že nevidí souvislost s gynekologickými záněty a Sjogrenovým syndromem. Lékařka, která mě vyšetřovala, mi oznámila, že kvasinkové záněty s mým onemocněním souvisí a měla bych to oznámit svému gynekologovi, a ne si to stále léčit sama Gyno-Pevarylem a Femigelem. Prosím o Váš názor na můj problém, protože mi časté záněty znepříjemňují život a připadám si jak nějaká špinavá ženská, která o sebe nedbá. Snad to chápete jako ženská a rozumíte mi. S přáním pěkného dne a poděkováním se loučí Lenka Duchková.
Na vysychání sliznic by bylo ideální i jako prevence zánětů, abyste si pravidelně 1-2x týdně dělala výplach Rosalginem nebo Aflovagem, pak se Vám podle mě nebudou záněty tolik vracet.

Hezký den, můžu chytit vaginální plíseň z koupání u řeky? Mám většinou tyto problémy, když se koupu na chalupě v řece. Plavky se snažím hned vyměnit za suché. Děkuji.
Ano, můžete, i když z bazénu je to častější. Zaveďte si po koupání „prevenci“, např. Feminella VaginC, Femigel apod.

Dobrý den, užívám Klimonorm a začala jsem po něm přibírat a otékají mi kotníky, tak bych se chtěla zeptat paní doktorky, jestli je to těmi hormonálními tabletkami nebo jiná příčina. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Zkuste nějaké novější, bohužel dražší, bude-li problém trvat, pak se s hormony asi můžete rozloučit. Ovšem váhový přírůstek v době končících menses je průměrně + 5 kg, i když nic neberete.

Dobrý den, je mi 52 let, již skoro rok jsem neměla menstruaci a teď jsem začala slabě krvácet. Sice slabá menstruace, spíše tmavé silné výtoky, ale dlouho (10 dní ). Je možné, že to bylo pouze psychickým vypětím? Dostala jsem krátce před tím výpověď. Děkuji.
Možné to je, ale měl by Vás někdo vyšetřit ultrazvukem, jak vypadá sliznice děložní, nebude-li nízká, měla byste podsoupit kyretáž, aby se nejednalo o něco vážnějšího.

Dobrý den, trápí mě chronický zánět děložního čípku, nepomáhá klasická medicína ani alternativní. Jak je podle Vás toto onemocnění léčitelné? A jaký je předpoklad vzniku rakoviny děložního čípku? Děkuji Lenka B.
Velká souvislost zánětu děložního čípky a rakoviny není, viry, které dělají rakovinu, nedělají zánět v pravém slova smyslu. Zánět se léčí celkově antibiotiky a zároveň lokálně do pochvy+partner. Pak by měl podle mne být léčitelný u 90-95 %.

Hezký den, paní doktorko, používám tampony, ale na noc si raději beru vložku. Mám obavy, že tampon by mi „ucpal“ odtok krve. Všude ale čtu, že je to bezpečné, můžete mi poradit? Majda
Mohu, určitě je to bezpečné, nebojte se a vyzkoušejte.

Dobrý den, lékař mi v ordinaci udělal rychlotest na chlamydie. Výsledek byl negativní. Mám se uklidnit, nebo mě měl lékař poslat na důkladnější vyšetření? Máte s těmito rychlotesty zkušenost?
Ano, můžete být klidná.

Hezký den, četla jsem, že určité tampony ob mají povrch chráněný laktobacily - pro lepší poševní prostředí. Kdybych je používala, musím se ještě mýt intimním mýdlem? Jsem na intimní mýdla zvyklá, ale zase nechci dělat více věcí se stejným efektem. Navíc, pokud tampon zavedu, laktobacily se dostanou hlouběji, než když se myji intimním mýdlem, přijde mi to efektivnější. Děkuji za odpověď.
Nemusíte, ale tampon lze použít jen při menses a mimo něj pak používat intimní mýdla.

Paní doktorko, jsem ráda za anonymní položení dotazu - svědí mě pokožka genitálu. Hygienu dodržuji, někdy se myji i vícekrát za den. Mám si s tím dojít na gynekologii nebo k dermatoložce? Děkuji.
Lépe na dermatologii, je-li to svědění bez zarudnutí.

Po změně antikoncepce - užívám Minisiston - se mi dostavuje menses už ve třetím týdnu užívání tablet. V týdnu bez tablet už jsem pak v pořádku. Podle obou gynekoložek, které mi lék předepisovaly, je to „velkým stresem“. Podotýkám, že to už trvá víc jak rok. Je to opravdu tak, nebo se mám pokusit „vydupat si“ změnu antikoncepce? Je mi přes 40, brala jsem dřív tuším Non-Ovlon, ale to jsem několikrát silně krvácela během periody, proto změna léku. První lékařka, která lék předepsala, je na MD, proto je změna lékaře dvakrát během dvou let.
Chápu-li to dobře, pak je menses vždy ve stejnou dobu á 28 dní, pak to řešit nemusíte. Spíše bych ale doporučila HAK s 20 mg estroigenu, a ne s 30 mg, po 40. narozeninách čím méně hormonů, tím lépe. Např. Lunafen nebo s 15 mg Mirelle..

o.b.Paní doktorko, moje dcera má strach z tamponů. Má obavy, že si tampon pak nebude moci vytáhnout, navíc o tom se mnou nerada mluví. Máte nějaký fígl, jak bych jí to měla vysvětlit? Odkázala jsem jí na stránky tamponů ob, ale je s ní těžká řeč, je jí to nepříjemné, je jí 13 let.
Zkušenost zní nelámat přes koleno, nejde to. Ideální by byla kámoška, která je používá, jinak ji nechte „na vložkách“, jinak získá k tamponům odpor na celý život, a to by byla škoda.

Hezký den, paní doktorko, mám 2-4 den velmi silnou menstruaci, je mi při tom špatně, bolí mne hlava a chce se mi zvracet. Po prvním porodu se mi to na chvíli upravilo, ale teď, po roce ji mám zase stejnou jako před otěhotněním. Jsou na to nějaké medikamenty? Antikoncepci neberu. Měla jsem s ní v minulosti problémy - věčné špinění, tlaky v prsou, výkyvy nálad. S manželem preferujeme kondom. Děkuji.
Na velmi silnou a bolestivou menstruaci by bylo ideální zavést tělísko Mirena, mrkněte se na web. Jinak doporučuji Ibalgin nebo Aulin při prvních příznacích.

Měla jsem v těhotenství trombózu na nohách, plod tlačil na hlavní cévy, brala jsem injekce a léky. Už je tomu 3 roky. Je to ok a byla jsem i na vyšetření. Chtěla bych se zeptat, jak je to s antikoncepcí, beru teď lunafen. Je to bezpečné, nemám žádné problémy, je potřeba chodit na kontroly k cévnímu?
Není to bezpečné, měla-li jste tormbózu, doporučila bych tělísko Mirena s gestagenem. Lunafen vysaďte.

Ráda bych se zeptala p. gynekoložky, co mám dělat při velkých bolestech hlavy, které mám první 3 dny menzesu. Už jsem změnila antikoncepci, ale po 2 měsících se to vrátilo. Děkuji
Zkuste brát tzv. dlouhý cyklus, tedy 3 plata HAK (máte-li monofázickou, tedy všechny pilulky stejné), tedy 9 týdnů v kuse, pak týden na menses, čímž migréně snížíte frekvenci. Když to nepůjde „ustát“ a bez HAK migrény nemáte, pak ji zcela vysaďte.

Dobrý den, paní doktorko, jak dlouho mohu mít zavedený tampon ve dnech, kdy mi už končí menstruace a výtok není tak silný?
Max. 8 hodin, volte menší velikost.

Chci se zeptat - koupila jsem si vložky, které jsou parfémované. Je možné, že dráždí kůži na rodidlech? Od té doby, co jsem je naposled použila, mám výtok. Díky za odpověď.
Ano, máte alergii, už je nepoužívejte, nyní si kupte výplach Rosalgin nebo Aflovag, měl by výtok zpravit.

Paní doktorko, je lepší v létě používat tapony? Přijde mi, že se díky tamponům „nezapařuje“ rozkrok. Děkuji za odpověď.
Ano, také si to myslím.

Pro detailní informace se, prosím, obracejte na svého ošetřujícího lékaře. Některé problémy nelze řešit po internetu. Děkuji za pochopení.

S pozdravem,
MUDr. Radka Vetešníková-Koubová