Vůně se pomalu plouží vzduchem, sliny se sbíhají, až člověk skoro vypadá jako bernardýn za horkých dní a stejně jako ono psisko ze známého českého filmu by spocíval skoro všechno, snad s výjimkou suchého chleba. I když, jak vědí ti, kteří se zajímají o historky z natáčení, dotyčný bernardýn ve skutečnosti sežral i několik krajíců suchého chleba a až když mu skývu polili petrolejem, znechuceně se od ní odvrátil.

Ale zpět k libé vůni šířící se vzduchem, nejčastěji z nejrůznějších zahrad a zahrádek. Když nahlédneme přes plot, zjistíme, že se jedná o v poslední době velmi oblíbenou činnost – o grilování. Kde jsou ty doby, kdy nám stačil na klacku opečený vuřt, maximálně klobáska? Dnes už si většina lidí letní večer na zahradě nedovede bez grilu představit.

(soutěž 8 – l)

Grily jsou různé – nejsnáze se obsluhují ty plynové, ale odborníci tvrdí, že jedině dřevěné uhlí dá jídlu tu pravou vůni a chuť. Na kvalitě grilu tedy výsledný produkt nemálo závisí, takže pokud si chcete opravdu pochutnat, nešetřete. Ačkoli grilovat se dá i nad ohništěm, na železném roštu, stačí jen pořádně rozdělat oheň, aby byl dostatek uhlí. A co by snad mohlo scházet na chuti, to vám plně vynahradí romantický zážitek.

A co všechno můžeme grilovat? Prakticky všechno, nejrůznějšími masy a klobáskami počínaje, přes patisony, brambory, houby, až po jablíčka sypaná skořicí. Pokud se ovšem rozhodneme pro maso, měli bychom vědět, jak správně připravit marinádu. Můžeme si sice nějakou koupit, ale ne každý dává přednost polotovarům. Takže pokud se rozhodnete pro domácí výrobu, počítejte s tím, že budete potřebovat především čerstvé bylinky – oregano, tymián, rozmarýn, ale můžete použít i mátu, bazalku nebo třeba saturejku. Do každé marinády patří také něco kyselého – troška octa, vína nebo citrónu, aby bylo maso křehké. Můžete ovšem použít i brusinky nebo třeba rybíz. Nezbytnou ingrediencí je také špetka kvalitního oleje. No a pak už přidáváte dle chuti – česnek, med, kmín, chilli, hořčici, zkrátka to, co máte rádi...

Tajemství grilování ovšem spočívá především v načasování – maso nesmí být na grilu ani příliš dlouho, aby se nezměnilo v podešev, ani příliš krátce, aby nezůstalo syrové – i když milovníci krvavých bifteků si samozřejmě mohou svou oblíbenou pochoutku připravit i na grilu. Zároveň je důležité správně regulovat plamen – ani moc, ani málo – a to je u grilů na dřevěné uhlí docela kumšt. A samozřejmě můžete maso podlévat – pivem, ale i vínem nebo třeba kyselou ovocnou šťávou.

A teď už jeden recept pro milovníky grilování:

Tuňák na grilu
Budeme potřebovat tuňákové steaky (takže žádná konzerva, ale pořádný flák syrového tuňáka), sekaný rozmarýn, olivový olej, sůl, citrón a česnek. Rozmarýn, olej, sůl, citrónovou šťávu a drcený česnek smícháme, potřeme tuňáka a necháte ho několik hodin uležet v chladu. Poté grilujeme na středním ohni, dokud se maso pod tlakem vidličky nezačne snadno oddělovat. Podáváme nejlépe s opečenými bramborami s bazalkou.
Dobrou chuť!

 

Grilujete ráda?
Na plynovém grilu nebo na uhlí?
Nebo dáváte přednost ohníčku?
Znáte nějaké skvělé grilovací recepty?
Nakupujete koření a marinády v obchodě?
Připravujete si všechno sama?
Stalo se Vám při grilování něco zábavného?
Přihodila se Vám při grilování nějaká nehoda?

Podělte se s námi o své oblíbené recepty i o zážitky z grilování a budete odměněny!

redakce@zena-in.cz

Reklama