Byla jsem tu před deseti lety a připadá mi to, jako by to bylo před týdnem. Pokud se někdy vydáte do střední Ameriky, musíte vidět Antigu, dávné hlavní město celé této oblasti. A budete nadšení. Stejně jako jsem byla já.
5ab4dc29a1bdaobrazek.png
Guatemalská Antigua je jak vystřižená z filmu z dob španělských kolonizátorů. Architektura, ráz ulic, trhy, to všechno vás přenese do doby jejího rozkvětu a následného pádu. Město je připoutáno ke třem sopkám, které jsou pro město životem i smrtí. Jsou to vulkány Agua, Fuego, Acatenango. Výbuch jedné z nich a následné zemětřesení bylo  29. června 1773 jeho zkázou. Lidé pochopili, že tuto nebezpečnou oblast musí opustit a vybudovat si hlavní město na bezpečnějším místě.

Mohu potvrdit, že Antigua je údajně nejhezčí město celé střední Ameriky, bývalé hlavní město všech středoamerických španělských kolonií. Centrální náměstí korunuje důmyslná kašna, kde z prsou, jež drží ženské sousoší, tryskají proudy vody. Nestačíte se rozkoukat a hned vás obsypou ženy a děti, nabízející tretky a šperky. Nejsou vlezlí, jen trocha asertivity z vaší strany neuškodí, pokud ukážete příliš vlídnou tvář a zájem, určitě si odnesete věci, které jste ani nechtěli. Katedrála, obchůdky, koňské povozy vedle moderních aut a indiánky, nabízející své barevné šátky nebo ubrusy, to je nálada středu starobylého města. A také policejní strážníci, kteří dbají na bezpečnost návštěvníků. Údajně jsou zde díky obecně vysoké kriminalitě v celé střední Americe tak vysoké tresty za okradení turistů, že si na vás nikdo netroufne.
5ab4dc41a2df6obrazek.png

Dneska, když se dívám na fotky z Antigui, mám stejný pocit jako tenkrát, když jsem tam jela. Ta fotka z Antigui se mi strašně líbila, nemohla jsem se dočkat, až budu stát na stejném místě. Pod sopkou, budu se dívat na žlutý koloniální oblouk ve španělském stylu. Tyto pocity se mi promítají i dneska. Jak to místo musí být krásné, stát tam a vnímat ten svět, tu vůni dálky, jako když se platonicky zamilujete…

Ne všechny památky jsou zachovalé, z některých zbyly jen ruiny. Trosky různých domů, kostelů... jsou vidět po celém městě. Vedle zřícenin, monumentů staré dobré doby, časem vyrostly nové domy, ale styl byl zachován. Zpustošení města mělo na svědomí velké zemětřesení v roce 1776, dokonce jeho dopad byl tak ničivý, že se většina lidí odstěhovala. Lidé se sem ale vrátili. Město tak postupně získalo svou nynější tvář - poklidné maloměsto s množstvím pobořených památek a se svou specifickou atmosférou. 

To, co vás naprosto dostane, jsou obchůdky. Ať už jsou to stánky trhovců nabízející pečené placky, grilované klobásky nebo kukuřici, nabídky indiánek a jejich suvenýrů, nebo kamenné obchody s místními artefakty. Nebudete vědět, co dřív koupit, stejně, jako já, když jsem tam byla.
5ab4dc550af1dobrazek.png

Pokud rádi nakupujete nebo jste jen zvědaví, rozhodně navštivte místní indiánský trh, který je úžasný. Indiánky se sice nechtějí moc nechat fotit, ale rády pokřikují „Klidně si mě vyfoť, ale něco si kup!“. Trh probíhá na ulici, vedle zříceného kostela. Indiánské prodavačky mají na zemi rozležené zboží a všechno hraje barvami. Oblečení indiánek, jejich zboží, co nabízejí, a barevné masky a tretky. Určitě smlouvejte.

Vzpomínám, jak jsem si nakoupila spoustu věcí, měla jsem těžký batoh, opravdu celé město byl pro mne výjimečný zážitek. Jsem ráda, že se tam prostřednictvím tohoto článku vracím. Pokud mohu za sebe říct, jestli se budete pohybovat na svých cestách v těchto končinách světa a váháte nebo nevíte, kam se podívat, pak Antigua rozhodně stojí za výlet. 
5ab4dde7127ffobrazek.png

• Město Antigua je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
• Pokud chcete poznat opravdový kolorit města, musíte zajít na místní trh. Najdete ho za autobusovým nádražím.
• Kromě turistů sem jezdí i mnoho studentů španělštiny, místní jazykové školy nabízí mnoho kvalitních kurzů.

Můj blog: www.Klaracestovani.cz
Instagram: Klara_Blog_Cestovani
Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani

Moje články:

Uložit

Uložit

Reklama