K létu a krásnému počasí patří bezpochyby také příjemné posezení u krbu či zahradního grilu a vychutnávání netradičních pochoutek. Vždyť maso, které opečete nad dřevěným uhlím má svou zvláštní chuť a vůni, které si v zimě moc neužijete.

Využijte proto hezké letní dny, pozvěte přátele či rodinu a uspořádejte velké grilování...

Mandloví pstruzi
Suroviny:
4 střední pstruzi, 2 stroužky česneku, anglická slanina (asi 16 plátků), 150 g másla, 100 g mandlových lupínků, sůl a pepř.

Postup: Nasekáme česnek a většinu mandlových lupínků opražíme na pánvi bez tuku dozlatova. 75 g měkkého másla, opražené mandle, česnek, pepř a sůl smícháme. Druhou polovinu másla rozpustíme, přidáme do něj zbytek mandlí a 5 minut mírně pěníme na plotně.
Mezitím nám manžel připraví gril :-)
Do ryb uděláme zářezy (do každé asi 2 - 3) a naplníme je máslem s česnekem a mandlemi. Celého pstruha potom potřeme rozpuštěným máslem s mandlemi. Každou rybu obalíme do 4 plátků slaniny a zavřeme do grilovací mřížky na ryby.
Grilujeme po každé straně asi 10 - 15 minut a průběžně potíráme rozpuštěným máslem.

Kuřecí špenátové závitky
Suroviny:
600 g kuřecích prsou, 200 g anglické slaniny na plátky, 200 g čerstvého špenátu, 100 ml olivového oleje, trochu oblíbeného grilovacího koření, trochu čerstvých bylinek.

Postup: Kuřecí prsa rozřízneme na tenčí pláty, naklepeme, osolíme a trošku opepříme. Rozložíme listy špenátu a plátky slaniny. Pevně srolujeme do rolády, ze které potom krájíme plátky tlusté asi 1,5 cm, které napícháme na grilovací jehlu.
Z ostatních surovin si umícháme marinádu, do které špízy naložíme a necháme přes noc v chladnu. Špízy grilujeme po obou stranách asi 10 - 15 minut, potíráme zbytkem marinády.
Podáváme s velkou zeleninovou oblohou a ...

... nějakou dobrou studenou omáčkou. Vyzkoušejte třeba tuhle:

Barbecue omáčka
Suroviny:
1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce olivového oleje, 250 g na malé kousíčky pokrájených rajčat, 1 lžíce cukru, sůl a pepř.

Postup: Cibuli i rajčata nakrájíme na malé kostičky, česnek prolisujeme. Rozehřejeme olej a podusíme cibuli s česnekem. Přidáme rajčata, cukr a dochutíme solí a pepřem. Necháme vařit asi 15 - 20 minut na mírném ohni. Omáčka se podává vychlazená, ke grilovanému masu nebo zelenině.

A jak jsou na tom s grilováním naše čtenářky? Podle ankety, která nedávno proběhla na diskuzi Vaření grilujete rády a s chutí. Jednoznačně je u vás nejoblíbenější grilování masa (68 %), ale některé z vás grilují rády prostě cokoliv (23 %). Pouze 4% čtenářek dává přednost grilovaným rybám, 3 % klasickým buřtům a jen 2 % negrilují, protože je to nezdravé.

A na závěr ještě jednu masovou specialitu, když nejraději grilujete maso :-)

Zvěřinová jehla
Suroviny:
100 g bažantích prsou, 100 g srnčí kýty, 100 g srnčí pečeně, 100 g anglické slaniny, 1 velká cibule, 3 lžičky soli, 1 lžíce koření na divočinu (bobkový list, jalovec, tymián, nové koření), 4 stroužky česneku, 0,2 l červeného vína, 4 lžíce oleje.

Postup: Maso nakrájíme na menší kousky, osolíme a dáme do hluboké mísy. Přidáme koření na divočinu, česnek, víno a necháme marinovat několik hodin. Potom společně s cibulí a slaninou střídavě napichujeme na kovové jehly.
Potřeme olejem a grilujeme ze všech stran asi 15 - 20 minut.
(Zdroj: Vojtěch Artz - Speciality na grilu)

Příjemné grilování přeje