Nějak poslední dobou přestávám věřit, že jsou granule a konzervy pro naše chlupaté mazlíky skutečně to nejlepší. Nebo aspoň některé z nich.

eating

Mám kamarádku, která si v říjnu přinesla domů dvouměsíčního ratlíka. Rtuťovitý pidipejsek vážící sotva půl kila byl úchvatný. Konaly se křtiny, všichni pozvaní mu přinesli dárek v podobě hraček a psích pamlsků a pejsek se měl čile k světu. Pak jsem kamarádku se psem viděla před týdnem, kdy jsme se domluvily, že půjdeme své raťafáky společně venčit. Ratlíka jsem nemohla ani poznat. Původně měl srst lesklou a hladkou, teď matnou a jakoby rozježenou. „Co má s těmi chlupy?“ ptám se a kamarádka mi celá rozpačitá líčí, že neví, je to asi po těch granulích. Psík prý nedostane vůbec nic jiného než od chovatelky doporučené granule a vodu. „Kup mu maso, občas kousek syrového vaječného žloutku, potom se mu ta srst srovná,“ přemlouvala jsem ji, ale ona že ne, aby mu nebylo špatně. A tak mě napadlo, zda jsou ty granule opravdu tak kvalitní a zázračné, jak tvrdí reklama?

Zeptala jsem se proto odborníka MVDr. Aleše Müllera z veterinární ordinace v Praze Břevnově (www.veterinabrevnov.cz). Jak tedy krmit správně psa? Granule, vařit, nebo syrovou stravu?

„Jako většina kolegů i já radím svým klientům krmit psa kvalitní granulovanou potravou. Ale za předpokladu, že to je superprémiový produkt, který zabezpečuje zdravotní a nutriční nezávadnost. Současně doporučuji nekrmit psy kuřecí bílkovinou, ale raději skopovou nebo rybí, protože řada psů trpí intolerancí na kuřecí bílkovinu.

Na Vaši otázku, zda psy krmit masem, odpovím ano, ale pouze kvalitní svalovinou spolu s nebílkovinným příkrmem. Často totiž klient, který svého psa krmí doma připravenou stravou, nahrazuje maso za vnitřnosti (kuřecí žaludky, srdíčka) nebo kostní separát. A takto krmení psi pak mají zdravotní obtíže. Další důležitý aspekt je ten, že potrava musí být vyvážená a odpovídat potřebám konkrétního jedince (plemeno, stáří, pracovní využití, zdravotní stav...), což často u doma připravené potravy není zcela splněno. O krmení syrovým masem pojednává tzv. metoda BARF (znovu krmit syrovým masem=kosti a syrové maso=biologicky vhodná syrová výživa), osobně si myslím, že může být prospěšná u pracovních plemen psů (např. tažní psi).

Univerzální návod asi neexistuje, každý musí vyzkoušet, co mu nejvíc vyhovuje. Nicméně, a to se opakuji, radím psy krmit kvalitní granulovanou směsí, která splňuje všechny nároky výživy psa a také je pro majitele nejpohodlnější.“

Z toho vyplývá, že ne každé granule jsou to pravé ořechové, mnohé mohou našemu pejskovi či kočce i ublížit. Jak tedy poznáme, které jsou opravdu kvalitní, vyvážené, a my jen nezkrmujeme odpad z kafilerií a sojovou mouku? Až půjdete svému zvířátku příště granule koupit, důkladně prostudujte jejich obsah.

Důležité je sledovat, co se píše o jejich složení:

1. Obsah svaloviny by neměl být nižší než 30–40%

2. Tuky pes dokáže zpracovat pouze živočišné. Řepný či slunečnicový olej jsou mu k ničemu.

3. Levná krmiva jsou nekvalitní, jedná se vlastně o navoněný šrot.

4. Superprémium je nejvyšší řada krmiv a splňuje všechna požadovaná kritéria, cena je ale vyšší.

5. Nespokojte se s údajem masová moučka a berte jen ty granule, kde je uvedena její specifikace (jehněčí, hovězí, drůbeží, rybí).

6. Štěněti kupujte do 1 roku jen žrádlo pro štěňata, starému psovi jsou určené jiné granule než služebně výkonnému.

7. Nikdy psa nekrmte jídlem pro kočku. Svým složením neodpovídá jeho potřebám.