Gurmánské parfémy se skládají většinou z tónů jako je čokoláda, mandle, káva, vanilka, cukrová vata nebo třeba med. Tato lahodná kategorie vůní poprvé rozzářila svět parfémů na počátku 90. let s Muglerovou zářící hvězdou Angel. Gurmánské vůně inspirované pečivem, dezerty, sladkým ovocem, uklidňujícími horkými nápoji a likéry, jsou často genderově neutrální a jsou perfektní pro uspokojení všech smyslů.

Vůně jsou obvykle doprovázeny temnějšími dřevitými, kořenitými a pryskyřicovými tóny. Není také neobvyklé najít v nich bergamot, květiny, pačuli a pižmo. Vzrušující Black Opium od YSL a ultra ženská Oui La Vie Est Belle od Lancôme jsou jen zlomkem gurmánských parfémů, které na sebe nemůžeme nenastříkat. 

cof.jpg

Foto: Shutterstock

Vybrali jsme pár gurmánských vůní hodných Michelinské hvězdy, které se hodí pro každou sezónu.
 
Mugler, Angel

Tento silný a polarizující parfém je dokonalým dílem génia vůní Thierryho Muglera. Od roku 1992 byl jedním z prvních v tomto žánru a je přímo ztělesněním gurmána. Je čichovou pochoutkou. Pyšní se vůní cukrové vaty, exotickým ovocem a bergamotem, které se usazují a odhalují střední vrstvu medu a bobulí. Dále je zde hřejivé pačuli, čokoláda, karamel, vanilka a ambra, základ, který nadále podněcuje inspiraci ve svých uživatelkách. Tento parfém je průkopníkem a má zvláštní místo v historii parfémů. Každý znalec ho musí znát.

mugler-angel-parfemovana-voda-pro-zeny-25.jpg

Notino, 2 540 Kč / Foto: Se souhlasem Notino

Lancôme, Oui La Vie Est Belle

Tento přírůstek v ikonické rodině La Vie Est Belle od Lancôme obsahuje vše, co milujeme na původním parfému. Objevte charakteristickou gurmánskou vůni zahalenou do výjimečného, zářivého, květinového buketu. Ženská vůně se otevírá jiskřivým triem malin, bergamotu a růžového pepře. V srdci vůně se nachází bohatý květinový buket plný květinových lístků doplněný o damašskou růži, ikonickou pro značku Lancôme a ručně sbíranou v Turecku, a slunečné květy Ylang-ylang. Odtud přechází do krásně sladkého základu, kterým je původní La Vie Est Belle známá. Se svým gurmánským akordem, pačuli a novým přídavkem kosatce jemná klasika po špičkách překračuje hranici mezi ovocně květinovou a gurmánskou vůní.

ertew.jpg

Sephora, 1700 Kč / Foto: Se souhlasem Lancôme

Yves Saint Laurent, Black Opium

Příjemná, ženská, provokativní, elegantní a s vynikající výdrží. Taková je vůně Black Opium. Teplá vanilka a káva se na pokožce krásně spojí. Na vůni je zároveň cosi tajemného. Black Opium je hvězda mezi vůněmi, možná i proto, jak moc je návyková. Dokazuje svou sílu správnou gurmánskou kombinací. Díky kombinaci mírných akordů černé kávy s podmanivými svrchními tóny bílých květů s vanilkou vás navnadí sladkou smyslností a je neodolatelná k nošení.

tertertertert.jpg

Sephora, 1700 Kč / Foto: Se souhlasem YSL

Dior, Vanilla Diorama

Tato vůně se srdcem z krémové vanilky je jako dezert od Christiana Diora. Vanilla Diorama je teplá, opulentní a svůdně sladká, s akcenty rumu, kakaa a pačuli a vyvážená kontrastními citrusovými vrchními tóny. Jde o skutečně luxusní gurmánskou vůni.

eterrttr.jpg

Dior, Info o ceně v obchodě, Foto: Se souhlasem Dior

Maison Margiela, Replica Coffee Break

Levandule a tóny kávy se hned nezdají jako samozřejmá kombinace, ale tady zkrátka nějak fungují. Coffee Break je jako pěnivé latte. Tato vůně, kterou vytvořili mistři scénických vůní, připomíná chvíli, kdy vkročíte do přátelského a teplého prostředí dobré kavárny z chladné ulice. Jakobyste cítili silnou arabiku a vůni horkého pečiva zároveň. Užijte si komfort teplého šálku kávy s mléčnou pěnou, vytvořenou z vanilky a pižma. Tóny levandule, kávy, mléka a tonka bobů odpočívají na útulném základu vanilky, santalového dřeva a cedru. Vůně je něžná, aromatická a jemně sladká.

scrscrsr.jpg

Douglas, 1580 Kč / Foto: Se souhlasem Maison Margiela

Akro, Dark

Tato rafinovaná a vyzrálá vůně je trochu hořká a zároveň sladká. I temnotu lze milovat. Opojnou vůni hořké čokolády, kterou v londýnské čtvrti Soho nemůžete minout, najdete i v tomto parfému. Kakao a hořká čokoláda tvoří fascinující a svůdný základ, zatímco nonšalantní tóny skořice a lískových oříšků udržují tuto vůni nad věcí. Jedno přivonění nikdy nestačí. Jde o čichovou neřest.

rcsrsce.jpg

Myskino, 1 850 Kč / Foto se souhlasem Myskino
 

Zdroje: Autorka článku, Myskino, Replica, Dior, YSL, Lancôme, Loresl, Notino, Mugler

Reklama