5dfa184a41d2dobrazek.jpgBylo jí však co závidět? Narodila se v roce 1929 ve Philadelphii do bohaté a úspěšné rodiny, ale neměla to mezi svými sourozenci zrovna jednoduché. Její otec, bývalý dělník s irskými kořeny a trojnásobný olympijský vítěz ve veslování, nabyl velkého bohatství, a dokonce kandidoval na post starosty. Milovnicí sportu byla i matka Grace, která působila na vysoké škole jako vedoucí katedry tělesné výchovy a první ženská trenérka dívčího atletického sboru. Sport tedy hrál v rodině Kellyových prim. Jenže křehká Grace zrovna ke sportu netíhla, a proto nepatřila zrovna k otcovým miláčkům. Celý život se pak snažila otci dokázat, že má i jiné kvality, a bojovala o jeho přízeň…

Už na střední škole se Grace začala spolu se sestrami věnovat modelingu. Coby osmnáctiletá se pak pokoušela o studium na prestižní Bennington College. Neúspěšně – pokazila jí to matematika. A tak se rozhodla, že bude herečkou. U rodičů ale nepochodila! A tak se znovu začala věnovat modelingu, který se stal zdrojem její obživy.

Kromě toho ale začala studovat herectví na Americké akademii dramatických umění. Už za studií se věnovala i divadlu a pomalu ji začíná objevovat i film. Na plátně se poprvé mihla v roce 1951. Hned následujícího roku dostala po boku slavného Garyho Coopera první větší příležitost ve westernu V pravé poledne, promítaném i u nás. Z Grace je rázem hvězda a nabídky se jen hrnou. Získává sedmiletou smlouvu s MGM. Velkou slávu jí přinese v roce 1953 další film Mogambo natáčený v Africe. Za něj získává Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a první nominaci na Oscara. Takový úspěch skromná Grace nečekala. Roli totiž brala jako výlet do Afriky, za nějž ještě dostane honorář. Tehdy si jí všiml režisér Alfred Hitchcock a obsadil ji do svých filmů Vražda na objednávku a Okno do dvora. Oba s ní natočil v roce 1954.
5dfa1d199696bobrazek.jpg
V tomto roce se Grace opravdu činí! Má na kontě úctyhodných šest filmů! Z nich je jednoznačně nejúspěšnější film Venkovské děvče, který jí dokonce přinese Oscara ve vedlejší roli za rok 1954! Poslední 5dfa1dacb20cdobrazek.jpgspolečný film Grace a Hitchcocka s názvem Chyťte zloděje se natáčí v Evropě.  Brzy nato se Grace účastní filmového festivalu v Cannes a seznamuje se s monackým knížetem Rainierem. Jejich první setkání zorganizuje časopis Paris Match.  Rainier je hollywoodskou krasavicí okouzlen. Aby ne!  Povolí, aby se v paláci, kterým ji provede, natáčelo.

Svobodný Rainier v té době horečně hledá nevěstu. Krásnou, duchaplnou a …plodnou. Chvátá! Pokud by totiž nezplodil mužského potomka, hrozí, že bude Monako, které stojí na pokraji bankrotu, připojeno k Francii. Kromě toho je nutné vymyslet něco, co z této malinké zemičky udělá turisticky atraktivní destinaci.
I když první volbou byla údajně Marylin Monroe, která se při své prudké inteligenci domnívá, že Monako leží někde v Africe, nakonec to na celé čáře vyhraje Grace. Zpočátku si s Rainierem jen dopisují a svůj vztah úzkostlivě tají. Pak ale Rainier přiletí do Philaladelphie a požádá o ruku Grace. Otec Kelly příliš nadšený není, ostatně u něj to nebylo nic neobvyklého. Šlechtic – nešlechtic. Grace, která má za sebou několik nevydařených vztahů vesměs se staršími či ženatými muži, Rainierovu nabídku přijímá. Málo se ví, že Grace nepřišla do Monaka s prázdnou. Její věno činilo dva miliony dolarů.


Honosná civilní svatba se konala 18. dubna 1956 a o den později i svatba církevní, jíž se účastnilo na 600 hostů. Pohádková svatební róba posázená perlami byla darem filmového studia MGM a dílem „oskarové“ návrhářky kostýmů Helen Roseové. Šaty jsou dnes  vystaveny v Muzeu umění ve Philadelphii, kterému je věnovala samotná Grace.

Ještě před svatbou se musela podrobit potupné gynekologické prohlídce. Monacká kněžna musí být plodná! A Grace nezklame! Po devíti měsících a čtyřech dnech leží v knížecí kolébce rozkošná dceruška Caroline. Rok nato přichází na svět toužebně očekávaný syn a následník Albert. Grace má splněno. Posledním dítkem, které se manželům narodí po dvou potratech, je v roce 1965 dcera Stéphanie.
5dfa1e02e0d6fobrazek.jpg
Podmínkou sňatku bylo, že se Grace vzdá své slibné kariéry. Dojde to tak daleko, že je v Monaku zakázáno promítání všech jedenácti filmů monacké kněžny. Svět je pobouřen a Grace nakonec rezignuje. I když je Grace pro Monako tou nejlepší reklamou, knížectví díky ní vzkvétá, hrne se sem společenská smetánka, ona sama tu moc šťastná není. Manželství zdaleka není tak idylické, jak se na první pohled zdá.
5dfa1b6b2108cobrazek.jpg
Kněžna plní své panovnické povinnosti, vzorně se stará o rodinu, věnuje se charitě, ale minulý život jí schází. A tak si aspoň kupuje byt v Paříži, kam občas uniká. Ráda by natáčela, přijíždí za ní dokonce režisér Hitchcock, ale Rainier je neoblomný. Přece se nehodí, aby se monacká kněžna na plátně líbala s cizím mužem! A o rozvodu přemýšlet nemůže. Podle předmanželské smlouvy by přišla o své děti! I ty jí postupem času způsobují problémy. Největší starosti jí dělala nejmladší dcera, svéhlavá Stéphanie.


Ta s ní cestovala v onen osudný den 13. září 1982, když se vracely starším vozem Rover 3500 z venkovského sídla zpět do Monaka. Kněžna Grace nebyla příliš dobrá řidička, navíc údajně dostala náhlý srdeční záchvat, při kterém ztratila kontrolu nad řízením vozu. Ten pak sjel z více jak třicetimetrové skály. Zraněna byla i Stéphanie, kněžna však na tom byla nesrovnatelně hůř. Brzy upadla do kómatu a přes tu nejlepší zdravotní péči, jakou mohla dostat, ji nebylo možné zachránit. Proto následující den požádal kníže Rainier o její odpojení od přístrojů. Grace Kellyová, krásná herečka a pozdější kněžna monacká, nestačila ani zestárnout. Zemřela v pouhých 52 letech…
5dfa1e3a7bf37obrazek.jpg
Foto: Wikipedie, youtube
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst: