První návštěvu gynekologické ordinace by měly dívky absolvovat okolo patnáctého roku života, alespoň podle dosud platné vyhlášky. Když ovšem nejsou žádné problémy, je možné přijít i o něco později. V případě jakýchkoli potíží – ať už by se jednalo o výtok či poruchu menstruačního cyklu – měla by se okamžitě obrátit na lékaře. Pokud se jedná o velmi mladou dívenku, nejlépe se o ni postarají na dětské gynekologii. U starších děvčat hraje v tomhle věku velkou roli maminka, a proto také mnohdy přivede dceru ke svému, již vyzkoušenému lékaři. I sami specialisté uznávají, že pro dívky je první gynekologická prohlídka poněkud stresující záležitost a je třeba postupovat maximálně citlivě a ohleduplně, aby se z ní nestal traumatizující horor.

Jste-li zdravá, nic vás netrápí a gynekolog vám přímo neřekne, že vás potřebuje vidět častěji, měla by stačit jedna prohlídka za rok. Ženy, které patří k ohroženým skupinám pacientů (např. prodělaly nějaké závažné gynekologické onemocnění) z pochopitelných důvodů musí chodit vícekrát a měly by dodržovat návštěvy určené lékařem.

     Jestliže čekáte miminko, budete se na gynekologii objevovat pravidelně. České těhulky navštíví ženského lékaře v průměru nejméně desetkrát. Potěšující je, že v tomto čísle se Česká republika může srovnávat se zeměmi západní Evropy, kde se toto číslo pohybuje mezi 10–14. Soukromá gynekoložka Alexandra Stará ale tvrdí, že Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí jako dostačující počet těhotenských prohlídek pro zdravou těhotnou ženu čtyři kontroly. U nás se zatím žádné změny v tomto ohledu nechystají.

     Důležitost preventivního gynekologického vyšetření nepodceňujte, pokud jste v rukou odborníka, je schopen u vás rozpoznat příznaky mnoha závažných onemocnění, třeba problémy se štítnou žlázou. Takže pokud se vás bude vyptávat třeba na nemoci v rodině, na to, jaké berete léky, kolik vážíte a změří vám tlak, není to příznak nějakého puntičkářství, ale jen důkladnosti a snahy dobrat se příčiny vašich potíží. A nestyďte se mluvit o tom, co vás trápí! I kdyby to byla maličkost, lékař vás přinejmenším uklidní.

    Svého lékaře si můžete svobodně vybrat. V mnoha zařízeních narazíte na špičkové vybavení, luxusní čekárny. Asi nejdůležitější je ale vstřícnost a komunikace s pacientkou. Také ochota nenařizovat jedno jediné řešení, ale pokusit se najít oboustranně výhodný postup a nechat pacientku spolurozhodovat o průběhu léčby. Pokud byste se u lékaře necítila dobře nebo vám cokoli nevyhovovalo, nebojte se klidně přihlásit jinam. Ale pozor – přehlásit se můžete až po 3 měsících!

    Doktorka Stará upozorňuje na zarážející fakt, že ženy po pětatřicátém roce života přestávají docházet na pravidelné kontroly. „S hrůzou poslouchám, jak se dámy v nejlepších letech mezi sebou chlubí tím, jak dlouho už nebyly u ženského lékaře. Je to hazard a nezodpovědnost k vlastnímu zdraví. Navíc mnohdy jsou to matky třeba i od početné rodiny, “ dodává. I pro ženu ve středním a vyšším věku by měla být pravidelná kontrola samozřejmostí.

Takže dámy, ruku na srdce, kdy jste naposledy byly u svého gynekologa?