Naberte sílu například při procházce alpskými loukami v podhůří stále zasněžených vrcholů, nebo se vykoupejte v křišťálově čistých vodách horského potoka. Je chladný? Máte na to! Najděte novou energii při východu slunce. Otevřete všechny smysly přírodě.
pr1.jpg
© TV Partschins/Helmuth Rier

Vodopád léčí 
Takto vypadají některé speciální horské procedury, zapadající ideálně do moderního trendu „well-being“ aktivit. Léčivou sílu přírody a vodopádu Partschins můžete přivítat zvoláním „Gsund Bleibm!“. A pak si užít zdejšího unikátního mikroklimatu, kombinujícího efekt tří zdrojů – vzduchu, vody a slunce. Nabídka aktivit zde začíná už 5. května (více zde).

Zdejší kouči pořádají meditace na opuštěných místech, doprovodí vás na venkovní posilovací tréninky s využitím vlastní tělesné hmotnosti, nebo na koupání v alpském lese s využitím japonské ozdravující metody šinrin-joku. Podstoupit tu lze například na ParkClinic Martinsbrunn i preventivní lékařskou prohlídku s laboratorní diagnostikou a funkčními testy, na jejichž základě vám vytvoří vzápětí individuální tréninkový program.
pr2.jpg
© IDM Südtirol/Alex Filz

Venkovní wellnes v Seiser Alm, Ahrntale, Alta Badia či Brixenu
Podobnou nabídku najdete i na jiných místech. Na největší náhorní plošině Evropy to je Seiser Alm Balance s většinou aktivit zdarma, stačí se jen předem zaregistrovat v místních infocentrech. Anebo v Ahrnském údolí nad Bruneckem v srdci přírodního parku Vedrette di Ries-Aurina. Od 1. července tu chystají Mountain Paradise Yoga, kursy jógy v horských kulisách pro začátečníky i poučené s profesionálními učiteli v různých odvětvích jógy jako Jin, Nidra, Hatha, Vinjása, Flow nebo Pranajáma.

Doporučit můžeme dále třeba letní Gong Bath Sound, zvukové masáže a terapie v Alta Badia, sennou lázeň s léčivými bylinami ve Völs am Schlern, nebo podobné relaxační lázeňské procedury se senem a vodou z místních 32 léčivých pramenů. Už v minulosti jste na zdejším území našli nejrůznější lázeňská zařízení, přitahující i známé osobnosti z celé Evropy. Jejich unikátní atmosféru i pozitivní působení na tělo i duše můžete využívat dnes i vy. Vyhlášené jsou kupříkladu Aqua Bad Cortina, Naturhotel Moosmair nebo Hotel Heubad.
Od 21. května do 13. června se plánují, jak všichni věří i s ohledem na aktuální pravidla, přímo Jihotyrolské horské dny v Brixenu. „To není místo, nebo akce, ale pocit,“ tvrdí ve svém mottu pořadatelé. Získáte ho při pohybu venku v přírodě, na slunci. Kompletní program všech aktivit, rozdělených do sekcí Mountain Classic, Mountain Emotion a Mountain Adventure i v okolních regionech Klausen-Barbian-Feldthurns-Villanders, Gitschberg-Jochtal a Natz-Schabs najdete na webu akce.
pr3.jpg
© IDM Südtirol/Alex Filz

Kdo vám pomůže? Priessnitz a Kneipp
Lázeňství a wellness ve smyslu péče o tělo, zkoušené tvrdou prací v náročných podmínkách, má zde dlouholetou tradici. Vychází z Kneippovy kúry, osvědčené nauky německého kněze, učitele a přírodního léčitele, navazujícího na poznatky Vincence Priessnitze z Jeseníku. Takhle vypadají nejjednodušší recepty, které si můžete v rámci přípravy na výlet do Jižního Tyrolska vyzkoušet i sami doma.

Osvěžení může začít někde na vycházce ponořením obou paží do studené vody, horského potoka či tůně. Ponechte je tam, dokud neucítíte obrannou reakci „mravenčení“ nebo začervenání kůže. Po vytažení je neosoušejte, ale zahřejte pohybem. Tak se posílí cirkulace krve. Podobně i při ponoření obličeje do chladné vody. To zafunguje i jako kosmetické ošetření pleti či posílení imunitního systému.

Jestliže natrefíte na větší vodní plochu, ideálně jezero, můžete zapojit i nohy. Náležitě zahřáti aktivním pohybem nakráčejte do vody klidně až po pás jako čápi, zvedejte nohy v dlouhých krocích. Vydržte, dokud vás nepřesvědčí nepříjemné pocity extrémní ztuhlosti nebo zimomřivého chvění. Opět se „nefrotýrujte“, ale zahřejte pohybem. Posílení imunity a prokrvení násobí i pozitivní vliv na možné nebezpečí počínajících křečových žil.

Reklama