Oči mrtvého indiána
Žen-šen. Gingko biloba. Ši-také... Už od nepaměti hledáme zázračný elixír života. A přitom ho máme skoro na dosah. Ukrývá se v jihoamerické rostlině guarana.

Jak je možné, že amazonští indiáni žijící v téměř nelidském klimatu středoamazonské oblasti Brazílie, uprostřed pralesa a bažin, hmyzu a často na hranici podvýživy, oplývají pracovitostí, nebývalou čilostí a reprodukčními schopnostmi i sexuální potencí? Příroda jim totiž tak těžké životní podmínky vynahradila jinak.

Jihoamerickým indiánům pomáhá guarana v těžkých podmínkách přežítJihoameričtí indiáni už po staletí konzumují guaranu. Malé červené plody rozdrtí v hmoždíři na prášek, který pak smíchají s vodou nebo mlékem. Mnohdy to dokonce bývá jejich jediná potrava na celý den. Přesto si Amazonci i v pokročilém věku udržují skvělé zdraví a hladkou pokožku bez vrásek, zachovávají si neobvyklou plodnost a neznají únavu.

Guarana (Paullinia cupana česky paulinie nápojná) je tropická, stále zelená, plazivá až popínavá dřevina. Roste zejména na jihu povodí řeky Amazonky a v povodí řek Orinoko a Rio Negro.

Vyskytuje se i ve Venezuele. Vyžívají se většinou planě rostoucí porosty, ale v Brazílii se už také guarana pěstuje na plantážích.

Zájem o ni stoupá po celém světě. Je zdrojem energie, vitality a podporuje imunitu. Doporučit ji lze kdykoliv při vyčerpání, nemoci či odtučňování, ale i při nervovém vyčerpání.

Plody se semeny guarany obsahují vitamin C, některé vitaminy skupiny B a velké množství stimulujících složek. Tato zvláštní rostlina navíc povzbuzuje funkci mozku a zlepšuje schopnost soustředění. Proti únavě či nežádoucí nadváze ji lze užívat i preventivně. Ale to ještě není všechno. Zklidňuje bolesti při menstruaci a do jisté míry působí i jako afrodiziakum.

Co je guarana?

  • guarana je liána vysoká tři metry s průměrem keře čtyři metry. Někdy lze objevit i keř vysoký dokonce až dvanáct metrů
  • Guarana - Paullinia cupana, česky paulinie nápojnáprvní semena dozrávají mezi 7.–10. rokem a plodí 40 let. Plod velikosti lískového ořechu má tři semena o váze 0,5–1 g. Po dozrání se uvolní z tobolky a tehdy se sklízí
  • z usušených zralých semen se připraví drť, která se smíchá s trochou vody a ze směsi se vypracuje hutná černohnědá masa. Připomíná čokoládu a voní po kávě. Hmota se pak dál zpracovává do potravinových doplňků
  • sušení semen je důležité a v ideálním případě se provádí na přímém slunci (v sušičce semena ztrácejí velké množství živin)
  • hlavní léčivou složkou guarany je guaranin (podobný kofeinu). Semena ho obsahují 2,4–5 %. Vstřebává se pozvolně, asi 6–8 hodin. Nemá vedlejší škodlivé účinky

Legenda o očích mrtvého chlapce

Název „gua–ra–na“ znamená v jazyce amazonských indiánů „velký strom lesa“. Legenda vypráví o tom, že první keř guarany vyrostl z očí indiánského chlapce, kterého zahubili zlí duchové (kteří na sebe vzali podobu hada). Když pak pohřební průvod procházel kolem místa, kde hoch zemřel, sjel z nebe blesk. Bylo to znamení Velkého ducha. Matka zde proto do země zasadila chlapcovy oči. Na místě vyrostl keř, jehož semena byla podobná očím mrtvého hocha – božího dítěte. Kdo je sní, získá sílu a mládí mladého indiána.

Používáte některé potravinové doplňky? A jaké? Skutečně vám pomáhají? Věříte spíš medicíně nebo alternativnímu léčitelství?