Gumáky - kdo by je neznal? Když jsem byla malá, oblékli jsme se do teplákovek, nazuli gumáky a venku nadšeně skákali do louží a brouzdali se bahnem. Ti, kdo měli štěstí, je měli barevné. Na výběr byly barvy červená a žlutá. A pak samozřejmě klasická černá. Povyrostli jsme, přišel čas brigád a branných cvičení, tam už jsme jednotně pochodovali všichni v těch černých.

Dnes už gumáky uvidíte jen u dělníků nebo zahrádkářů. Myslím si, že je to škoda. Když jsem pobývala ve Skandinávii, nadšeně jsem pozorovala místní obyvatele, kteří v gumácích chodili. Nejen po stavbách nebo zahradách, ale po ulicích. Dámy v nich spěchaly do práce nebo na nákup, pánové v nich klidně řídili auta. Je mi jasné, že si řeknete. „Skandinávie? Tam je úplně jiné počasí, často tam prší a vůbec, jak bych asi vypadala v gumácích, kdybych si vyrazila ven." Ale i u nás prší, i u nás je aprílové počasí, kdy proklínáme louže nebo vodu hrnoucí se po chodnících. Tak proč nezkusit obout gumové botky?


A ne ty černé, na výběr jsou různobarevné s různými vzory, elegantními podpatky, pro pány pak třeba motorkářské. Určitě je lepší přijít pěkně v suchu do práce a přezout se tam do lodiček, než zablácená a mokrá sušit nožky někde pod stolem nebo schované u topení. Gumáky se vrací do světa módy a já jsem za to ráda. Klidně si zas šlápnu do kaluže a nebudu ji se strachem obcházet.


P.S.: V těch stříbrných se nedávno procházela Kate Moss a okamžitě stoupl jejich prodej - nejen těch stříbrných.

Líbí se vám „novodobé“ gumáky?
Vzaly byste si je na sebe?
Pokud ano, nejen na zahradu, ale třeba na procházku v dešti?
Nosily jste je někdy, dámy?

Reklama