Nějak poslední dobou přestávám věřit, že jsou granule a konzervy pro naše chlupaté mazlíky skutečně to nejlepší. Nebo aspoň některé z nich.
Mám kamarádku, která si v říjnu přinesla domů dvouměsíčního ratlíka. Rtuťovitý pidipejsek vážící sotva půl kila byl úchvatný. Konaly se křtiny, všichni pozvaní mu přinesli dárek v podobě hraček a psích pamlsků a pejsek se měl čile k světu. Pak jsem kamarádku se psem viděla před týdnem, kdy jsme se domluvily, že půjdeme své raťafáky společně venčit. Ratlíka jsem nemohla ani poznat. Původně měl srst lesklou a hladkou, teď matnou a jakoby rozježenou. „Co má s těmi chlupy?“ ptám se a kamarádka mi celá rozpačitá líčí, že neví, je to asi po těch granulích. Psík prý nedostane vůbec nic jiného než od chovatelky doporučené granule a vodu. „Kup mu maso, občas kousek syrového vaječného žloutku, potom se mu ta srst srovná,“ přemlouvala jsem ji, ale ona že ne, aby mu nebylo špatně. A tak mě napadlo, zda jsou ty granule opravdu tak kvalitní a zázračné, jak tvrdí reklama?
Zeptala jsem se proto odborníka MVDr. Aleše Müllera z veterinární ordinace v Praze Břevnově (www.veterinabrevnov.cz). Jak tedy krmit správně psa? Granule, vařit, nebo syrovou stravu?
„Jako většina kolegů i já radím svým klientům krmit psa kvalitní granulovanou potravou. Ale za předpokladu, že to je superprémiový produkt, který zabezpečuje zdravotní a nutriční nezávadnost. Současně doporučuji nekrmit psy kuřecí bílkovinou, ale raději skopovou nebo rybí, protože řada psů trpí intolerancí na kuřecí bílkovinu.
Na Vaši otázku, zda psy krmit masem, odpovím ano, ale pouze kvalitní svalovinou spolu s nebílkovinným příkrmem. Často totiž klient, který svého psa krmí doma připravenou stravou, nahrazuje maso za vnitřnosti (kuřecí žaludky, srdíčka) nebo kostní separát. A takto krmení psi pak mají zdravotní obtíže. Další důležitý aspekt je ten, že potrava musí být vyvážená a odpovídat potřebám konkrétního jedince (plemeno, stáří, pracovní využití, zdravotní stav...), což často u doma připravené potravy není zcela splněno. O krmení syrovým masem pojednává tzv. metoda BARF (znovu krmit syrovým masem=kosti a syrové maso=biologicky vhodná syrová výživa), osobně si myslím, že může být prospěšná u pracovních plemen psů (např. tažní psi).
Univerzální návod asi neexistuje, každý musí vyzkoušet, co mu nejvíc vyhovuje. Nicméně, a to se opakuji, radím psy krmit kvalitní granulovanou směsí, která splňuje všechny nároky výživy psa a také je pro majitele nejpohodlnější.“
Z toho vyplývá, že ne každé granule jsou to pravé ořechové, mnohé mohou našemu pejskovi či kočce i ublížit. Jak tedy poznáme, které jsou opravdu kvalitní, vyvážené, a my jen nezkrmujeme odpad z kafilerií a sojovou mouku? Až půjdete svému zvířátku příště granule koupit, důkladně prostudujte jejich obsah.
Důležité je sledovat, co se píše o jejich složení:
1. Obsah svaloviny by neměl být nižší než 30–40%
2. Tuky pes dokáže zpracovat pouze živočišné. Řepný či slunečnicový olej jsou mu k ničemu.
3. Levná krmiva jsou nekvalitní, jedná se vlastně o navoněný šrot.
4. Superprémium je nejvyšší řada krmiv a splňuje všechna požadovaná kritéria, cena je ale vyšší.
5. Nespokojte se s údajem masová moučka a berte jen ty granule, kde je uvedena její specifikace (jehněčí, hovězí, drůbeží, rybí).
6. Štěněti kupujte do 1 roku jen žrádlo pro štěňata, starému psovi jsou určené jiné granule než služebně výkonnému.
7. Nikdy psa nekrmte jídlem pro kočku. Svým složením neodpovídá jeho potřebám.
Nový komentář
Komentáře
Já preferuji krmivo pro kočky raději suché, tedy granule. A maso jen sem tam.
tak to jsem ráda že jsem narazila na tento článek.Chci si totiž pořídit aljašského malamuta a teď aspoň vím,co je pro něho dobré.
Mám 4 psy a krmím jenom kvalitními granulemi!!!!!!
Sama mám pejska dáváme granule,konzervy občas uvařím rybu nebo maso a 2x do měsíce dávám syrové vajíčko na srst .Pejsek je spokojený a má supr srst.nekupuji ovšem ty laciné granule
Alka1 — #19 dolních = dolním
Introvertka — #18 Klikneš si na tu žlutou hvězdičku v pravém dolních rohu (jako je tady pod článkem), změní se tím na červené kolečko a budeš mít Pracku ve sledovaných diskusích.
Alka1 — #16 Jsem nováček, dá se dát stránka do profilu a případně jak?
Alka1 — #16 Děkuji za info, hned se tam mrknu
Introvertka — #15 Na Ženě máme kočičí auditko...
//zena-in.cz/clanek/pratele-kocici-pracky/kategorie/diskuze-o-zviratkach-a-jejich-paneccich#com
Myslela jsem, že článek bude o kočkách. Té své dávám granule i taštičky s masem a asi ji to vyhovuje když má nádhernou lesklou srst. Taštičky s masem jí přes den a vždy když jdu spát tak začne chroupat granule.
Krmím většinou granulkama,ale kromě kyselé okurky a rajčete,smlaskne všecko.Je kříženec a k vetovi chodíme pouze na očkování.S krmením nemáme žádný problém.
dadma — #12 Taky mám pudlíka a od chvíle, kdy jsme si ji přivezli domů, jsou pro ni granule nepoživatelné.
RC pro pudly jsem koupila, když si občas zobla kočičí granulky, ale po čase jsem je opět vyhodila. 
S přílohami to mám stejně, dokonale je recykluje, ale v BIO výživě prodávají droboučké těstoviny, které občas s masem sní.
Náš pes granule odmítá a to jsme již vyzkoušeli několik kvalitních druhů.Od Roayl Canin byl přímo pro pudly a stejně to nežral.Nechce ani psí paštiky a nebo maso z konzervy.Chce pouze vařené maso a sem tam sní nějakou psí tyčinku a nebo psí pamlsek(sušené maso, psí čokoláda..)Přitom nežere ani žádnou zeleninu a přílohy.Fakt mě s tím štve.
Granule a konzervy je velmi pohodlná varianta krmení, ale podle mě není nejlepší pro zvířata, ale pro jejich výrobce, je to prostě ohromný byznys. Rozhodně dávám přednost stravě připravované doma, občas dám Kačence i syrové (přemražené) maso.
Dlouhé roky jsem psiskům vařila, protože granule jaksi nebyly k dostání. Poté, co už byly, už mě k tomu nikdo nepřemluví, abych znova vařila pro zvěř.
Psíka krmím granulemi BritCare a občas pro chuť uvařím maso s rýží a zeleninou. Kočka chrupe jen granule - aby hodně pila kvůli ledvinám...a oběma zvířátkům dávám jako pamlsek sušené maso...
Své dva pejsky krmím granulema a pokud vařím maso, tak dostanou vyjímečně i masíčko, ale ne pravidelně. I psí konzervu jim dávám tak 1x měsíčně. A používám Pro Plan
naší kočičce dávám většinou konzervy a granule,ale nepohrdne ani vařeným masem

Naše labradorka dostává dopoledne granule s masem nebo srdíčky, žaludky... co zrovna je a mrkví. Nejraději má asi srdíčka. Odpoledne potom dentičku a večer suché granule. Krmíme Eukanubou. Čivava rodičů dostává ráno a večer vařenou stravu, obvykle kuřecí prsa nebo jatýrka s rýži či těstovinou a zelenina k tomu. Granule jí dávají Royal Canin. Oba pejsci jsou zdraví s krásnou srstí
Dimsy — #4Ja jsem presla od krmeni masem na skoro vyhradne krmeni granulemi a konzervami. Kdyz jsme meli fretky, nebyly pro ne jeste zadne granule, krmili jsme michanici z masa, ryze nebo testovin a zeleniny. Fretky mely neustale problemy s mocovym ustrojim a jedna na to umrela. Pak jsem si poridila kocky, krmila sice superpremiovymi granulemi, ale k tomu kazdy den maso a konzervu. Vysledek byl, ze kocka cislo 1 blila jak amina nekolikrat do tydne, druha, ta co za cely svuj zivot nepozrela granuli, ma nejspis diky teto strave selhavani ledvin, krom toho take cely zivot blila tak 2x tydne. Ted krmim tedy kocku cislo 2 kvuli selhavani ledvin vyhradne dietnimi konzervami, maso ma tak jednou do mesice miniporci, to kdyz na ni zase leze anorexie a odmita jist. Od te doby, co ji jen dietni konzervy se bliti dostalo do normalu tak 1-2x za mesic. Kocka cislo 3 ji nekolik druhu superpremiovych granuli, maso obcas, moc o nej nestoji.