Kamarádky přítel, který jezdí do Maroka, nám tehdy přivezl tamní čistý arganový olej - pro mazání obličeje. Sám tehdy říkal, že mu po něm zmizely vrásky z obličeje. Používaly jsme ho obě a popravdě, bez nijakých viditelných účinků, i když nutno podotknout, že byl velice příjemný…
Před časem jsem zavítala do drogerie, kde jsem si chtěla koupit opět arganový olej v nějaké bioformě (neboť přítel, co jezdil do Maroka, už zmizel ze scény i s arganovým olejem) a z regálku s přírodní kosmetikou na mě doslova vypadl olej z granátového jablka. Tehdy jsem tomu nevěnovala pozornost a vzala si osvědčený argan. Ale ten granátový mi i tak sem tam přeběhl myslí.
Dnes jsem hledala v jedné mé oblíbené bylinkářské knize a pročítala psaní o potížích spojených s hormony, když tu náhle… Co myslíte?
Vřelá doporučení slovutných bylinkářů na olej z granátového jablka.
Samotné granátové jablko jsem jedla mockrát a myslím, že je to neskutečně chutné ovoce, i když kvůli jeho tvrdým semenům se nejí právě jednoduše. :-) Jedla jsem ho i nečekaně v zeleninovém salátu, kde bylo granátové jablko spíše na škodu… A stoprocentní džus z granátového jablka je pro mě téměř nepoživatelný. Ovšem olej z granátové jablka se v novém roce rozhodně použít chystám, a ráda! Zevnitř i zvenku.
Olej z granátového jablka a jeho léčivé vlastnosti jsou totiž podle veřejně dostupných pramenů známé od pradávna v zemích Blízkého Východu, v Indii, Číně, ale i ve Středomoří. A v ajurvédské a staré čínské medicíně je granátové jablko oslavováno taktéž jako velmi cenné a účinné léčivo.
Magazín o zdraví Rehabilitace.info na svých stránkách uvádí zajímavou informaci, a to, že v poslední době se enormně zvýšil zájem západní medicíny o tuto rostlinu. O granátovém jablku, resp. o oleji z granátového jablka bylo napsáno více než dvě stě publikací zabývajících se touto problematikou! Podle klinických studií bylo potvrzeno to, co tradiční čínská medicína věděla už dávno. Olej z granátového jablka má velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu, působí proti ateroskleróze, snižuje tvorbu škodlivého cholesterolu, pomáhá na hypertenzi, diabetes a osteoporózu.
Je to ovoce, které je podle těch pradávných i současných poznatků zdrojem velmi vysokého obsahu rostlinných hormonů!!! Bez vedlejších účinků na naše těla, jakožto i bez hrozby znetvořených ryb, které vyloučené hormony ve vodě vytváří…
Hormony, které se v granátovém jablku nacházejí, jsou příznivé jak pro muže, tak i pro ženy, a jejich působení má velký vliv při léčbě právě menopauzálních symptomů. Bylinkáři a léčitelé takovou přírodní hormonální léčbu nabízejí při potížích, jako jsou:
- návaly horka
- pocení
- změny nálad
- vaginální suchost
- snížené libido
- osteoporóza, která vzniká na bázi hormonální nerovnováhy
- potíže při premenstruačním syndromu
Olej z granátového jablka dále přírodní léčitelé doporučují jako prevenci rakoviny prsu, hormonální poruchy a ovšem i jako fantastický prostředek na stárnoucí pokožku, proti vzniku vrásek a pro vyhlazení těch již existujících. Pokud budete olej z granátových jablek používat zevnitř i zvenku, bude fungovat na zlepšení hustoty elastinových vláken v pokožce.
Pro muže pak bylinkáři radí olej z granátových jablek jako prostředek prevence proti rakovině prostaty.
Jako krášlící prostředek je tento olej vhodný i pro ty jedince, kteří mají problematickou a citlivou pleť, takovou, která nesnese žádné krémy.
Z hlediska vědeckých studií jsou semínka granátového jablka přirozené oxidanty, bohaté na vitamíny a minerály. Obsahují fosfor, vápník, sodík, hořčík, draslík, kyselinu citronovou, vitamíny skupiny B, vitamín A a C. Mimoto v granátovém jablku najdeme šest esenciálních aminokyselin.
Granátové jablko ale není jen léčivka a chutná potravina, ale i starodávný mystický symbol. Ve starověkých asijských mytologiích bylo dokonce atributem bohů a bohyní, v antickém Řecku v podsvětí ho drželi Hádes a Persefona. Granátové jablko hrálo roli i v příběhu Paridova soudu o nejkrásnější ženu světa… Granátová jablka nesmrtelnosti přinesl podle pověsti Hérakles ze zahrady Hesperidek.
Množství semen v granátovém jablku bývalo symbolem jednoty národa a vladaře a v Izraeli uctívají toto jablko jako symbol rodiny.
Granátové jablko se zabodnutým křížem je atributem sv. Jana z Boha a čistota Panny Marie je vyjádřena stromem granátovníku, pod nímž Panna Marie sedí s jednorožcem.
Ve starém zákoně podle Wikipedie není jablko prvního hříchu lidstva specifikováno, ale ve výtvarném umění bývá často vyobrazeno právě jako granátové, Adam s Evou pak stojí pod granátovníkem.
Nový komentář