Čtvrtý ročník GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích skončil uzavřeným Galavečerem smíchu ve foyer divadla. Na galavečeru byly předány vítězům ceny. Celý večer probíhal pod dohledem režiséra P. Novotného a televizních kamer. A jak to celé dopadlo?

Závěrečný večer pro zvané diváky byl pojat jako procházka historií města Pardubic od počátku založení pardubického divadla až do vloni proběhlé velkolepé rekonstrukce divadla. Historická vyprávění byla proložena vtipnými dobovými scénkami, a tak si diváci vyslechli skvělou přednášku o Člověku obecném, přenesli se do období swingu, z něj skočili rovnou do písniček Suchého a Šlitra a s nadsázkou zavzpomínali i na doby nedávno minulé, na dobu červených pionýrských šátků.

Večera se zúčastnili i patroni jednotlivých her, kteří i předali ceny jednotlivým vítězům. Patrony byly V. Čech, Z. Adamovská, M. Labuda a další.

Výkon herců po celý týden hodnotily dvě poroty. Studentská porota, ve které byli studenti Filosofické fakulty Univerzity Karlovy (J. Dlouhá, R. Kunderová, M. Tobolková a F. J. Zvolský) a odborná porota ve složení Jana Paterová (předsedkyně poroty), Radmila Hrdinová, Jan Dvořák, Jan Kolář a Jiří P. Kříž. Také diváci hlasovali, která komedie je nejlepší. A tady jsou již výsledky:

 
Komedií roku 2003 se stala inscenace
Vincenzo Righini – Nunziato Porta
Kamenný host aneb Prostopášník
Režie: Hana Burešová j. h.
 Městské divadlo Brno
Brněnské divadlo si odneslo ještě cenu studentské poroty za režijní pojetí a kompaktnost inscenace. (O této hře jsme již informovali.)
 
Nejlepší ženský herecký výkon festivalu
Simona Stašová v roli Ines v komedii Yasminy Rezy Třikrát život
v režii Milana Schejbala
Divadlo ABC Praha
 
Nejlepší mužský herecký výkon festivalu
Milan Němec v roli Jerryho alias Dafné v komedii Sugar
v režii Romana Štolpy j. h.
 Východočeské divadlo Pardubice
 
Diváci si za komedii roku zvolili hru Antonína Procházky
Přes přísný zákaz dotýká se sněhu
režie: Antonín Procházka
Divadlo J. K. Tyla Plzeň 

Během festivalu se v hledištích vystřídalo na soutěžních i nesoutěžních představeních a jejich doprovodných akcích čtyři tisíce šestset padesát šest diváků, což bylo více než na loňském festivalu.

Odborná i studentská porota si pochvalovaly nejen návštěvnost, ale i kvalitu komedií, žánrovou pestrost a dramaturgii přehlídky. Letošní GRAND Festival smíchu se opravdu vydařil a z jeho dosavadní čtyřleté historie to byl nejlepší ročník.    

 
Reklama