Namáhavá nebo raději pohodová túra? Tahle otázka v Großarltalu vůbec nehrozí. Tady je totiž každý výlet čistou radostí.

Celkem 40 obhospodařovaných salaší podél 400 km značených cest na horských pastvinách láká turisty a cyklisty na domácí dobroty. A buďte si jistí, že taková svačina na salaši chutná naprosto výjimečně. Opravdověji, intenzivněji, vydatněji. Vychutnat si ji můžete vždy s pohledem na překrásné hory Národního parku Vysoké Taury. Po zaslouženém odpočinku se jde dál po přes kvetoucí louky až ke křišťálově čistým horským jezerům a vrcholům s okouzlujícími výhledy.

Großarltal

Obzvláště působivé je pozorovat život na pastvině při vícedenních túrách s přenocováním na salaších. Dívat se přes rameno sedlákům a selkám při každodenní práci a užívat si nezapomenutelné západy slunce za hory. Výjimečné požitky z turistiky pak zaručuje takzvaná „Salcburská salašnická stezka“ (Salzburger Almenweg), turistický okruh, který vede skrz Pongau a spojuje dohromady 120 pastvin. Čtyři z 31 (denních) etap vedou také přes Großarltal. V roce 2016 oslavila stezka 10leté výročí svého vzniku. Další informace: salzburger-almenweg.at.

Großarltal

Zatím co v údolí ještě panuje klid, mají už sedláci na pastvinách plné ruce práce. Vyrábějí z lahodného mléka svých krav čerstvé máslo a dobré sýry. Sýr se v Großarltalu vyráběl odjakživa. Každá selka nebo sedlák, farmářka či farmář mají svůj osobní tajný recept. Opravdovou zvláštností je však takzvaný sýr Sauerkäse, který se vyskytuje jenom tady. Objevte pochoutku, kterou si určitě oblíbíte na zážitkové túře v „Údolí pastvin“. K tomu domácí uzený špek, čerstvě upečený chléb a klobásky… Při pohledu na dobroty ze salaší poskočí radostí srdce nejednoho cyklisty nebo turisty. Tady v Großarltalu se pojí tradice a staré zvyky s perfektním servisem. Není tedy divu, že byl jako první salcburský region oceněn v oblasti turistiky rakouským certifikátem kvality.

Großarltal

Vesnička Großarl se svými příjemnými pastvinami sbírá kladné hodnocení především u rodin za nové sportovní a volnočasové centrum. To se nachází přímo uprostřed Großarlu. Kromě koupaliště zde najdete také „Gaudi-Alm“, největší přírodní dětské hřiště na louce v Salcbursku. Z Großarlu se dá vyjet pohodlně a bez námahy vyhlídkovou lanovkou za příjemnými túrami okolo Kreuzkogelu. Alpská horolezecká vesnice Bergsteigerdorf® Hüttschlag láká na náročné lezecké stěny a za výpravami na horské štíty.

Großarltal

Příznivci cyklistiky jistě ocení mnoho zážitkových okruhů okolo salaší na pastvinách. Každý týden se zde pořádá 12 výprav na horských kolech. Zapůjčit je možné také elektro MTB.

Großarltal

Novinka 2017: Singletrack s překrásnými vyhlídkami z Hochbrandbahn do údolí.

„Cítíte tu jemnou vůni vanilky? To je temnohlávek,“ říká horský průvodce a výživový poradce Fritz a ukazuje na malou, kulatou květinu podobnou orchideji přímo na kraji cesty. V Großarltalu čeká na návštěvníky rozmanitý aktivní program z nabídky berg-gesund.at s poznáváním alpských rostlin, turistikou, jógou v horách, relaxačním dnem, lezením a podobně. Při ubytování v některém z partnerských podniků 100 Berg-Gesund se mohou hosté účastnit programu zdarma.