Už 94 let si pochutnáváme na barevném želé ve tvaru medvídků, kteří doslova dobyli srdce lidí na celém světě a právě 15. 7. slaví svůj oficiální mezinárodní den. Napříč celým světem vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak je kromě konzumace využít. Představíme vám nejkurióznější věci, které kdy kdo s želatinovými medvídky vytvořil, a zároveň vám dáme návod na výrobky, které si můžete doma sami udělat a zpestřit si tak sváteční den těchto oblíbených želé cukrovinek.

Fenomén želatinových medvídků vznikl v Německu v roce 1922, kde je začala vyrábět firma Haribo ve městě Bonn. K jejich vytvoření inspirovali cukráře Hanse Riegela tančící medvědi na poutích. Zlatí medvídci Haribo Goldbären jsou bezesporu stěžejním produktem společnosti a úspěšně se prodávají po celém světě.

medvidci

A co všechno jsou vlastně lidé schopni z želatinových medvídků vymyslet? Častým způsobem je samozřejmě jejich využití v různých dezertech a sladkostech, kde slouží jako dekorace nebo přísada. Řeč je o dortech, cupcakes, sušenkách, zmrzlinách apod. Samostatnou kapitolou jsou pak gumové kelímky, tvořené z rozpuštěných medvídků. Jedna ze společností, prodávající tyto jedlé nádoby, vytvořila k jejich propagaci dokonce hudební klip, který se odehrává v místnosti vytvořené pouze z gumových medvídků. A protože tyto kuriózní projekty lidi přitahují, má video už přes 15 milionů zhlédnutí!

zmrzlna

Medvídky používáme i ke zdobení svého okolí či sebe sama. Mezi domácími dekoracemi se objevují lampičky či lustry zdobené medvídky. K parádění si pak lidé vytváří i nejrůznější medvídkovou bižuterii. A když je řeč o módních doplňcích, právě nyní vám ukážeme, jak vytvořit náramek nebo náušnice z želatinových medvídků, kterými se můžete ozdobit třeba na Den gumových medvídků. Mlsounům také ukážeme jak jednoduše vytvořit zmrzlinu s želatinovými medvídky. Děti pak můžete zabavit kreativním obrázkem. 

med

Náušnice z medvídků

Co budete potřebovat: Dva Zlaté medvídky Haribo (nechte volně na vzduchu alespoň několik dní), bižuterní kleště, dva ketlovací nýty, dva afroháčky, dva dlouhé špendlíky a průhledný lak na nehty.

medvidky

Postup: Medvídka propíchněte dlouhým špendlíkem od středu jeho hlavičky k jeho spodní části. Držte špendlík za jeho konec a medvídka důkladně natřete ze všech stran průhledným lakem a zapíchněte jej do stabilního materiálu, kde může uschnout. Poté špendlík vyndejte a vyměňte jej za nýt, který vsuňte ze spodu medvídka směrem nahoru k jeho hlavičce. Vrchní část nýtu vytvarujte do očka pomocí kleští. Ještě než očko dotáhnete, vložte do něj afroháček a očko uzavřete. 

Náramek z medvídků

Co budete potřebovat: Několik Zlatých medvídků Haribo (nechte volně na vzduchu alespoň několik dní), bižuterní kleště, ketlovací nýty a dlouhé špendlíky podle počtu medvídků, řetízek se zavíráním a průhledný lak na nehty.

naramek med

Postup: Při tvorbě přívěsku postupujeme stejně jako u náušnic, místo afroháčků však medvídky přiděláme na řetízek.

Reklama