Není to tak dávno, kdy byl naším  společníkem po několik desetiletí  gramofon. Gramofon, na kterém se pouštěly dlouhohrající desky - LP desky.
Supraphon, bývalá vydavatelská společnost, nabízela LP a single (malé desky – na každé straně pouze jedna skladba) desky různých žánrů. V tehdejší době byl však bohužel nedostatek LP desek zahraničních interpretů. Na známé interprety se stály dlouhé fronty, někdy i bez pořízení. Dostatkovým zbožím v tehdejší době byla česká hudba a pohádky a méně známí zahraniční interpreti…

Vývoj gramofonu

Prvním takovým zařízením zaznamenávajícím zvuk byl fonograf. Tímto vynálezem se mohl pochlubit Thomas Alva Edison. Tomu byl 19. února 1878 vynález patentován.
O 17 let později, tj. roku 1895, nastala tzv. revoluce ve způsobu záznamu zvuku. Revoluci způsobil Emil Berliner.
“Berlinerův gramofon” – tak pojmenoval Berliner svůj “mluvící” přístroj. Berlinerův gramofon získala společnost Victor Talking Machine Company (později známá RCA).
V roce 1897 založil Berliner v Evropě Deutsch Gramophon a o rok později Britain´s Gramophone Co. Ochrannou známkou byl obrázek jeho psa poslouchajícího “hlas svého pána” (his master´ voice).

První dlouhohrající gramofonová deska (LP deska) se objevila v roce 1904. V roce 1920 byla potom zhotovena první deska pomocí elektrického zařízení. První gramofon poháněný elektřinou je znám od roku 1925.
Od roku 1931 byly desky vyráběny se standardní rychlosti 33,3 otáček za minutu. Šelakové desky (pryskyřicové) byly v roce 1946 nahrazeny plastovými. Autorem desek s mikrodrážkami byl Peter Goldmark. Tyto mikrodesky se 45 otáčkami za minutu nahradily v krátké době staré desky se 78 otáčkami.

Dnes již historie gramofonu skončila. Skončila však opravdu?

Spousta lidí se i v dnešní moderní době, kdy je technika tak dokonalá, ráda vrací ke staré klasice. Má to totiž něco do sebe. Vždyť není nad to, poslechnout si praskající zvuk starého dobrého gramofonu, s občas stále dokola hrající pasáží (to když je na desce  rýha - pozn. pro ty, co se s gramofonem nikdy nesetkali) :-)

Vy, co jste gramofon uložili někam hluboko do skříně, zkuste ho znovu oprášit. Uvidíte, že vám to udělá dobře, a budete mít opět nezapomenutelný zážitek a krásně si při tom zavzpomínáte na staré časy.
Vy, co jste se s gramofonem nedokázali rozloučit a stále na něj hrajete, přeji stále krásný poslech.

Reklama