gril.png

Foto: Víno Mikulov Sommelier Club

Jako přílohu podávejte grilovanou zeleninu a samozřejmě i červené víno, například odrůdy Rulandské modré, které v ústech vytvoří dokonalou souhru. Už také vidíte obdivné pohledy vašich hostů?

Ingredience

  • Celá vepřová panenka (ohřátá na pokojovou teplotu)
  • 3 papriky
  • 2 lilky
  • Česnek
  • Cibule
  • Vinagreta (octová zálivka)
  • 1 lžíce vinného octa
  • 2 lžíce olivového oleje extra virgin
  • Špetka soli

Postup

Nejprve si rozpálíme gril. Pro tento pokrm je nejvhodnější použít dřevěné brikety. Nachystáme si vinagretu (octovou zálivku). V misce smícháme vinný ocet, extra panenský olivový olej a špetku soli. Vepřovou panenku odblaníme, ze všech stran osolíme a potřeme vinagretou, ponecháváme v celku. Takto připravenou panenku vložíme do alobalu, znovu pokapeme zálivkou, zabalíme a necháme temperovat poblíž ohně. „Temperováním se panenka postupně prohřeje a neutrpí teplotní šok poté, co ji vložíme na gril. Povrch, na kterém necháte panenku temperovat, by měl být dostatečně teplý, ale ne žhavý, ideálně tak, že na něj položíte ruku a napočítáte do pěti. Ideální doba temperování je okolo hodiny,“ říká kuchař Hugo Hromas.

Na gril s plápolajícím ohněm poklademe papriky a lilky, kousek dál od plamenů celý neloupaný česnek a neloupanou cibuli. Grilujeme tak dlouho, až je slupka paprik a lilků spálená ze všech stran a lilek je měkký. Cibule a česnek musejí být měkké uvnitř.

Maso necháme temperovat a zeleninu opékáme do změknutí.

Hotovou zeleninu sejmeme z grilu a sloupneme spálenou slupku. Papriku a cibuli nakrájíme na proužky, lilek zbavený slupky rozsekáme nožem (nepoužívejte mixér) a smícháme s rozsekaným česnekem. Zeleninu můžete servírovat samostatně nebo jako přílohu k masu.

Temperované maso vybalíme z alobalu a zprudka na dobře rozpáleném grilu opečeme. Při grilování celého masa myslete na to, aby bylo dobře opečené ze všech stran, proto ho otáčejte vždy zhruba po 2 minutách.

Opečené maso sejmeme z grilu a necháme asi 3 minuty odpočinout. Poté nakrájíme na plátky. Uvnitř by měla zůstat růžová. Vinagretu můžeme na závěr vylepšit nakrájenou zeleninou, například čerstvou paprikou nebo bylinkami, a přelít s ní maso a zeleninu.

Tip sommeliera Martina Heřmánka: Ke grilované vepřové panence v nepříliš pikantní úpravě bych doporučil Selection Barrique Rulandské Modré 2016 Víno Mikulov Sommelier Club.

Co ještě můžete hodit na gril?

Grilované placičky z mletého masa

1.jpg (40 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Grilované kuřecí kousky se salátem a domácím pečivem

2.jpg (174 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Kuřecí kousky na grilu a salát coleslaw

3.jpg (120 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Reklama