Narodila se na periferii Stockholmu 18. 9. 1905. Nikdy se nemluví o její matce. Otec Grety Lovisy Gustafssonové byl chudý námořník, později bral všechna zaměstnání, která se naskytla - zámečník, metař, zahradník. Zemřel, když bylo dívce 14 let. Spolu s matkou, sestrou Alvou a bratrem Svenem žili v jednom nuzném pokojíku. Začala pracovat v holičství. Tam zaujala  svou nezvyklou krásou jednoho obchodníka. Nabídl jí práci ve svém obchodním domě PUB. Greta předváděla a prodávala klobouky. PUB hledala děvčata pro reklamní snímek Jak se neoblékat. Greta uspěla, a pak dostala roličku v krátkém filmu propagujícím pekařské výrobky. Jenže chtěla víc, vyniknout, žít v přepychu.

Přihlásila se na divadelní školu. Na podiu poprvé zazářila v Ibsenově Noře. A všiml si jí finsko-ruský režisér židovského původu Mauritz Stiller. Už 2 roky hledal talentovanou, ale ještě nezformovanou herečku pro svůj film. Rozhodl se, že z Grety udělá hvězdu. Příjmení jí změnil na Garbo (ve staronorštině znamená "lesní duch") a nařídil jí, aby zhubla o 10 kilo. Nechal ji vyfotografovat do modních časopisů. Díky jeho kampani se z ní stala tvář roku. Pak ji vzal do filmového městečka Rasundy. Donekonečna jí vysvětloval, co potřebuje a co od ní chce za herecké výkony. Svěřil jí roli v Sáze o Gostovi Berlingovi. Nová herečka vzbudila pozornost. Tehdy, v r. 1924 se poprvé na plátnech kin objevil její pohled zpod přivřených víček. Film byl černobílý, takže diváci nemohli vidět, že oči mají barvu fialek. Pokračovali ve spolupráci, všude se objevovali spolu a čtyřicetiletý Stiller se stal jejím přítelem i velkou láskou. Odjeli do Švédska, kde natočili Uličku, v níž není radosti.

Netrvalo dlouho a přišel Hollywood. Greta byla pro Ameriku novinkou. Přesto ji okamžitě začali upravovat - další dieta (Greta byla stále boubelka se silnými lýtky), jiný účes, úprava křivých zubů. Navíc jí vytrhli zuby osmičky, aby se zvýraznily její vysedlé lícní kosti. Ale její duše a rozum zůstaly stejné. Dvacetiletá žena byla plachá, uzavřená, cudná. První film Příval překvapení byl pro ni zklamáním. Nebyla zvyklá na velké ateliéry, bariérou nebyla dostatečná znalost angličtiny. Natolik však rozuměla urážlivým poznámkách amerického režiséra o ploskonohé hromotlucké Švédce. Přesto měl film slušný úspěch. Následující film Svůdnice měl režírovat Stiller. Chtěl odevzdat kolosální dílo, ale nervozita přehlušila jeho schopnosti. Byl vystřídán a rozvázali s ním smlouvu. Film  předčil Příval, zneuznaný Stiller natočil v jiném studiu několik úspěšných filmů. Pak se mu přestalo dařit a vrátil se do Švédska. Zde r. 1927 v 45 letech zemřel. Zpráva o jeho smrti zastihla Gretu při natáčení Divoké Orchidey.

"Mauritzovi Stillerovi vděčím za všechno na světě. Kdybych byla kdy někoho milovala, byl by to on."

Sebrala zbytek sil a film dokončila a odcestovala do Švédska. Filmový magnát Mayer jí hrozil zrušením smluv a znemožněním návratu do Hollywoodu. Vrátila se tam až za tři roky. Její jméno se mezitím stalo pojmem a režiséři jí snášeli modré z nebe, jen aby přijala roli v jejich filmech. 

Přišly hvězdné filmy - Anna Karenina, Božská žena, Rozpoutaná vášeň, Tajemná lady. Garbo jakoby slávu nevnímala. Vyhledávala samotu, vyhýbala se skandálům. V její tváři se odrážel chlad, odříkavost, smutek a hořké pohrdání. To však přitahovalo diváky. Garbo téměř nikdy nehrála v limonádových filmech, její vzhled neodrážel americkou prosperitu. Slavný fotograf Cecil Beaton, její milenec, o ní řekl: "Měla orlí oči, zářící s víčky barvy houby, její výrazné dělnické ruce byly trochu ošlehané a její kotníky a nohy ji připodobňovaly k nějakému opuštěnému dítěti nebo k některým starým chudým lidem: nebyly v souladu s velkolepostí, která z ní vyzařovala, ale činily ji zoufale zranitelnou. Její výraz byl někdy chladný, pohrdavý, avšak v nitru byla nesmírně citlivá duše. Zdála se mi nejplašší ze všech tvorů."

G. G. se tvářila, že o peníze nestojí. Pak s kamennou tváří vyřkla sumu, kterou do té doby nikdo nedostal. Když producent nesouhlasil, roli odmítla s královským gestem tak, že producent měl dojem, že na své lakomosti prodělal miliony. G. G.: "Nikdy se nehádám." Byla to pravda. Přesto milovala peníze. Ukládala je do obrazů. Měla je ve foliích a kochala se jejich krásou. Nesnášela publicitu, na společenské akce nechodila, a pokud výjimečně přišla, lhostejně seděla a mlčela. Její nejčastější věta byla: "Nechte mě být, chci být sama." Nechtěla dávat autogramy, odmítala novináře. Panicky se bála fotografií: "Jsem zoufalá z představy, že by někde byla zveřejněna má fotografie, jež přímo nesouvisí s mou prací." Kolem své vily nechala vystavět vysoké zdi, měla soukromé tajné výtahy. Žila v ní se dvěma stárnoucími manželi - byli kuchařkou, komorníkem, zahradníkem, řidičem i osobní ochrankou.

Posledním němým filmem byl Polibek. Zvukovému se vyhýbala. Teprve lákavá Anna Christie ji přesvědčila a tehdy zazněl poprvé její hluboký poetický alt. Pak opět uprchla do Švédska. Studio Metro-Goldwyn-Mayer se naprosto pokořilo a splnilo všechny její podmínky - v té době astronomických 125 000 dolarů za film, výběr režiséra a hereckých partnerů a finanční podíl na zisku společnosti. Přišla nezapomenutelná Královna Kristina. Po ní nová Anna Karenina, Dáma s kaméliemi, kvůli Gretě se rozvedl. Reportérům řekl, že by si přál mít Gretu za ženu. Vztah okamžitě ukončila, přesto ji Stokowski navštěvoval až do své smrti.

2. světová válka, Hollywood přišel o evropské trhy. MGM se pokoušela oprášit postavu komické dívky z éry grotesek. Ironií osudu se jí stala představitelka osudových, tajemných a traumatizovaných žen - Greta. Kolem nešikovné frašky Žena dvou tváří se vyrojilo plno pomluv a americká cenzura ji nechtěla povolit. Znechucená Garbo se stáhla do ústraní. Bylo jí 35.

Po odchodu ze studií byla osamělá, přesto stále sledovaná. S reportéry v patách křižovala při svých cestách všechny světadíly. Bývala vidět v doprovodu slavných mužů - herec John Gilbert, průmyslník George Schlee, dirigent Stokowski nebo baron Erich Goldsmith-Rotschild. Nikdy se nevdala. Od smrti Stillera se vyhýbala všem trvalejším svazkům. "Nesnesla bych vedle sebe nikoho jiného. Chci být sama!" Odstěhovala se do NY, kde žila v bytě přeplněném starožitnostmi na 52. ulici.

Její milenky

Měla ráda ženy. Jemné, oblé, vyzývavé. Byly to většinou vdané dámy z vyšších kruhů - jejich manželé byli pro Gretu alibi. Chtěla být krytá. Milovala paní Fifi D´Orsay, známou pařížskou krasavici. Láska skončila ve chvíli, kdy se s ní Fifi začala chlubit. Ze stejného důvodu skončily i další. Prý byla milenkou Marlene Dietrich. Ale dlouhé vztahy, jak se ženami, tak s muži odmítala - chtěla být nezávislá. Mluvila o sobě v mužském rodě. Nejraději nosila pánské boty a dlouhé pánské kabáty. Často se uchylovala k extravagantnímu humoru. Například své kouření zdůvodňovala větou: "Kouřím už od doby, kdy jsem byl malý chlapec." Neměla moc přátel. Když je výjimečně navštívila, říkávala: "Nebyl by šálek pro znaveného starce?"

Nesplněné role

Toužila hrát mužské role. Jejím snem byl Hamlet, František z Assisi a Dorian Gray. U posledního měla vytouženou partnerku - milenku Doriana měla hrát Marilyn Monroe.

Bylo jí 65, když se do ní zamiloval třicetiletý obchodník s obrazy. Sam Green byl ochoten pro G. G. udělat vše. Dával jí diamanty, peníze, trpělivost, rady a především své srdce. Jejich vztah trval dlouho. Když bylo G. G. 80 (!), časopis Globe uveřejnil článek s titulem: "Greta Garbo se v osmdesáti vdává!" Greta okamžitě zavolala Samovi: "Pane! Udělal jste něco strašného!" Okamžitě mu došlo, že nemá cenu vysvětlovat, že s touto záležitostí nemá nic společného. Řekl: "Madam! Mohu pro vás něco udělat?!" Greta stejně osudově jako ve svých filmech odpověděla: "Ano! Zavěste!" Od té doby se už neviděli..

15. 4. 1990 v půl dvanácté zemřela v newyorské nemocnici. Jejímu obývacímu pokoji vévodil vzácný bleděmodrý stůl ze 17. století. G. G. ho koupila v dražbě. Patřil Mauritzi Stillerovi.

Reklama