Není to tak dávno, kdy byl naším společníkem po několik desetiletí gramofon. Gramofon, na kterém se pouštěly dlouhohrající desky - LP desky.
Supraphon, bývalá vydavatelská společnost, nabízela LP a single (malé desky – na každé straně
Vývoj gramofonu
O 17 let později, tj. roku 1895, nastala tzv. revoluce ve způsobu záznamu zvuku. Revoluci způsobil Emil Berliner.
“Berlinerův gramofon” – tak pojmenoval Berliner svůj “mluvící” přístroj. Berlinerův gramofon získala společnost Victor Talking Machine Company (později známá RCA).
V roce 1897 založil Berliner v Evropě Deutsch Gramophon a o rok později Britain´s Gramophone

První dlouhohrající gramofonová deska (LP deska) se objevila v roce 1904. V roce 1920 byla potom zhotovena první deska pomocí elektrického zařízení. První gramofon poháněný elektřinou je znám od roku 1925.
Od roku 1931 byly desky vyráběny se standardní rychlosti 33,3 otáček za minutu. Šelakové desky (pryskyřicové) byly v roce 1946 nahrazeny plastovými. Autorem desek s mikrodrážkami byl Peter Goldmark. Tyto mikrodesky se 45 otáčkami za minutu nahradily v krátké době staré desky se 78 otáčkami.
Dnes již historie gramofonu skončila. Skončila však opravdu?
Vy, co jste gramofon uložili někam hluboko do skříně, zkuste ho znovu oprášit. Uvidíte, že vám to udělá dobře, a budete mít opět nezapomenutelný zážitek a krásně si při tom zavzpomínáte na staré časy.
Vy, co jste se s gramofonem nedokázali rozloučit a stále na něj hrajete, přeji stále krásný poslech.
Nový komentář
Komentáře
myslím, že ano, ale to není 100% někde jsem měla jejich webovou adresu, jenže kde???
jo jo, jsem na tom jako mnohé z vás, spousta desek a není na čem hrát. Dlouho jsem se snažila sehnat jehlu leč...
Ale víte, že existuje služba, která elpíčka přehrává na cédéčka? Já na ni teda zatím jen koukám z tramvaje 22 nebo 23 je to pod Jana Masaryka (směrem do Vršovic) a nebo nad Krymskou v opačném směru.
vladka:
to bylo dobrý ... to vzzzn ...
... a když jsou ty LP navíc zvlněné, to pak ta vymrštěná jehla letí jak neřízená střela pokaždé do jiného místa ...
Haha, my jsme nedávno dostali od tchýně její starou věž, několikapetrovou a v nejvyšším patřeje gramec! Manžel přinesl z půdy asi 100 LPček sto let neposlouchaných (Barbra Streisand, Francis Cabrel, Michal Prokop, Křemílek a Mochomůrka ... samý poklad!) A to praskání! Až nám naskakovala husí kůže. Úžasná nostalgie!
Na gramec se vesele práší, neb není, kdo by jej opravil
... a já mám tolik báááječných desek ... ach jóóó ...
Nedávno jsme si o víkendu s
pouštěli několik desek Hurvínka - váleli jsme se při tom smíchy jako malí
.
elfos: jsem na to úplně stejně...
my máme doma gramofon zánovní od Tesly a hafo desek, ale bohužel dneska už se nedá sehnat hlava a jehla, abychom si to mohli pustit
zn0uz4: To je pravda, že i přes praskání je analogový zvuk desek mnohem plastičtější než z CD. Jinak v Praze je několik antikvariátů, kde jdou sehnat výborné desky, například na náměstí Jiřího z Poděbrad jeden je.
Moje švagrová vloni dostala od rodičů gramofon k narozeninám a byl neskutečně drahý. Dneska je gramec panečku luxusní záležitost.
kvalitu vinylove desky nepredci ani DVD, natoz CD... porad jsou desky dynamictejsi a zvukove bohatsi, nez digitalni placky. Jen bohuzel nabidka desek je mizerna,a sehnat kvalitni veci (byt starsi) je ukol leda pro Sherlocka Holmese :(