Děkujeme za rozšíření informací o džínách. Ve svém příspěvku nám je poslala čtenářka s nickem Elioza

Džíny (džínsy, jeans(y) nebo (zvl. na Moravě) rifle) jsou kalhoty šité ze silné bavlněné látky (džínovina, denim). Původně se jednalo o pracovní kalhoty, ale od 50. let 20. století se staly oblíbené nejprve mezi mládeží a postupně u všech generací po celém světě.

Historie

Na nápad vyrábět ze stanové látky „jeans" kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. V období zlaté horečky byli zlatokopové nadšeni z těchto praktických kalhot, šitých původně z janovské (podle francouzské podoby italského města Janov - Gênes, angl. výslovnost [džíns]) celtoviny. Byly patentovány v roce 1873 a jsou oblíbené dodnes, a to dokonce i původní model, který nese označení „Levi Strauss Co's Original Riveted 501 range, with button fly", tedy džíny s cvočky a poklopcem na knoflíky. Původní cena džínsů byla pak 1 americký dolar, s čímž se cena některých moderních džín nedá srovnat.

Bruntálský historik Petr Anderle se domnívá, že džínsovou látku v druhé polovině devatenáctého století utkal Gustav Marburg, pozdější majitel největší textilky v Bruntále. Zhotovil ji ale omylem, protože porušil běžný technologický postup. Získal tak však velice hrubou látku, kterou ale neměl jak upotřebit. A protože jí bylo hodně, rozhodl se vzít ji na světovou výstavu do Vídně roku 1876 a tam ji prodat. Podle dohadů ji tam koupil americký obchodník, který ji poté odvezl do města, kde působil právě Levi Strauss.

Název

Název džíny, anglicky (blue) jeans, pochází z francouzského označení pro barvivo, které se k jejich barvení používalo: bleu de Gênes, janovská modř. Český název rifle vznikl podle jména italské oděvní společnosti, která džíny ve druhé polovině 20. století vyráběla. Dnes již zřídka používaný pojem "texasky" je odvozen od texaských kovbojů, kteří si tyto kalhoty oblíbili kolem 1. světové války.

...tak to bylo něco málo z encyklopedie a teď to trošku odlehčíme;-)

 

 

...jo a děvčata, ženy, dívky.... nezapomínejme, že gynekologové nošení džínů, riflí, texasek... vůbec nedoporučují;-)

...pěkně modré pondělí s džínama...Elioza

Tak to by mělo být na džínách napsáno. Varování: 99 gynekologů ze 100 nedoporučuje nošní džínsů

Co vy na to, milé ženy-in? Nosíte džíny i přes varování gynekologů? Myslíte si, že škodí zdraví? Škodí zdraví jejich barva, nebo střih? Děláte něco proti tomu? Nosíte džíny spíš volnějšího střihu, nebo máte ráda pěkně upnuté? Jaké džíny jsou vaše nejoblíbenější?

Napište nám na dnešní džínové téma na: redakce@zena-in.cz

Reklama