Zdeněk TroškaŠestapadesáté narozeniny dnes slaví oblíbený český režisér Zdeněk Troška. Narodil se 18. května 1953 v jihočeských Hošticích u Volyně.

Proslul především svými filmovými pohádkami a trilogií z rodných Hoštic Slunce, seno a...

Režii vystudoval na Lycée Camot ve francouzském městě Dijonu a na pražské Filmové akademii múzických umění. Troška debutoval počátkem 80. let filmem pro mládež Bota jménem Melichar. Prosadil se však trilogií letních komedií Slunce, seno a... V roce 1983 natočil podle diváků i kritiků nejpovedenější pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

V 90. letech se zaměřil na další pohádky a natočil Princeznu ze mlejna a Z pekla štěstí, oba filmy se dočkaly pokračování. O romantické drama se pokusil filmem Andělská tvář, ale snímek u diváků i kritiky propadl. V poslední době pracoval na sérii komedií Kameňák. Troška režíruje také muzikály v pražském divadle Kalich a inscenoval Verdiho operu Don Carlos na scéně Národního divadla.

Ačkoli filmy režiséra Zdeňka Trošky patří k divácky nejúspěšnějším, u kritiků se takové oblibě netěší. Ostatně ani on kritiky v lásce nemá. „Já, i kdybych natočil film na Oscara, pochvalu nikdy nedostanu,“ řekl Troška.

Komerčně úspěšný režisér se svým životem vymyká běžné představě o životě filmové celebrity. Nevlastní výstavní vilu na prestižní adrese ani luxusní vůz či jiné nezbytnosti úspěšných, ale žije stále v rodných Hošticích na Šumavě a při svých pracovních cestách do Prahy, obývá žižkovský byt, kterému sám říká obytná knihovna. K jeho zálibám rovněž nepatří recepce a luxusní zboží, ale spíše antikvariáty, příroda a vážná hudba.

Zdeňku, gratulujeme!

Reklama