Na východním konci údolí Wachau nedaleko od břehů Dunaje se na vysokém zalesněném kopci hrdě vypíná klášterní komplex Göttweig. Díky úchvatné poloze se často nazývá rakouské Montecassino.

Göttweig

Historie kláštera se datuje od roku 1083, kdy pasovský biskup Altman rozhodl založit zde hlavní klášter augustiniánů. Netrvalo však dlouho a v roce 1094 je vystřídali benediktini, kteří klášter obývají dodnes, tedy již více než 900 let.

V současné době čítá komunita mnichů padesát čtyři mužů. Většina z nich se stará o pastorální činnost pro farníky v diecézích Vídně a St. Pöltenu.

Göttweig-klášterní lékárnaEkonomické zázemí pro chod kláštera byla od prvopočátku založena na lesnictví a vinařství. V současnosti klášter disponuje šestadvaceti hektary vinic a patří tak mezi významné pěstitele v okolí, produkuje značné množství kvalitních vín. Podle zakládací listiny se zde vinařství provozovalo již v roce 1083, takže klášter patří prokazatelně mezi nejstarší vinařství v Rakousku s nepřetržitou činností. Málokteré vinařství se může pochlubit tak dlouhou tradicí. I když je nutno říci, že poslední dobou je důležitým zdrojem příjmu i turismus.

V klášterní lékárně jako by se zastavil čas...

Ze středověkých budov se však zachovalo jen málo. Největší zkázu znamenal velký požár, který postihl klášter v roce 1718. Krátce poté se však započalo s přestavbou, kterou byl pověřen tehdejší císařský architekt Lucas von Hildebrandt, významná osobnost rakouského baroka. Částečně inspirován španělským Escorialem vypracoval velkolepé a okázalé plány, které tehdejšího opata Gottfrieda Bessela zcela uchvátily. Práce trvaly celých dalších dvacet let.

Největšími lákadly pro návštěvníky je muzeum v císařském traktu, knížecí a císařské komnaty, klášterní kostel a krypta s relikviemi zakladatele kláštera, svatého Altmanna.

Göttweig-kostel

Göttweig-kostel

Zlatým hřebem návštěvy je pak zejména pro uměnímilovné návštěvníky zajisté císařské schodiště, jemuž vévodí nástropní freska Paula Trogera zobrazující apoteózu císaře Karla V.

Göttweig-kaisersteige

Göttweig - fresco

Klášterní interiér

Interiér muzea v císařském traktu

Klášterní komplex Göttweig spolu s údolím Wachau, jemuž vévodí, je zapsán do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Göttweig

Díky mimořádné poloze kláštera je úchvatný výhled do okolí

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

 

Reklama