Gravidjóga neboli jóga pro těhotné je speciálním způsobem pojaté jógové cvičení. To napomáhá nastávajícím maminkám zachovat nebo podpořit správné držení těla, stav páteře a kloubů v průběhu celého těhotenství.

 

„Gravidjóga tělesně i energeticky posiluje partie těla, které jsou při těhotenství nejvíce zatížené a mají zásadní význam ke zdárnému průběhu porodu,“ říká Jitka Stehlíková, cvičitelka jógy a poradkyně zdravého životního stylu.

 

Je gravidjóga „jen“ pro ženy těhotné, nebo je to také možnost pro ženy, které jsou z lékařského pohledu zdravé, ale nemohou otěhotnět, cesta k mateřství?

Gravidjóga je především o navazování a spojování naší mysli a těla s vědomím našeho skutečného Já. Zní to trochu vznešeně, ale jednoduše jde o to, že v běžném životním stereotypu svoji mysl máme vysunutou v minulosti nebo v budoucnosti, navíc mimo své tělo, které vnímáme většinou jen při slasti nebo bolesti a jinak si je nevšímáme. Jóga znamená spojení a gravidjóga znamená spojit se s matkou v sobě, se svým dítětem, s Božskou Matkou. Proto je vhodná také pro ženy, které touží počít a vnitřní psychické bloky jim v tom brání. Těhotným maminkám přináší hluboké prožití krásných devíti měsíců „jiného stavu“.

 

Můžete čtenářkám Žena-in vysvětlit, jaký je rozdíl mezi klasickou jógou a gravidjógou?

Gravidjóga není nijaká jiná jóga, prinicipiálně vychází z jógy, ale vybírá z ní jen ty prvky, sestavy a pojetí, které jsou nejvhodnější pro ženy, především pro ženy naplňující své mateřství. Gravidjóga není jen tělesné cvičení pozic – tzv. ásán, ty jsou prostředkem k vyššímu cíli, sjednotit v ženě harmonicky tělo, mysl a psychiku s duchovním přesahem lidského života. Vždyť zrodit člověka je zázrak, právě nastávající maminky si to většinu uvědomují, ale nemají to kde sdílet – na kursech gravidjógy tak můžeme ten zázrak nejen pojmenovat, ale také prožít s vědomím, že zázraky opravdu existují a my ženy jsme jich účastny svým mateřstvím. K porodu se připravujeme speciálními dechovými technikami, aby byl bezbolestný, zpěvem a tancem uvolňujeme podvědomé strachy a nejistoty. Meditačními postupy se napojujeme na naše dítě, chováme je, laskáme se s ním, plujeme s ním v oceánu, houpeme je v kolébce našeho břicha… Imaginativní proces nám dovolí se uvolnit, plně prožívat přítomnost a radovat se z ní.

 

Může gravidjógu cvičit i žena bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s jógou? Od kterého týdne těhotenství je možné gravidjógu cvičit?

Většina žen v mých kursech jógu nikdy nepraktikovala, přesto ji mohou provádět, protože její postupy jsou velmi šetrné a ohleduplné. Přistupuji k ženám na kursech individuálně, a tak s námi někdy „pracují“ i ženy v rizikovém těhotenství. Vím, že lékaři nedoporučují ženám tělesné aktivity první tři měsíce. Moje zkušenost je taková, že cítí-li se žena dobře, nemá žádné potíže nebo jen velmi mírné, například ranní nevolnosti, navštěvuje moje kursy proto, že jí pomáhají tyto stavy zvládat nebo se díky józe vůbec nedostaví. Jógu mohou praktikovat lidé zdraví i lidé handicapovaní, všeho věku, od dětí po starce, všech váhových kategorií i různých temperamentů. Je to univerzální systém starý tisíce let, tedy prověřený. Jeho současná podoba je přizpůsobena západnímu stylu života, a přesto si uchovává všechny přednosti, jež do ní vložili její jasnozřiví zakladatelé v pradávné Indii.

 

Zeptám se laicky. Jaké jiné radosti, kromě výše uvedených měřitelných veličin, poskytuje nastávajícím maminkám jóga pro těhotné?

Tady by měly odpovědět především maminky, jež mými kursy procházejí, mnohé se vracejí ukázat miminka a povídat novým maminkám, jak moc jim gravidjóga pomohla se osvobodit od předsudků, úzkostí a strachu. Od závislosti na medicíně a lékařském „strašení“, jak převratně změnila jejich chápání ryzího ženství. V lekcích gravidjógy se ženy dozvídají o zdravé výživě, přírodní kosmetice, o přirozených postupech při vyšetřování a při průběhu porodu, jak si vybrat místo k porodu, kdo je to dula a jak jim může být prospěšná porodní asistentka, jak zvládnout poporodní stav, kdy začít cvičit, aby se bříško srovnalo a páteř nebolela a mnoho dalších cenných rad. Ženy většinou vypovídají, že díky gravidjóze nalezly prostřednictvím těhotenství samy sebe. Prožívají pak partnerský život opravdověji, mateřství vroucněji a život plněji. Mnohé z nich u mě pokračují v kursech integrální jógy, když mají to štěstí, že jim má kdo pohlídat maličké.

 

Jak dlouho trvá taková lekce a co si s sebou mají ženy přinést?

Scházíme se jednou za týden na hodinu a půl. Stačí si vzít pohodlný cvičební oděv: volné kalhoty nebo tepláky, tričko, pro zimomřivější i mikynu pro závěrečnou relaxaci spojenou s meditací. Podložky jsou k dispozici, na nich cvičíme bosky. Je vhodné vzít si s sebou na pití alespoň půl litru nebublinkové vody a ihned po skončení ji vypít. Ženy rády praktikují některá cvičení doma, oblíbená je například sestava Pozdrav měsíci, která je ideální právě pro ženy, harmonizuje a vylaďuje po náročném dni.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Při dalších dotazech se neváhejte obrátit na Mgr. Jitku Stehlíkovou, Praha, tel. 777 00 10 25, e-mail: joga.isadora@centrum.cz 

Reklama